Co skutečně snižuje účinek antikoncepce?

Hormonální antikoncepce se pravidelně umisťuje mezi nejzásadnějšími vynálezy 20. století. Koluje o ní řada mýtů a někdy se její hodnocení liší i mezi experty.

Co skutečně snižuje účinek antikoncepce?

Využívají ji miliony žen po celém světě a kvalita antikoncepčních pilulek se od jejich vzniku několikanásobně zvýšila. Mají účinnost kolem 98 % a minimum nežádoucích účinků.

Některé druhy hormonální antikoncepce, někdy také zvané kontraceptiva, mají druhotné pozitivní účinky například na stav pleti, vlasů a nehtů, v některých případech se užívají i za účelem stabilizace hormonálních procesů v těle ženy.

Kromě pilulek, které se užívají denně, existuje rovněž celá řada antikoncepčních náplastí a dalších inovativních metod, jak do těla co nejšetrněji a nejspolehlivěji vpravit příslušné hormony. Existují však situace, kdy se účinnost hormonální antikoncepce snižuje. Obecně je můžeme rozdělit na dvě skupiny.
 

Samotná pilulka se nevstřebá 

 Vynechání pilulky
V drtivé většině případů může za snížený účinek hormonální antikoncepce zapomnětlivost. Vynechání jedné pilulky výrazně snižuje účinnost ochrany před nechtěným početím. 

 Zvracení
Bez ohledu na příčinu je zvracení vždy rizikovým faktorem. Antikoncepční pilulky se mohou v žaludku zdržet až několik hodin v závislosti na jeho obsahu. 

 Průjem
Akutní průjem má podobně neblahý účinek
jako zvracení a antikoncepční pilulka může opustit organismus, aniž by se vstřebala.
 

 Antibiotika
Většina širokospektrálních antibiotik může narušit
střevní mikrobiom a tím ovlivnit vstřebávání a další
osud hormonů z antikoncepční pilulky v těle. Proto po celou dobu užívání antibiotik a zhruba ještě týden po jejich dobrání vždy používejte další ochranu,
např. prezervativ.

Účinek pilulky je narušen jiným léčivem 

 Antiepileptika
Některá léčiva užívaná během léčby epilepsie zvyšují aktivitu jaterních enzymů a ty pak pracují tak rychle a důkladně, že mohou rozložit a z těla rychle vyloučit jiné léky, například právě hormonální antikoncepci. Funguje to tak i naopak, účinek jiných antiepileptik může být při užívání antikoncepce výrazně snížen. 

 Léky proti bolesti
Při léčbě specifických typů bolestí se užívají i léky ze skupiny antiepileptik. Některé, jak již víte, ovlivňují osud antikoncepce v těle. Proto se vždy o současném užívání antikoncepce poraďte se svým lékařem či lékárníkem. 

 Antituberkologika
Rifampicin je antibiotikum užívané především během léčby tuberkulózy. Urychluje ovšem vylučování hormonů a antikoncepce z těla, a tak jsou v takovém případě antikoncepční pilulky nedostatečným prostředkem k zabránění početí.  

Mýty v. fakta

Z mýtů o látkách, které mohou snižovat účinek antikoncepce, vybíráme jen ty nejznámější. Můžete se však setkat i s opravdu bizarními zkazkami o tom, že účinek antikoncepce naruší užívání vitaminu C, ženšen nebo vysoká dávka zázvoru. Nemusíte mít obavy, ne všechno, co se píše na internetu, je zaručená pravda. 

  Grepový džus
Ovocné a zeleninové džusy nemají významný vliv na účinnost antikoncepce. Jejich nadměrná a dlouhodobá konzumace ovšem může zatěžovat trávicí systém a tím neblaze ovlivnit i celkovou kondici.

  Třezalka tečkovaná
Bylinka, která bývá často příměsí čajů na zlepšení spánku a také trávení, působí jako mírné přírodní antidepresivum. Při dlouhodobé konzumaci však může být příčinou selhání antikoncepce.

  Živočišné uhlí
Uhlí je skvělým pomocníkem při akutním průjmu, krátkodobě ovšem mění pravidla vstřebávání živin v trávicím traktu a účinné látky z antikoncepce mají omezenou možnost se řádně vstřebat. Během užívání živočišného uhlí použijte i další formy antikoncepce, například prezervativ.
 

 Alkohol
Nadměrná konzumace alkoholu spíš vede k uvolnění zábran a promiskuitnímu chování, na účinnost antikoncepce ovšem nemá vliv, pokud nevyvolá zvracení či průjem.
 

DALŠÍ ČLÁNKY