Borelióza u psa: diagnostika a příznaky

Borelióza je bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty. Nakazit se mohou jak lidé, tak i domácí mazlíčci. Více si přečtěte v našem novém článku.

Klíště

Co je to borelióza?

Borelióza, známá také jako lymská borelióza nebo lymská nemoc, je bakteriální onemocnění, které na člověka, psy a další zvířata přenášejí klíšťata. Původcem je spirálovitá bakterie (spirochéta) Borrelia burgdorferi. Klíšťata čekají na stéblech trávy a větvičkách keřů, až kolem nich projde člověk nebo zvíře. Když se zachytí na těle hostitele, snaží se najít nejlepší místo pro přisátí. Infikovaná klíšťata mohou přenášet bakterie do krevního oběhu hostitele a následně do různých částí těla, kde způsobují klinické příznaky. Postiženy jsou buď jednotlivé části těla, např. klouby, onemocnění ale může být i celkové. K přenosu boreliózy na psa dochází přibližně za 24 až 48 hodin po přisátí. Riziko nákazy je nejvyšší v jarním a podzimním období.

Klíště u psa

Příznaky boreliózy u psa

Příznaky boreliózy u psa jsou různé. Zvíře může být infikováno, ale nemusí vykazovat žádné příznaky. Asi pouze 5–10 % psů nakažených boreliózou vykazuje klinické příznaky. Mezi ty nejčastější u psů patří horečka, nechutenství a letargie (pasivita, ospalost). Objevuje se také otok lymfatických uzlin a kulhání v důsledku bolesti a otoku kloubů – tyto příznaky se obvykle objevují v chronické fázi onemocnění, tj. 2–5 měsíců po infekci, ale i mnohem později. Pokud se borelióza neléčí, může vést k poškození ledvin, nervového systému nebo srdce.

Diagnostika boreliózy u psa

Pokud se u psa objeví výše uvedené příznaky, je možné, že se nakazil boreliózou. Může se však jednat i o jiné onemocnění, velmi často je zde koinfekce s jinými infekcemi přenášenými klíšťaty. Diagnóza se stanoví na základě klíčových kritérií, kterými jsou přetrvávající příznaky, přítomnost klíštěte nebo vysoká pravděpodobnost expozice následovaná pozitivním testem na boreliózu. Nejčastěji používaným testem je test hladiny protilátek. Pozitivita protilátek IgM ukazuje na probíhající (akutní) infekci. Přítomnost IgG protilátek bez klinických příznaků se považuje za prodělanou infekci. Tyto testy však mohou být falešně negativní, protože tělo nakaženého psa nemusí mít v době testu ještě vytvořeny protilátky nebo nemusí mít vytvořeno dostatečné množství protilátek, které by způsobilo pozitivní reakci testu. Testy jsou průkazné nejdříve 4 týdny po expozici. Mezi další testy na zjištění boreliózy patří PCR test (polymerázová řetězová reakce), který určuje přítomnost DNA borelií. K doplnění vyšetření se často provádějí celkové testy krve a moči pro posouzení celkového stavu organismu.

Prevence boreliózy u psů

Borelióze lze předcházet zejména pravidelnou kontrolou psa po každé procházce. Zvláštní pozornost věnujte místům, jako jsou tlapky (včetně míst mezi prsty), okolí očí, nosu, uší, řitního otvoru a pod ocasem. Čím rychleji klíště najdete a odstraníte, tím menší je pravděpodobnost, že se pes boreliózou nakazí.

Na trhu jsou k dispozici preventivní přípravky, které psa ochrání před klíšťaty nebo ho klíštěte včas zbaví, aby se nenakazil boreliózou. Přípravky ve formě kapek (spot-on) se aplikují na kůži mezi lopatky. Jsou účinné po dobu 3 až 12 (Bravecto) týdnů. Mezi účinná antiparazitika patří také tablety, které zabíjejí klíšťata po přisátí na kůži. Antiparazitární obojky působí pouze na kůži psa a nedostávají se do krevního oběhu. Mohou však způsobit podráždění pokožky a při velké expozici klíšťatům nemusí přisátí zabránit.

Očkování proti borelióze

Pokud žijete v oblasti, kde se vyskytují infikovaná klíšťata, nebo je pravidelně navštěvujete, je po dohodě s veterinárním lékařem možné očkování proti borelióze. Očkování je vhodné provést v předjaří, tedy dříve, než klíšťata začnou být aktivní. Dva až tři týdny po prvním očkování je nutné provést přeočkování. K udržení trvalé imunity se doporučuje každoroční revakcinace. Stejně jako všechny vakcíny není ani vakcína proti borelióze stoprocentně účinná. Vyvolává však tvorbu protilátek, a pokud se pes nakazí, je průběh onemocnění mírný nebo zcela bezpříznakový.

O nejvhodnějším typu antiparazitárního přípravku pro vašeho pejska a možnostech očkování proti borelióze se můžete poradit s veterinářem.

Léčba boreliózy u psa

Úspěšná léčba boreliózy u psa závisí především na včasném stanovení diagnózy a závažnosti příznaků. Pokud má pes pozitivní výsledek, ale je bez klinických příznaků, léčba zpravidla není indikována. V opačném případě se borelióza stejně jako jiná bakteriální onemocnění léčí antibiotiky. Lékem volby je doxycyklin, případně amoxicilin nebo azitromycin, a léčba obvykle trvá minimálně 4 týdny. Ke zlepšení akutních potíží by mělo dojít po 3–5 dnech antibiotické léčby. Po prodělání boreliózy nevzniká imunita, nemoc se může příležitostně opakovat nebo se pes může znovu nakazit od jiného infikovaného klíštěte.

 

DALŠÍ ČLÁNKY