Diabetické desatero

Ke Světovému dni diabetu, který připadá na 14. listopadu, představujeme Diabetické desatero – soubor režimních opatření a doporučení, která při dlouhodobém dodržování dokážou udržet diabetes v únosných mezích.

Neznamená to, že dojde k úplnému vyléčení, ale zdravotní stav se může významně zlepšit.

Co přesně je diabetes?

Diabetes neboli cukrovka je nemoc, při které tělo není schopno vytvářet dostatek inzulinu nebo ho neumí správně využívat. Inzulin je hormon vytvářený slinivkou břišní, který je potřebný k přenosu glukózy (cukru) z krve do buněk, jež ji používají jako zdroj energie. Když inzulin chybí nebo nefunguje správně, glukóza zůstává v krvi. S postupem času může vysoká hladina glukózy v krvi poškodit mnoho tkání v těle.

Každý pacient s diabetem by měl přistupovat k léčbě diabetu i dalších přítomných nemocí svědomitě a měl by dodržovat zásady zdravého životního stylu. Jedině tak může udržet diabetes pod kontrolou a odvrátit závažné zdravotní komplikace, ke kterým diabetes může vést.

Jak lze přispět ke zlepšení zdravotního stavu při diabetu?

 1. Hlídejte si svou hladinu cukru. Pravidelné měření cukru v krvi pomocí glukometru výrazně přispívá k účinné a bezpečné léčbě.
 2. Dodržujte správné stravovací návyky. Jezte pravidelně a menší porce. Myslete na dostatek vitaminů, minerálů a dalších důležitých látek. Omezte tučná a smažená jídla, hlídejte si příjem cukru a nepřekračujte doporučený příjem soli (uzeniny, polotovary, fastfood apod.). Myslete i na dostatečný pitný režim.
 3. Udržujte si správnou tělesnou hmotnost. Nadváha výrazně zvyšuje riziko rozvoje komplikací diabetu.
 4. Užívejte léky správně. Nezapomínejte na pravidelné užívání svých léků. Léky, které neužíváte, nemohou pomáhat. U některých z nich je nutné brát ohled na příjem stravy, dbejte proto při užívání léků vždy pokynů lékaře a lékárníka.
 5. Nekuřte. Kouření výrazně zvyšuje riziko rozvoje komplikací diabetu.
 6. Pravidelně se hýbejte. O vhodném pohybovém režimu pro vás se však nejprve poraďte se svým lékařem.
 7. Pečujte o svoji pokožku. Důležité je pravidelné promazávání kůže a pravidelná kontrola dolních končetin. Jakékoli poranění je třeba rychle a účinně řešit.
 8. Udržujte svůj život v rovnováze. Vyvarujte se nadměrného stresu. Dopřejte si dostatek spánku a odpočinku.
 9. Informujte své okolí. Poučte své blízké o svém onemocnění a o první pomoci v případě nečekaných komplikací. Vyplňte si průkaz (kartu) diabetika a noste ho vždy při sobě.
 10. Docházejte na pravidelné kontroly k lékaři. Vyhledejte lékaře také při výskytu nových zdravotních potíží, některé z nich totiž s diabetem mohou souviset.

Na vašem zdraví nám záleží, a proto jsme pro vás ke Světovému dni diabetu připravili balíček Dr.Max DIA. Naleznete v něm produkty, které využije každý pacient s diabetem, a užitečné informace.

 • Doplněk stravy Dr.Max Glucea, 60 tablet, s obsahem extraktů z listů morušovníku bílého a z tropické liány gurmar přispívající ke správnému metabolismu glukózy a k udržení normální hladiny cukru v krvi.
 • Potravina Dr.Max Glucose Gel, 3x 25 g, v tubách pro přímou aplikaci do úst. Gel je zdrojem rychle dostupné energie s 10 gramy glukózy v jedné tubě.
 • Stolní sladidlo Dr.Max SteviMax, 200 tablet, na bázi steviolglykosidů jako náhrada cukru do teplých i studených nápojů.
 • Kosmetický přípravek Dr.Max Krém na nohy, poskytující intenzivní hydratační péči o suchou a namáhanou pokožku chodidel. Krém s 25 % urey je vhodný především při výskytu potíží, krém s 10 % urey je ideální pro dlouhodobé udržování hydratace kůže.
 • Bylinný čaj Dr.Max Hladina cukru, 20 sáčků, představuje vyváženou směs bylin, přičemž obsažené borůvky a skořice přispívají k udržení normální hladiny glukózy v krvi.
 • Rozpoznávací kartička a samolepka diabetika, díky nimž vám bude snadnější v případě nenadálého výskytu komplikací poskytnout nezbytnou první pomoc.
 • 10 kartiček aktivit, které vám pomohou dodržovat správný režim a životosprávu. Jakmile kteroukoli z těchto kartiček vyplníte, promění se ve slevový kupon do lékáren Dr.Max. Můžete si za ně pořídit produkty značky Dr.Max v rámci akce 3 za cenu 2. Aby kartičky byly vždy na očích a daly se umístit třeba na lednici, přikládáme k nim praktickou magnetku.

Dodržujte zásady účinné a bezpečné léčby a zásady zdravého životního stylu. Využijte balíček Dr.Max DIA. Podpořte to nejcennější, co v životě máte. Své zdraví.

DALŠÍ ČLÁNKY

Sledujte nás na facebooku