Diabetická retinopatie

Co to je? Jak ji poznat? A jak jí předcházet?

Už dávno jsme si zvykli starat se o naše zdraví – měřit cholesterol, tlak, kontrolovat svoji váhu. A přesto zdraví očí, které jsou naším nejdůležitějším smyslem, bereme velmi často jako samozřejmost. Podceňování prevence a nedostatečná informovanost jsou nejčastější příčiny, které vedou k pozdnímu vyhledání odborné péče, a tím i vzniku zbytečných zdravotních komplikací.

Důvody zhoršení zraku mohou být různé – roli hrají genetické faktory, oční i celková onemocnění (cukrovka, roztroušená skleróza), poškození zraku úrazem nebo přibývající věk.

Cukrovka, diabetes mellitus, je chronické onemocnění, u něhož je v posledním desetiletí zaznamenán výrazný nárůst. V současnosti je v České republice evidováno více než 860 000 diabetiků a předpokládá se, že v roce 2035 bude cukrovkou trpět každý desátý občan.

Cukrovka se projevuje poruchou metabolismu cukrů. Nedostatečná tvorba inzulinu nebo nižší citlivost tkání k vlastnímu inzulinu vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi, na kterou není tělo zvyklé. Výsledkem je poškození stěn malých cév, které jsou náchylnější k prasknutí.

V důsledku daných poškození má po 20 letech na očích změny každý pacient s cukrovkou bez ohledu na její typ. Porušený metabolismus cukrů vede k vyššímu výskytu šedého zákalu, glaukomu, vzniku diabetické retinopatie a otokům sítnice.

Mezi nejvážnější komplikace cukrovky patří diabetická retinopatie. Diabetická retinopatie způsobuje zhoršené vidění. Je velmi agresivní a rychle se rozvíjí.

image

Počáteční příznaky diabetické retinopatie:

 • Rovné linie se mění ve zvlněné (např. rohy domů, oken, značení na cestě)
 • Potřeba více světla k běžným činnostem (čtení, psaní)
 • Chybějící písmena při čtení
 • Změna barevného vidění
 • Zastření centra vidění

Jak lze snížit pravděpodobnost diabetické retinopatie?

 • Nejdůležitější pro prevenci vzniku a rozvoje diabetické retinopatie je důsledná kompenzace cukrovky s důrazem na stabilizaci hladiny cukru v krvi (glykemie).
 • Choďte na pravidelné roční prohlídky k očnímu lékaři.

Přesné a včasné vyšetření očním lékařem je pro zahájení léčby zásadní.

 • Je vhodné nechat si od svého očního lékaře nebo lékárníka doporučit doplňky stravy určené speciálně k ochraně Vašeho zraku.

PROTECTUM VITAL poskytuje vyváženou kombinaci vitaminů, karotenoidů a minerálů, lutein, zeaxanthin, vitamin C a E, hořčík a zinek-které přispívají k udržení normálního stavu zraku. Nutriční suplementace brání rozvoji očních komplikací u diabetu a udržují normální funkci sítnice.

 • Velmi důležité je i pravidelné samovyšetření tzv. Amslerovou mřížkou. Jedná se o čtverečkovanou síť s bodem uprostřed, kdy se pomocí tohoto centrálního bodu zjistí, zda nedochází k poruchám zraku.
 • Eliminujte nadváhu, kouření a jiné rizikové faktory.
 • Stabilizujte krevní tlak a hladiny cholesterolu.
 • Chraňte svůj zrak před vnějšími vlivy například pomocí umělých slz bez konzervačních látek se schopností chránit sítnici před škodlivým UV zářením.

Nepodceňujte riziko diabetické retinopatie! Pečujte o svůj zrak!

DALŠÍ ČLÁNKY

Sledujte nás na facebooku