Diabetes a pocení

Pocení je přirozený proces, který je důležitý nejen pro regulaci tepla v těle, ale také k vylučování nepotřebných látek a udržování vlhkosti kůže.

Nadměrné pocení však může každodenní život značně znepříjemnit. Termínem hyperhidróza označujeme stav, kdy se nadměrně tvoří pot, aniž by k tomu byl důvod (pohybová aktivita, vysoká okolní teplota, stres apod.). Hyperhidróza může být průvodním znakem řady onemocnění, a proto by neměla být zlehčována.

Jaké je spojení mezi pocením a cukrovkou?

pocení

Dlouhodobě vysoká hladina glukózy v krvi (hyperglykémie) nepříznivě ovlivňuje orgány a tkáně. Mimo jiné je postižena funkčnost nervového systému – mluvíme o tzv. diabetické neuropatii. Jedná se o nejčastější pozdní komplikaci cukrovky, která postihuje přibližně polovinu diabetiků (nehledě na konkrétní typ diabetu). Jednou z forem diabetické neuropatie je tzv. autonomní neuropatie, při níž dochází k poškození nervů ovládajících potní žlázy.

Diabetici s dlouhodobě nestabilní krevní hladinou cukru mohou souběžně pociťovat dvě zcela opačné obtíže. Hyperhidróza postihuje především horní polovinu těla (hlavu, krk a trup). Ke zvýšení intenzity pocení v oblasti obličeje a krku dochází velmi často po jídle, proto se tento stav někdy označuje také jako chuťové pocení. Na druhou stranu dolní polovina těla trpí anhidrózou – vymizením nebo významným snížením tvorby potu. Anhidróza a s ní spojená suchost kůže se týká především chodidel. Ta jsou pak mnohem více náchylná k praskání a vzniku infekcí – hrozí tzv. syndrom diabetické nohy.

Dalším důvodem hyperhidrózy může být i příliš nízká hladina glukózy v krvi (hypoglykémie). Pokud hladina glukózy klesne pod určitou mez, tělo začne uvolňovat hormon adrenalin. Ten v organismu navozuje stav pohotovosti s cílem uvolnit zásobní cukr z jater a mimo jiné zvyšuje pocení. Hypoglykémie je závažný stav, který není radno podceňovat. (Více o glykémii a možnostech jejího řešení se můžete dozvědět v samostatném článku.)

Zvláštním příkladem hyperhidrózy způsobené nízkou hladinou glukózy v krvi je noční pocení. Týká se zvláště diabetiků užívajících inzulin nebo antidiabetické léky v tabletách odvozené od sulfonylurey (např. glimepirid nebo gliclazid). Při nočním pocení bývá nejvíce postižena oblast krku.

Možnosti léčby nadměrného pocení

Ke snížení nadměrného pocení se používají farmakologické i nefarmakologické přístupy. Vedle antiperspirantů s obsahem soli hliníku a přírodních látek je to také lokální aplikace botulotoxinu (lékařské ošetření). V některých případech se podávají léky na předpis ze skupin anticholinergik, betablokátorů, případně antidepresiv. K nefarmakologickým přístupům patří iontoforéza či chirurgické odstranění potních žláz.

Tipy na zmírnění problémů s pocením:

  • Osvojte si léčebný režim, který udrží glykémii v optimálním rozmezí.
  • Udržujte si optimální váhu. Nadváha potíže zhoršuje.
  • Dbejte na osobní hygienu. Používejte antiperspiranty.
  • Noste vhodné oblečení, nejlépe z přírodních materiálů.
  • Použít můžete také speciální vložky proti pocení.
  • Při nadměrném pocení nohou pomohou spreje s účinkem proti pocení, zápachu a plísním. Lze je použít na kůži nohou nebo do obuvi. Alternativou je antimikrobiální zásyp na nohy proti pocení.
  • Vhodným pomocníkem při pocení je i dubová kůra. Lze si připravit koupel (odvar z kůry) nebo ji používat ve formě gelu.
  • Z bylinných preparátů se osvědčuje šalvěj (čaj, tablety)
  • Snižte spotřebu alkoholu, kofeinu, česneku, kari a kmínu. Mohou být spouštěčem pocení.
  • Snažte se omezit působení stresu v každodenním životě, dopřejte si čas na relaxaci.

Příčinou neobvyklého pocení může být kromě cukrovky i nerovnováha pohlavních hormonů, jiná onemocnění (např. štítné žlázy) nebo vedlejší účinky některých léků. Přestože míra snášenlivosti pocení může být u každého z nás různá, raději nadměrné pocení nepřehlížejte a obraťte se v případě jeho výskytu na lékaře.

 

 

 

 

 

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY

Sledujte nás na facebooku