PÉČE O POKOŽKU A NOHY

Při vysoké hladině cukru v krvi se kůže stává méně odolnou. Má sklon k suchosti, popraskání a šupinatosti, což se může projevit nepříjemným svěděním a pocity napětí.

Při diabetu bývají poškozeny tepénky, které nedovedou dostatečně okysličovat a vyživovat koncové části těla, především nohy. Suchá a nedostatečně prokrvená kůže je náchylnější k tvorbě trhlinek a jiných poranění a déle se hojí. Situaci komplikuje snížení imunitní funkce a porucha funkce nervů (neuropatie), která se vyznačuje nejen nepříjemnými pocity až bolestmi, ale také oslabeným vnímáním tepla, chladu a bolesti. Případných úrazů a popálenin si proto nemusí diabetik zprvu vůbec všimnout. Drobná ranka se však může vzhledem k nižší hojivé schopnosti kůže snadno infikovat a následně vyvolat vážné zdravotní komplikace včetně amputace končetiny.

Abyste zabránili nepříjemným pocitům kůže, zdlouhavému ošetřování ran a rizikovým stavům, je potřeba se o pokožku pravidelně starat a posílit její oslabené obranné mechanismy. Speciální pozornost věnujte především nohám. Na která opatření byste neměli zapomínat?

 • Preferujte sprchu.
  Dávejte přednost krátké sprše před koupelí. Ač se to nemusí na první pohled zdát, voda ve skutečnosti kůži vysušuje. Teplotu vody nejprve zkuste loktem, abyste se neopařili z důvodu poruchy citlivosti kůže na nohou.

 • Volte šetrné mycí přípravky.
  Používejte jemné mycí přípravky (syndety, mycí oleje), které nedráždí a nevysušují pokožku jako mýdla a běžné sprchové gely.
 • Pečlivě pokožku osušte.
  Po osprchování důkladně osušte všechny části těla. Nezapomínejte na záhyby a prostor mezi prsty, aby se zde nedržela vlhkost a nešířila plísňová onemocnění. Ručníkem raději na kůži opatrně poklepávejte, abyste ji přílišným třením neporanili.

 • Pravidelně pokožku promazávejte.
  Po umytí na nohy naneste hydratační a zvláčňující krém, abyste posílili obranné kožní mechanismy a předešli suché a hrubé kůži, která může praskat a je náchylnější k poranění. Velmi vhodné jsou například krémy s obsahem urey.

 • Používejte krémy na ruce.
  Pravidelně používejte krémy na ruce, upřednostňujte neparfémovanou variantu. Při mytí nádobí, úklidu nebo práci na zahradě používejte nepudrované rukavice a po jejich sundání ruce ještě za vlhka ošetřete krémem.

   

 • Každý den pokožku zkontrolujte.
  Prohlédněte kůži, zda na ní nejsou otlaky, oděrky, puchýře nebo ranky. S kontrolou nohou vám může pomoci zrcátko nebo rodinný příslušník.

 • Rány zavčas řešte.
  Pokud dojde k poranění, omyjte ránu čistou vodou, vydezinfikujte ji a překryjte sterilním obvazem. Ránu následně pravidelně kontrolujte. Vyhledejte lékaře při jakémkoliv podezření na infikování rány, byť by se jednalo o drobné poranění.

 • Věnujte pozornost stříhání nehtů.
  Buďte opatrní, aby nedošlo ke vzniku záděr. Nehty stříhejte pravidelně a vždy rovně. Zrohovatělou kůži odstraňujte např. pemzou. Dobrým řešením je svěřit pedikúru do rukou odborníků v podiatrické ambulanci nebo pedikérkám, které jsou zaškoleny v péči o nohy diabetiků.

 • Pravidelně si měňte ponožky.
  Noste suché a čisté bavlněné ponožky se širokým lemem, které neškrtí, ale zároveň ani nesjíždí. K dispozici jsou i speciální diabetické ponožky s antimikrobní úpravou..

 • Noste vhodnou obuv.
  Volte dobře sedící boty, abyste předešli vzniku otlaků. Neměly by mít podpatek, měly by mít širokou špičku, pružnou a dostatečně vysokou vložku a měly by být z prodyšného materiálu. Před každým nasazením bot zkontrolujte, jestli v nich není kamínek, který by mohl kůži poranit.

  Zajímá vás, s jakými očními komplikacemi se může diabetik setkat a jakou roli v tom hraje hořčík? Přečtěte si o tom v článku zde.

   

Sledujte nás na facebooku