Pohybem k lepšímu zdraví

Najděte správnou cestu k tomu, jak s pohybem začít.

S pohybem můžete začít prakticky okamžitě. Jen je nutné se pevně rozhodnout, že tak učiníte, a postupně dosáhnete vytyčeného cíle. Mějte na paměti, že váš aktuální zdravotní stav a předchozí pohybová zkušenost může ovlivnit průběh změn v organismu při cvičení. Pokud se s něčím léčíte, nejste si jistí, jakou pohybovou aktivitu nejlépe zvolit, obraťte se pro radu na odborníka, např. na tělovýchovného lékaře (www.cstl.cz/mapa-pracovist) nebo lektora STOB (www.stob.cz).

Proč být FIT?

Pohyb vede ke snížení množství tělesného tuku, a to díky zvýšení energetického výdeje a nárůstu aktivní tělesné hmoty (svalů), proto je nedílnou součástí každého redukčního režimu. Navíc se vám zlepší zdravotní parametry, jako je glykemie, cholesterol, krevní tuky, omezí se i kornatění tepen (ateroskleróza). Pohyb zlepšuje tyto parametry zhruba po dobu 48 hodin, a proto je důležité se hýbat pravidelně, alespoň obden. Pohyb napomáhá ke snížení zdravotních rizik spojených s obezitou, cukrovkou, srdečně-cévními chorobami, a to hned. Ale pozor! Totéž se bohužel nedá říci o psychice. S dlouhodobou tělesnou nečinností se zhoršuje tělesná kondice, ochabují a zkracují se svaly, takže když se začnete hýbat, nezaplaví vás hned endorfiny (tzv. hormony štěstí), které vyvolávají pocity blaha. Budete-li však nějakou dobu v pohybu pokračovat, dostaví se kromě zdravotních tělesných benefitů i blaho v duši a dobrá nálada.

BENEFITY PRAVIDELNÉHO POHYBU

Posílení zdraví a pružnost Fyzická zdatnost Tělesná rovnováha

Úprava metabolismu – sacharidů a tuků

  • Zvýšení citlivosti inzulinových
    receptorů ve svalech
  • Snížení hladiny celkového cholesterolu a rizika vzniku aterosklerózy a ICHS
Posílení funkce
srdečně-cévního
systému
Zpevnění oslabených
svalů
Zvýšení energetického výdeje,
snížení nadváhy a obezity
Nárust aktivní tělesné
hmoty (svalů)
Protažení zkrácených
svalů
Zlepšení funkce trávicího traktu,
posílení funkce imunitního systému
  Zpevnění kostí
(prevence osteoporózy)
Zlepšení psychického stavu

Pro začátek je tou nejlepší volbou chůze. Podle výzkumů můžou dvě hodiny svižné chůze týdně (20–30 minut denně) výrazně prospět srdci a přispět ke snížení rizika vzniku či rozvoje cukrovky a jiných zdravotních komplikací.

Jak začít?
Během prvního týdne se procházejte volným krokem denně po dobu cca 30 minut, pokud nejste zvyklí na tuto minimální zátěž, rozdělte si procházky na 3x 10 minut za den. Budete-li se cítit následující den po takovéto procházce unaveni, vykonávejte procházky pouze obden. Ve volném dni má organismus čas se zregenerovat. V následujících týdnech se pak pokuste dosáhnout každý den 45 minut procházky volným tempem. Vybírejte si vhodné trasy s přírodním povrchem (parky, lesní cesty atd.), jde-li to, vyvarujte se tvrdých povrchů, jež kladou vysoké nároky na zatížení kloubů. Výbornou motivační pomůckou pro kontrolu navyšování chůze je krokoměr.

DALŠÍ ČLÁNKY

Sledujte nás na facebooku