Jak na atopický ekzém

Atopický ekzém je jedno z nejčastěji se vyskytujících onemocnění kůže. Ve vyspělých zemích jím trpí každý pátý kojenec. U nás tomu není jinak – atopický ekzém se vyskytuje u přibližně 16 % dětí do 1 roku, přičemž do dospělosti přetrvává u 1/4 z nich.

Stejně jako například alergická rýma, může se atopický ekzém objevit u kohokoliv a kdykoliv během života. To, jestli se atopický ekzém objeví právě u Vás, závisí z velké části na genetice.

Co je to atopický ekzém

Atopický ekzém je tedy dědičné onemocnění, které je chronické a v současnosti není vyléčitelné. Díky dnešní moderní medicíně se jej však u většiny pacientů daří držet pod kontrolou. Velmi často s věkem ztrácí projevy na intenzitě a v dospělosti může být pacient zcela bez příznaků. Sklon k tomuto onemocnění ale přetrvává po celý život, a proto je nezbytná správná každodenní péče o kůži.

Jaké jsou příznaky atopického ekzému?

Jsou to především suchost kůže, svědění a zánět kůže.

Díky vrozeným změnám ve stavbě vrchních vrstev pokožky je narušena ochranná bariérová funkce kůže. To má za následek vyšší ztráty přirozené vlhkosti kůže a vyšší zranitelnost k působení látek z vnějšího prostředí. Do kůže snadněji pronikají alergeny a dráždivé látky a kůže je náchylnější ke vzniku infekcí, oparů a bradavic.

U kojenců, starších dětí a dospělých se setkáváme s odlišnými projevy i místy výskytu atopického ekzému. U kojenců je nejčastěji postižena hlavička, především tváře. Kromě suchosti se mohou objevit puchýřky, které mokvají, stroupky a šupinky. U starších dětí se atopický ekzém přesunuje do loketních a kolenních jamek, na krk, zápěstí, nárty a prsty rukou a nohou. U dospělých se s projevy atopického ekzému setkáme obvykle na obličeji, krku, horní části hrudníku, ale také ve vlasech. Kůže je hrubší a více svědí.

Co má vliv na intenzitu příznaků atopického ekzému?

Faktorů ovlivňujících aktuální stav kůže ekzematika je mnoho. To, jestli se spící atopický ekzém probudí, nebo se zhorší, záleží především na každodenní péči o pokožku. Kromě toho záleží také na psychickém rozpoložení, hormonálních změnách, na aktuální teplotě a vlhkosti vzduchu, na působení látek z vnějšího prostředí (alergeny, mýdla, prací a čisticí prostředky) a také na tom, co ekzematik právě snědl.

Mezi jídla, která často působí dráždivě, řadíme především citrusy a další exotické ovoce, jahody, kakao a ořechy. U kojenců a batolat působí dráždivě poměrně běžné potraviny – malým dětem s atopickým ekzémem nejčastěji vadí kravské mléko, vejce, pšeničná mouka, arašídy a vlašské ořechy.

Vůbec nejčastější příčinou zhoršení atopického ekzému je zapocení a zapaření. S ním se nesetkáme jen v letních parnech, ale také v zimě, kdy správně neodhadneme, jak se obléci, nebo také po cestě do práce v přetopeném autobuse či v obchodě. Nejvhodnější je proto volit tenčí materiály, nejlépe bavlnu.

Jak správně pečovat o kůži při atopickém ekzému?

Důležité je především každodenní promazávání suchých míst vhodným promašťujícím přípravkem. Ten pomůže nejen zvláčnit suchou pokožku, ale také obnovit její přirozenou kožní bariéru. Raději než mazání příliš silnou vrstvou je vhodné promazávat kůži méně a častěji (klidně i 10krát denně).

Neméně důležité je také používat vhodné přípravky do sprchy či do koupele. Na trhu jsou dostupné takové, které kůži během mytí nejenže nevysuší, ale i zklidní a zvláční. Koupel či sprcha by neměla být příliš horká a neměla by trvat déle než 10 minut. Ručníkem je vhodné kůži příliš netřít, jen ji jemně poklepávat, a dokud je ještě vlhká, je vhodné ji důkladně promazat. Díky tomu si kůže zachová maximum své přirozené hydratace.

Jak zvolit vhodný promašťující přípravek?

Na zimu, na noc a na velmi suchá místa jsou vhodnější hutnější přípravky – masti, mastné krémy a krémy. Naopak na den a na léto jsou vhodné přípravky s lehčí texturou a rychlejším vstřebáváním – krémy, mléka a lotia. Vybírejte raději přípravky bez parfemace.

Jaké jsou možnosti léčby?

Na místa intenzivního vzplanutí atopického ekzému se nejčastěji podávají přípravky s obsahem kortikoidů. Nanášejí se jen v tenké vrstvě na místa projevů. Často se podávají podle různých schémat a režimů (například první dny 2x denně, následně 2–3x týdně). Jejich účinek se dostavuje velmi rychle a i v době jejich podávání se nesmí zapomínat na důkladné promazávání kůže.

V případě, že ekzém provází silná svědivost, jsou dalšími velmi často užívanými léky antihistaminika. Ta se běžně užívají k léčbě alergických potíží. Od svědění také ulevují chladnější sprcha a použití vychlazeného krému.

Při mokvání je možné sáhnout i po tradičních rostlinných metodách – silný nálev z černého čaje nebo z řepíku lékařského. Oba díky vysokému obsahu rostlinných tříslovin vykazují stahující účinek a tím napomáhají zmírňovat mokvání pokožky.

Co atopický ekzém a kojenci?

U kojenců se s atopickým ekzémem setkáváme nejčastěji (trpívá jím přibližně každý pátý kojenec). Obvykle se poprvé objevuje mezi 2. a 6. měsícem. Děti rodičů, kteří mají alergii nebo přímo atopický ekzém, mají mnohem větší pravděpodobnost, že se u nich atopický ekzém objeví.

Jedním z nejlepších způsobů, jak atopickému ekzému předcházet, je kojení. Výhradní kojení se doporučuje do ukončeného 6. měsíce a v kojení je vhodné pokračovat i dále, po zavedení příkrmů, a to nejméně do 1 roku. Maminky by se během kojení měly vyhýbat potravinám, které mohou dráždit (citrusy, exotické ovoce, jahody, rybíz aj.) a nekouřit. Pro miminko je vhodné bavlněné oblečení, které by se mělo vždy důkladně máchat a velmi důležitý je také výběr nedráždivého přípravku do koupele a k promazávání.

Atopický ekzém v současnosti vyléčit neumíme. Přesto ho můžeme díky každodenní péči dostat pod kontrolu. Úspěšnému zvládání atopického ekzému napomáhají kromě léků a kosmetických přípravků také vhodná nedráždivá strava, vhodně volené oblečení a psychická pohoda.

Děkujeme za Vaši přízeň a přejeme
hodně zdraví a pohody

MUDr. Gabriel Pallay, CSc.
manažer odborného vzdělávání

Za tým klientského programu
lékáren Dr.Max

Mgr. Václav Filip
manažer péče o zákazníky