Diabetické desatero

9. 3. 2021 · Mgr. Lukáš Novotný · 2 minuty čtení

Ke Světovému dni diabetu, který připadá na 14. listopadu, představujeme Diabetické desatero – soubor režimních opatření a doporučení, která při dlouhodobém dodržování dokážou udržet diabetes v únosných mezích. Neznamená to, že dojde k úplnému vyléčení, ale zdravotní stav se může významně zlepšit.



Diabetické desatero

Co přesně je diabetes?

Diabetes neboli cukrovka je nemoc, při které tělo není schopno vytvářet dostatek inzulinu nebo ho neumí správně využívat. Inzulin je hormon vytvářený slinivkou břišní, který je potřebný k přenosu glukózy (cukru) z krve do buněk, jež ji používají jako zdroj energie. Když inzulin chybí nebo nefunguje správně, glukóza zůstává v krvi. S postupem času může vysoká hladina glukózy v krvi poškodit mnoho tkání v těle.

Každý pacient s diabetem by měl přistupovat k léčbě diabetu i dalších přítomných nemocí svědomitě a měl by dodržovat zásady zdravého životního stylu. Jedině tak může udržet diabetes pod kontrolou a odvrátit závažné zdravotní komplikace, ke kterým diabetes může vést.

Jak lze přispět ke zlepšení zdravotního stavu při diabetu?

  • Hlídejte si svou hladinu cukru. Pravidelné měření cukru v krvi pomocí glukometru výrazně přispívá k účinné a bezpečné léčbě.
  • Dodržujte správné stravovací návyky. Jezte pravidelně a menší porce. Myslete na dostatek vitaminů, minerálů a dalších důležitých látek. Omezte tučná a smažená jídla, hlídejte si příjem cukru a nepřekračujte doporučený příjem soli (uzeniny, polotovary, fastfood apod.). Myslete i na dostatečný pitný režim.

  • Udržujte si správnou tělesnou hmotnost. Nadváha výrazně zvyšuje riziko rozvoje komplikací diabetu.
  • Užívejte léky správně. Nezapomínejte na pravidelné užívání svých léků. Léky, které neužíváte, nemohou pomáhat. U některých z nich je nutné brát ohled na příjem stravy, dbejte proto při užívání léků vždy pokynů lékaře a lékárníka.
  • Nekuřte. Kouření výrazně zvyšuje riziko rozvoje komplikací diabetu.
  • Pravidelně se hýbejte. O vhodném pohybovém režimu pro vás se však nejprve poraďte se svým lékařem.
  • Pečujte o svoji pokožku. Důležité je pravidelné promazávání kůže a pravidelná kontrola dolních končetin. Jakékoli poranění je třeba rychle a účinně řešit.
  • Udržujte svůj život v rovnováze. Vyvarujte se nadměrného stresu. Dopřejte si dostatek spánku a odpočinku.
  • Informujte své okolí. Poučte své blízké o svém onemocnění a o první pomoci v případě nečekaných komplikací. Vyplňte si průkaz (kartu) diabetika a noste ho vždy při sobě.
  • Docházejte na pravidelné kontroly k lékaři. Vyhledejte lékaře také při výskytu nových zdravotních potíží, některé z nich totiž s diabetem mohou souviset.

Články k tématu Diabetické desatero

  • Diabetici často netuší, proč je pro ně péče o nohy tak důležitá. Péče o nohy, chodidla a o kůži vůbec musí být prioritou hned od zahájení léčby cukrovky. Jak správně pečovat o nohy a jak je chránit před hrozícími komplikacemi při cukrovce?
  • Nejlepší volbou v diabetické dietě jsou potraviny s nízkou hodnotou glykemického indexu. Jsou pomalu tráveny a vstřebávány, což znamená pomalejší a menší vzestup hladiny cukru v krvi. Skvělou volbu představuje černý bez, borůvky, jablka, cibule, česnek či kysané zelí.
  • Co znamená diabetický stres a kdo je touto specifickou formou psychické zátěže ohrožen, jak souvisí se syndromem vyhoření a proč je potřeba zavčas řešit počínající úzkost především otevřenou a ohleduplnou komunikací, si můžete přečíst v novém článku.
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora