Posílení sebedůvěry

Sebedůvěra je klíčem k úspěchu a je pro nás hnacím motorem.

Pomáhá nám překonat nové výzvy, překážky, životní situace. Díky ní dokážeme vystoupit ze své komfortní zóny a nebojíme se vydat na novou cestu – za lepším životem. Bez dostatečné sebedůvěry a správného vnitřního nastavení jen stěží dokážeme docílit stanovených cílů. Správný postoj a víra v sebe sama jsou rovněž velice důležité u diabetes. Tento stav vede člověka k tomu, aby přehodnotil svůj dosavadní životní styl a chopil se šance, jež povede k pozitivním změnám a novému životu. A přesně v těchto okamžicích je naše sebedůvěra i motivace rozhodující.

Základní tipy a rady, jak posílit sebedůvěru:

Mějte přiměřená očekávání a radujte se i z malých kroků směřujících k úspěchu
Radost z úspěšného plnění malých dílčích cílů – mikrocílů – roztočí spirálu úspěšného zvládání dalších cílů. Naložíte-li si na záda příliš velký náklad, bude vás stát obrovské úsilí svého předsevzetí dosáhnout a každý dílčí neúspěch bude snižovat vaši sebedůvěru, že dojdete až k cíli.

• Nesnažte se být dokonalí a netrestejte se za neúspěch
Nechtějte být dokonalí. Každý děláme chyby, je však důležité brát chyby jako hledání nové cesty k úspěchu. Žádná cesta není bez hrbolů a bez zákrut. Počítejte s tím, že cesta ke spokojené změně nepůjde jako po másle, ale po překonání každé překážky přijde pocit štěstí z byť jen malého dosaženého úspěchu.

Přijměte se takoví, jací jste
Mít zdravé sebevědomí a důvěru znamená uvědomit si své silné a slabé stránky a přijmout je. Snažte se podporovat zejména své silné stránky. Neobviňujte se, když se vám něco nepovede. Nemůžete být stoprocentní profesionál, manžel či rodič. Buďte prostě sví.

Nesrovnávejte se s okolím
Ve svém okolí můžete mít někoho, kdo je pro vás určitým vzorem, ale není dobré snažit se být někým, kým nejste. Není důležité být u konce co nejrychleji, ale být lepší, než jste byli, a blížit se pomalu, ale jistě k cíli.

Mluvte k sobě láskyplně
Učte se být tolerantní k tvarům svého těla – minimálně stejně jako k jiným věcem v životě. Mluvte k sobě tak, jak chcete, aby k vám mluvili druzí. Mějte rádi sami sebe pro svoji osobu a ne pro svoje úspěchy.

Narovnejte se
Shrbená postava a svěšená ramena vám sebevědomí nepřidají. Hrdě vztyčte hlavu a užívejte si krásy kolem sebe. Uvidíte, že svět bude mnohem zajímavější, než když se díváte s hlavou sklopenou k zemi.

Zkuste něco nového
Pokud máte pocit, že se nedaří a točíte se stále na místě, zkuste udělat něco jinak. Někdy stačí jen málo, abyste přestali stagnovat a začali si zase věřit.

I samotná cesta je cíl
Nefixujte svůj úspěch jen k samotnému cíli. Dojít k cíli není třeba hned, může to trvat měsíce, někdy roky. Pokud budete své štěstí směrovat pouze k radosti z dosažení samotného cíle, a ne z cesty, která vás tam vede, vaše motivace může klesat. Radujte se už z odhodlání pro změnu, těšte se přípravami na změnu, sdílejte radost s přáteli, vytvořte si deník, zapisujte dílčí úspěchy, vytvořte si fotografie proměn a významných událostí a ze samotné cesty udělejte zábavu a radost. Pak poroste i vaše víra v sebe sama.

Snažte se v sobě najít to nejlepší
Posilujte svou sebedůvěru opakováním si svých silných stránek, naučte se sami sebe pochválit a mít se rádi. Budete-li pozitivně naladěni, vaše tělo bude překypovat energií a cíle dosáhnete mnohem snadněji a veseleji. Můžete si vytvořit i dílčí seznam potěšení, která vás budou motivovat pokračovat dále.

Vybočení není selhání
Pokud vybočíte ze svých plánů, neberte to jako selhání, ale jako příležitost naučit se příště situaci řešit lépe, neopakujte stále tytéž chyby.

Hledejte způsoby, nikoli výmluvy a neodkládejte čas na změnu

Určitě jste slyšeli motivační heslo: Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá výmluvy. Vždy se dá najít důvod, proč do změny nejít, proč není právě teď ta pravá chvíle, proč to jindy a jinde půjde lépe. I když máte třeba pocit, že jste přetížení, zkuste přehodnotit své priority. Prioritou může být i udělat si čas na sebe. Hledejte tedy důvody, proč začít právě teď, a věřte, že to dokážete!

Vaše cesta k úspěchu může být tak dlouhá, jak silní jste vy sami. Je jen na vás, kterou cestu si vyberete.

 

DALŠÍ ČLÁNKY

Sledujte nás na facebooku