Diabetes mellitus (=cukrovka)

Jen v České republice žije v současné době téměř jeden milion diabetiků.

Diabetes mellitus je synonymem pro laicky vžitý výraz cukrovka. Jako diabetes je označována různorodá skupina onemocnění. Jejich společným znakem je zvýšená hladina glukózy v krvi nad fyziologickou normu, takzvaná hyperglykémie. K hyperglykémii dochází nedostatečným působením inzulínu. Inzulín se buď v nedostatečném množství uvolňuje do krve, nebo na něj buňky těla nedostatečně reagují.

Počet pacientů, u nichž je zjištěn diabetes, každým rokem roste velkou rychlostí. Jen v České republice žije v současné době téměř jeden milion diabetiků a podle statistických údajů u nás došlo v průběhu posledních 20 let ke zdvojnásobení počtu lidí s tímto onemocněním. V Evropě je to odhadem asi 35 milionů pacientů. Stále narůstající počet nemocných, komplikace související s nemocí a fakt, že onemocnění není vyléčitelné, svědčí o jeho závažnosti.

Diabetes je onemocnění, které vyžaduje od pacientů velkou kázeň, zodpovědný přístup a dobrou spolupráci s lékařem. Je důležité, aby pacienti s diabetem dodržovali předepsanou léčbu, dietní a pohybová doporučení. Tím se významně zvýší úspěšnost léčby a zpomalí se negativní dopad onemocnění na správné fungování těla.

DALŠÍ ČLÁNKY

Sledujte nás na facebooku