Diabetes a technologie: skvělý pomocník, který občas umí potrápit

Inzulinové pumpy, glukometry nebo senzory. Díky moderním technologiím mají diabetici snazší život a také naději, že se jednoho dne z cukrovky vyléčí. Svůj pohled na technologie a zkušenosti při léčbě cukrovky popisuje diabetik Honza.

Když se diabetik chystá na cestu, musí přemýšlet, co všechno si zabalit. Nesmí chybět moderní zařízení jako třeba inzulinová pumpa a příslušenství k ní, dále glukometr nebo senzory na měření glykémie. Je toho víc než dost, ale právě technologie nesmírně usnadňují diabetikům život a také jim dávají naději, že se jednoho dne ze své nemoci vyléčí. Ještě před desítkami let si nemocní mohli o takovém vybavení nechat jen zdát. Věděli jste, že kdysi měl glukometr co do velikosti blíž k cihle než k podobě, v jaké ho známe dnes?

image

Žijeme v 21. století, technologie jsou všude kolem nás a každý den nám ulehčují život. Stejně to mají diabetici, kterým nová zařízení nejen umožnila nemoc lépe zvládat, ale dokonce i zachraňovala životy. Díky za to!

Když jsem se před více než 10 lety začal s cukrovkou potýkat, zažíval jsem ten luxus, že většina podstatných zařízení už existovala a fungovala. Například životně důležitý inzulin. Ten je tu už víc než sto let! Pak také inzulinová pera, pumpy nebo glukometr.

Právě u něj proběhly změny a vývoj nejviditelnější. První glukometr vznikl už v průběhu 70. let minulého století a rozhodně to nebyla malá krabička jako dnes, spíš by se dal přirovnat k cihle.

Dneska už se tomu můžu jen smát, protože na měření glykémie mám senzor. Ten mi ji neustále měří a já se mohu každou vteřinu dívat, jak na tom jsem.

Je to malé zařízení o rozměrech 5krát dva centimetry přilepené na ruce. Je propojené s telefonem a hodinkami, takže když se blíží například hypoglykémie, chytrý přístroj mě na to citlivě upozorní a já s předstihem vím, co dělat.

Když výstrahy ignoruju, tak „mašinka“ umí taky pěkně zařvat. 

image

Před několika desítkami let se diabetici mohli spoléhat jen na samovyšetření z moči. Zjistit konkrétní hodnotu a z krve? Zapomeňte.

Ale zpátky do současnosti. Až díky senzoru jsem zjistil, jak určité druhy jídel ovlivňují glykémii. Například vím, že když si dám smažené hranolky, tak mi hladina cukru v krvi stoupne po dalších třech hodinách. To bych s glukometrem neměl šanci zjistit. Technologie mi tak umožňují lepší kompenzaci nemoci. Mám tak cukrovku maximálně pod kontrolou.

Na druhou stranu senzor dokáže člověka dost potrápit. Jsou dny, kdy se člověk s cukrovkou trápí. Hodnoty nejsou ideální a do toho pořád chodí upozornění, že glykémie není dobrá. To se pak člověk topí v depce ještě víc.

Moderní léčba přinesla ještě další sofistikované věci. Například pumpy, které se po spojení se senzorem promění v téměř umělou slinivku. Dlouhá řada diabetiků může díky nim žít krásný, pohodlný život bez komplikací.

A to se bavíme jen o technologiích. Pak je tu ještě samotné zdravotnictví a věda, které experimentují a jen díky nim dochází k pokroku.

Již brzy možná bude normální vyléčit i člověka s cukrovkou. V tu chvíli budeme mít všichni vyhráno.

 

 

Jan Hrušovský

Jan Hrušovský

Víc jak deset let se potýkám s diabetem 1. typu, zároveň jsem novinář, který píše o esportu, videohrách a byznysu. Právě mediální praxe a vlastní zkušenost s nedostatečnou kompenzací cukrovky mě dovedla k tomu, abych pomohl diabetikům s inspirací a motivací, když se jim nedaří svou nemoc zvládat. Zároveň chci u “necukrovkářů” zbourat některé mýty a ukázat jim, že je cukrovka sice zákeřná, ale život s ní nekončí.

DALŠÍ ČLÁNKY

Sledujte nás na facebooku