Alergie na kočky: příznaky, projevy a léčba

Příznaky alergie na kočky se u většiny lidí projeví velmi rychle, a to již v průběhu několika minut po kontaktu s kočkou. V našem článku vás seznámíme s projevy alergie na kočky, zda a jak se projevuje alergie u dětí a jaké mohou být formy léčby.

Alergie_na_kočky_dítě

Imunitní systém vytváří protilátky, jejichž úkolem je bojovat proti patogenům, které jsou pro organismus nebezpečné, například proti virům nebo bakteriím. Alergeny jsou za běžných okolností neškodné, ale v některých případech je může organismus vyhodnotit chybně a začít proti nim reagovat nepřiměřeně. Zvířecí alergeny velmi dobře ulpívají na površích předmětů a na oblečení. Mohou tedy snadno kontaminovat i nejmenší prachové částice. Řadíme je proto jak mezi alergeny kontaktní, tak mezi alergeny vzdušné.

Jaké jsou příznaky alergie na kočky?

Příznaky alergie na kočky se u většiny lidí projeví velmi rychle, a to již v průběhu několika minut po kontaktu s kočkou. Kočičí alergen, na který reaguje více než 90 % alergiků, pochází z moče nebo slin koček. Ve vyšším množství je přítomen u samců a do srsti se přenáší při hygieně a dalších běžných činnostech. Alergie se projevuje otokem a svěděním v okolí nosu a očí, což následně vyvolá záchvaty kýchaní, pocit ucpaného nosu, rýmu nebo slzení očí. Někteří lidé mohou na kočičí alergeny reagovat vyrážkou, která se obvykle objeví v obličeji, na krku, horní části hrudníku a rukách.

Pokud kočičí alergeny proniknou do plic alergika, imunitní systém vyšle do boje protilátky, které způsobí další nepříjemné příznaky, jako jsou ztížené dýchání, kašel a v závažnějších případech až astmatický záchvat. Výjimečně může být reakce tak silná, že vyvolá tzv. život ohrožující anafylaktický šok, při němž dochází k výrazným otokům včetně dýchacích cest a hrozí riziko udušení. Závažnost příznaků alergie je přímo úměrná množství alergenů, proto jejich eliminace vede k mírnění projevů. Alergie na kočky se může projevit i po několika hodinách či dnech, kdy už kočka není přítomna. Důvodem je právě vysoká přilnavost alergenů, které běžně zůstávají na nábytku, v kobercích nebo na oblečení.

Alergie na kočky

 

Diagnóza a testování na alergii

V případě podezření na alergii na kočky je vhodné navštívit praktického lékaře, který vás odešle na vyšetření k alergologovi. Alergolog na základě vaší anamnézy a fyzikálního vyšetření provede diagnostické testy k potvrzení alergie. 

Ke stanovení diagnózy alergií se používají dva typy vyšetření – kožní a krevní testy. Zlatým standardem pro určení alergie jsou kožní prick testy. Lékař na vnitřní stranu předloktí nanese kapky obsahující různé alergeny a pomocí jemného škrábnutí naruší pokožku tak, aby alergen mohl proniknout do vrchní vrstvy kůže. Pokud tělo na alergen reaguje, objeví se v místě vpichu po 15–20 minutách zarudnutí a otok. Tyto nepříjemné projevy obvykle vymizí do 30 minut po provedení testu.

Lékař vás také může odeslat na krevní testy, které stanoví hladiny protilátek proti určitým alergenům. Tato metoda se většinou volí u malých dětí, u těhotných žen, u osob s atopickým ekzémem nebo k potvrzení, či vyvrácení nejednoznačných výsledků kožních testů.

Kožní prick testy

 

Alergie na kočky u dětí

Alergie na kočky se u dětí projevuje stejnými příznaky jako u dospělých. Kojenci a batolata však o svých potížích nemohou mluvit, takže alergie často zůstává neodhalená. Pokud chováte kočky a jiné domácí mazlíčky a vaše děti jsou často nemocné, špatně spí, občas se u nich objeví vyrážka nebo mají nejasné respirační příznaky, může být na vině alergie. V tomto případě je vhodná porada s pediatrem, která vám vypíše doporučení na alergologii ke stanovení spolehlivé diagnózy. V domácnosti, kde žijí alergické děti, je vhodné odstranit zbytečné textilie a omezit počet plyšových hraček – ty lze nahradit hračkami z omyvatelných materiálů. Tato opatření přispívají ke zmírnění příznaků alergie.

V posledních letech ve vědeckých kruzích probíhají intenzivní diskuse o tom, zda se u kojenců, kteří jsou vystaveni kontaktu se zvířaty, rozvine alergie, či nikoliv. Vědci však zatím dospěli k rozporuplným závěrům. Studie z roku 2011 potvrdila, že děti, které jsou vystaveny kontaktu se zvířaty zejména v průběhu prvního roku života, si proti alergenům od domácích mazlíčků vytvoří protilátky, a je tedy méně pravděpodobné, že se u nich později rozvine alergie. V roce 2015 vědci naopak došli k opačnému výsledku: kontakt kojenců se psy a kočkami je spojen s vyšším rizikem vzniku alergií během prvních čtyř let života. V roce 2017 bylo toto tvrzení opět vyvráceno a odborníci zjistili, že přítomnost kočky nebo psa má tu výhodu, že se děti v raném věku dostanou do kontaktu s určitými druhy prospěšných bakterií. Studie rovněž odhalila, že děti, jejichž matky v těhotenství žily v domácnosti s domácími mazlíčky, mají v budoucnosti méně problémů s alergiemi.

Jak se léčí alergie na kočky?

Bohužel neexistuje způsob, jak zcela zabránit alergii na kočky nebo jak ji zcela vyléčit.

Příznaky se však dají zmírnit nebo úplně utlumit pomocí léků na alergii. Mezi ty patří antihistaminika, dostupná ve formě tablet (Aerius, Zodac, Zyrtec, Claritine) nebo jako nosní sprej či oční kapky (Allergodil, Livostin). K léčbě příznaků alergie nebo astmatu se používají také kortikosteroidy v podobě nosního spreje nebo inhalátoru. Při středně těžké až těžké alergii je další možností léčby specifická alergenová imunoterapie (SAI). Tato metoda spočívá ve snížení vnímavosti pacienta vůči alergenům, které jsou mu v průběhu několika měsíců podávány v postupně se zvyšujících dávkách.

Přesto, že léčba pomůže příznaky alergie na kočky zmírnit, nejlepší volbou je alergenům se vyhýbat. Pokud máte alergii, zachovávejte si od kočiček odstup, zásadně je neobjímejte a nelíbejte. Snažte se zvíře držet jen v určité části domu nebo bytu, v žádném případě ho nepouštějte do ložnice. Vhodné je časté vysávání, ideálně vysavačem s HEPA filtrem, a vytírání podlahy. Alergeny se totiž velmi dobře drží v kobercích a v závěsech.

Tato opatření mohou při alergii na kočky do jisté míry pomoci, nemusejí však být zcela dostačující. Proto je důležité před pořízením kočky velmi dobře zvážit i možnost alergie, zvláště pokud je některý ze členů rodiny alergik. Určitě nespoléhejte na to, že se alergie na kočky časem zlepší. Opak je pravdou, neléčená alergie se může zhoršovat a přejít v astma.

Existují plemena koček vhodná pro alergiky?

U alergie na kočky bohužel nehraje roli rasa ani délka srsti. Srst koťat je obvykle pro alergiky méně nebezpečná, naopak nejvyšší alergizující potenciál má srst dospělých kocourů. Všechny kočky produkují moč a sliny, takže problémy může vyvolat skutečně každá z nich. Existují určité důkazy, že produkce alergenů se snižuje po kastraci. Pro alergiky je tedy vhodnější chovat kastrované kočky.

DALŠÍ ČLÁNKY