Proč by si měli diabetici hýčkat své nohy

11. 1. 2021 · Mgr. Lukáš Novotný · 6 minut čtení

Nově diagnostikovaní diabetici, ale někdy ani ti zkušenější netuší, proč je pro ně péče o nohy tak důležitá. Péče o nohy, chodidla a o kůži vůbec musí být prioritou hned od zahájení léčby cukrovky. Jak správně pečovat o nohy a jak je chránit před hrozícími komplikacemi při cukrovce, se dozvíte v našem článku Dr. Max DIA.



Syndrom diabetické nohy

Diabetici si musí své nohy doslova hýčkat, protože jsou obecně náchylnější ke vzniku infekcí, včetně infekcí kůže a nehtů. Včas neléčená infekce se může stát vážnou zdravotní komplikací. I mykóza kůže a nehtů tak může způsobit nemalé obtíže.

Diabetici, především při špatně kompenzovaném diabetu, trpí sníženou imunitou. Specifickým problémem je infekce u syndromu tzv. diabetické nohy. Jedná se o závažné postižení nohou, které vzniká zejména při špatně kompenzované cukrovce a kterému v textu budeme také věnovat pozornost.

Péče o nohy, chodidla a o kůži vůbec musí být prioritou hned od zahájení léčby cukrovky. První zásadou je každodenní pravidelná péče o nohy a především chodidla. Je potřeba minimalizovat riziko vzniku otlaků a dalších defektů souvisejících s porušením kůže. Důležitý je i výběr správné a vhodné obuvi, nejlépe zdravotní. Součástí péče je každodenní správná hygiena a prevence vzniku a rozvoje plísňových onemocnění. Pokud se objeví plísňové postižení na nehtech nebo kůži nohou, ale i kdekoliv na těle, je důležité léčbu zahájit neprodleně. Pro diabetiky může být i drobné ložisko mykózy spouštěčem závažnější komplikace.


Cukrovka a mykóza

Řada pacientů má o zdravotním problému mykózy mylné představy. Shrnuli jsme pro vás pár základních faktů, které byste měli při diagnostice cukrovky vědět:

  • Mykóza není jen vada na kráse nebo ;estetický problém. Zamaskování lakem či make-upem nepomůže! Jde o problém zdravotní, který je třeba léčit.
  • „Samo“ se to nezahojí. Čekáním si nepomůžete, neotálejte s léčbou. Pokud mykóza zasáhne více než čtvrtinu nehtu, lokální léčba už nemusí být dostačující.
  • I když už není vidět, pořád tu ještě může být. Nenechte se zmást vymizením příznaků a pokračujte v léčbě ještě nejméně dva týdny poté. Mykóza se často a opakovaně navrací zpět.
  • Může vás postihnout i v zimě. Nepotřebuje sluneční teplo. Stačí neopatrnost v sauně či zapařená noha v neprodyšné botě a mykózu si můžete nadělit i pod stromeček.
  • Ne, mykóza není jen problém nehtů. Může napadnout kůži kdekoliv po těle, třeba mezi prsty, ale i v jiných kožních záhybech.
  • Ale ono to je infekční, vážně! Nechceme to slyšet, ale je to tak. Půjčování ručníků, přezůvek i chození naboso je nebezpečné pro ostatní.
  • Ani precizní hygiena nemusí pomoci. Přestože se denně drhnete mýdlem, nosíte všude přezůvky, zkrátka přes veškerou opatrnost se mykóza může objevit.
  • Mykóza není žádné tabu. Mluvte o ní, ptejte se lékaře či lékárníka na nejvhodnější léčbu, ať už ve formě roztoku na nehty, nebo krému na kůži.

Jak mykózu rozpoznat

Infekce často postihuje nehty a meziprstní prostory a odtud se šíří do okolí. Kůže v postižených oblastech trpí zánětem, může být změklá, popraskaná, mohou se také objevovat začervenalá zánětlivá ložiska s bělavými šupinami nebo se tvoří puchýřky. Je-li postižen nehet, často si všimnete barevných a tvarových změn samotného nehtu. Nehet je lámavý či zrohovatělý, křehký a snadno se drolí.         

Jaké vlastnosti by měl mít léčivý přípravek pro prevenci a lokální samoléčbu plísňových onemocnění     

Velmi důležitá je volba účinné látky použité v přípravcích na léčbu mykózy. Například účinná látka naftifin má hned tři pozitiva. Léčí kožní a nehtovou mykózu, rychle ulevuje zejména od svědění a působí také proti některým bakteriím, které mohou způsobit druhotnou infekci. Některé původce plísní potlačuje a zastavuje jejich růst a množení, některé rovnou hubí. Přípravky s touto účinnou látkou byly v minulosti pouze na předpis, dnes jsou již volně prodejné. V lékárnách tuto účinnou látku najdete v přípravcích ve dvou lékových formách: krém či roztok.


 Jak se mykóze nejlépe vyhnout

  • Přezůvky vždy a všude! Plísně mají rády vlhká místa, takže pozor, kde všude jste naboso. Koupaliště, bazén, sauna nebo fitko = pantofle na nohu.
  • Sdílené podložky, plísní ráj! Pilates nebo hodina jógy – podložku raději vlastní, jistota je jistota. Ponožky nestačí, mykóza se může objevit kdekoliv na kůži na těle.
  • Boty jenom své! Pravda, výstavní lodičky nebo nejpohodlnější kecky jen tak někomu nedáme. Totéž ale musí platit i o domácích pantoflích.
  • I nohy musí dýchat! Boty kupujte jen prodyšné a z přírodních materiálů (kůže, bavlna), nedojde k zapaření a chodidlo zůstane v suchu.
  • Vybírejte pečlivě! Pravidelná pedikúra je moc fajn. Ujistěte se ale, že používané nástroje jsou sterilní nebo v případě možností jednorázové. Dáváte přednost domácí péči? Sáhněte po pemze na jedno použití a nikomu nepůjčovat!

Co když ale mykózu už mám?

  • Správná a včasná léčba je základ. Poraďte se s lékařem anebo lékárníkem a problém řešte nejlépe ihned. Antimykotika jsou účinná proti kvasinkám, houbám a plísním, prodávají se buď ve formě roztoku, který je ideální pro nehty, nebo ve formě krému, který se dobře aplikuje na pokožku.
  • Trpělivost. Mykózu nevyléčíte ze dne na den, je potřeba léčit někdy i několik týdnů, často má tendenci se vrátit. Proto i když už nemáte příznaky, je vhodné pokračovat alespoň další dva týdny v léčbě pro zabránění návratu infekce.
  • Když mykózou trpíte, je kromě včasného zahájení léčby důležitá dezinfekce. Dezinfikujte všechno – obuv, ponožky, rukavice – hlavně po sportu nebo po aktivitách spojených s pocením, a to i v případě dlouhodobého nošení uzavřené obuvi. Dezinfekční sprej, přípravek jak pro tělo, tak pro obuv, je dobré mít vždy po ruce.
  • Pozor na ručníky! Každý má mít pouze svůj vlastní, a hlavně – jeden na tělo a jeden na nohy, z hygienických důvodů a aby se plíseň nerozšířila! Ručníky je ideální měnit každý den.
  • Zvýšená hygiena. Mykotické onemocnění je infekční s velmi snadným kontaktním způsobem přenosu. Nejen hygienickými návyky, ale také pravidelným hygienickým úklidem v domácnosti (vlhký úklid) lze riziko přenosu mykotického onemocnění snížit.

Diabetická noha – komplikace diabetu

Syndrom diabetické nohy je častou komplikací diabetu a jedná se o závažné postižení nohou. Vzniká zejména při špatně kompenzované cukrovce, kdy vlivem chronického poškození cév a periferních nervových vláken dochází k postupnému postižení kůže i hlubších tkání nohy spojenému
s neurologickými komplikacemi. Na různých částech nohy (palec, prsty, pata, ploska nohy) vznikají různé kožní defekty, kůže je náchylná k poranění a snadnému vniknutí a rozvoji infekce. Defekty se velmi špatně hojí, infekce se může dále šířit a nezřídka může dojít až k amputaci části nohy pro šířící se gangrénu (odumření tkáně).

Nejdůležitější je proto zabránit poranění kůže nohou. I drobná ložiska mykózy na kůži nebo nehtech mohou způsobit velký problém. Plíseň poruší celistvost kůže a místo se pak stává vstupní branou i pro druhotnou infekci, která se v poškozené tkáni snadno šíří. Pečujte tedy o své nohy a chodidla denně kontrolujte. Pokud naleznete byť jen malou změnu na kůži, která budí podezření na mykotickou nebo jinou infekci, poraďte se s lékařem či lékárníkem. Dojde-li k poranění nebo jinému defektu kůže, jednejte stejně. 


  • Dr. Max Foot Cream 10% Urea

    krém na nohy 100 ml
    Vyživující krém na nohy se zvláčňujícími účinky.
  • 5.0
    (2)
    Intenzivně hydratuje a zjemňuje suchá, poškozená a popraskaná chodidla.
  • 5.0
    (2)
    hydratuje, změkčuje a vrací pružnost namáhané pokožce nohou.
  • Hydratuje a zklidňuje suchou a rozpraskanou pokožku nohou.

    Články k tématu Proč by si měli diabetici hýčkat své nohy

    • V České republice žije v současné době téměř jeden milion diabetiků. Počet nemocných s diagnózou cukrovky se ale rok od roku zvyšuje. Poradíme vám, jak diabetu předcházet, podle jakých příznaků můžete tuto zákeřnou nemoc odhalit a jak s ní případně bojovat.
    • Těhotenská cukrovka vzniká většinou mezi 26.–28. týdnem těhotenství, a přestože po porodu odeznívá, je důležité ji řešit a dodržovat doporučená dietní opatření. Přečtete si, jakou dietu v případě těhotenské cukrovky dodržovat a jakým potravinám se vyhnout.
    • Pitný režim při diabetu

      Pitný režim při diabetu

      · 4 minuty čtení
      Správný pitný režim diabetika je nesmírně důležitý, ale vlastně se u zaléčeného diabetika nijak neliší od vhodného pitného režimu každého člověka se zdravou životosprávou. Pitný režim při cukrovce by měl zahrnovat především pravidelnou konzumaci vody, neslazených čajů či slabých minerálek.
    O autorovi
    Mgr. Lukáš Novotný
    Mgr. Lukáš Novotný
    Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
    Číst více od autora
    O autorovi
    Mgr. Lukáš Novotný
    Mgr. Lukáš Novotný
    Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
    Číst více od autora