Diabetici a horké letní dny (2. část)

Dodržování pitného režimu je důležité pro správné fungování organismu, je však potřeba věnovat pozornost výběru nápojů.

Co raději nepít

Vyhnout byste se měli slazeným nápojům, ať už se jedná o limonády, nebo ochucené vody, které obsahují většinou velké množství cukru a jejichž konzumací dostáváte do těla pouze energii (tzv. prázdné kalorie). Při hubnutí byste neměli konzumovat ve větším množství ani džusy, sice oproti limonádám obsahují i prospěšné látky, ale cukru je v nich stejné množství jako v limonádách. Vhodnější jsou zeleninové šťávy, které obsahují cukru méně.

Limonády obsahují ve 100 ml většinou okolo 10 g cukru, stačí tedy vypít tři menší skleničky a vyčerpáte doporučený maximální denní příjem přidaného cukru (u dospělých lehce pracujících osob 50 g/den). Jeden litr limonády obsahuje průměrně 2000 kJ, což dosahuje hodnot celého hlavního jídla. Pokud si život bez sladkých nápojů nedokážete představit, můžete občas využít nápoje slazené nekalorickým nebo nízkokalorickým sladidlem. S jejich konzumací byste to však neměli přehánět a raději byste si měli zvykat na pití vody či jiných nesladkých nápojů.

Alkoholické nápoje

Alkohol má vysokou energetickou hodnotu, a proto je vhodné ho konzumovat střídmě. Jednou za čas se však dá sklenička suchého vína či malé pivo určitě tolerovat, nejméně energetickým nápojem je vinný střik. Pozor byste si měli dát také na koktejly, které kromě alkoholu obsahují ještě mnoho cukru v džusech, sirupech a limonádách, ze kterých se koktejl připravuje.

Kategorie Nejméně vhodné Vhodnější Nejvhodnější
Nápoje nealkoholické slazené limonády, slazené minerální vody, slazené ledové čaje, energetické nápoje nápoje slazené sladidlem, džus, zeleninové šťávy voda, slabě mineralizované vody bez příchuťe, neslazený čaj, káva bez cukru
Nápoje alkoholické destiláty, likéry, sladké víno, míchané koktejly pivo, suché víno nealkoholické pivo, vinný střik, víno bez alkoholu

 

Dejte si nápoj na pracovní stůl, ať ho máte stále na očích. Takto se vám bude snadněji dařit pitný režim dodržovat.

DALŠÍ ČLÁNKY

Sledujte nás na facebooku