Glifloziny a léčba diabetu

Účinná a efektivní léčba diabetu 2. typu s pomocí skupiny léků nesoucí název glifloziny.

Obzvláště nyní, když jsme ohroženi virem COVID-19, je nutné dbát na dobrou kompenzaci chronických onemocnění. Řeč není pouze o respiračních onemocněních typu astma či chronická obstrukční plicní nemoc, ale také o cukrovce (diabetes mellitus). Důležité je pravidelné užívání léků, dodržování režimových opatření a doporučení Vašich lékařů. Nevynechávejte proto pravidelné kontroly u svého ošetřujícího lékaře kvůli obavám z nákazy COVID-19 v ordinaci či čekárně. Mít cukrovku pod kontrolou není bez pravidelných kontrol u lékaře dlouhodobě možné. Včasné podchycení zhoršujícího se stavu a případná změna medikace mohou ušetřit mnoho zdravotních komplikací v budoucnu.

Cukrovka – tichá hrozba s mnoha riziky

Přestože je cukrovka jedním z nejčastějších civilizačních onemocnění, spousta lidí si neuvědomuje, o jak závažnou chorobu se jedná.

     Na světě trpí cukrovkou přes 460 milionů lidí. V České republice je to přes 800 tisíc.

Cukrovka je systémové onemocnění. To znamená, že postihuje více orgánových soustav a poškozuje organismus jako celek. Většina problémů úzce souvisí s vysokou hladinou glykémie, tj. krevního cukru. Největší nebezpečí pramení z poškození srdce a cév, v ohrožení jsou však i ledviny, nervy či zrak.

             Přes 90 % pacientů s diabetem 2. typu trpí  nějakou formou kardiovaskulárního, renálního či metabolického onemocnění.

image

Srdečně-cévní choroby jsou jedny z nejčastějších a nejzávažnějších komplikací cukrovky a řadí se k nejčastějším příčinám úmrtí u cukrovkářů. Projevují se hlavně srdečním selháním způsobeným postižením srdce, které není schopno svým fungováním pokrýt potřeby tkání na živiny a kyslík, a srdečním infarktem zapříčiněným uzávěrem tepen, jež zásobují srdeční svalovinu. Mnoho lidí si tyto dva zdravotní problémy navzájem plete a většina zná pouze infarkt. Srdeční selhání, ačkoliv o něm málokdo ví, postihuje přibližně 250 tisíc Čechů a jedná se o závažnou diagnózu, kterou je dobré odhalit včas. Varovnými příznaky srdečního selhávání, které by přitom jen málokdo spojoval se srdcem, jsou například otoky nohou, nechutenství, únava či zadýchávání se.  

Cukrovka je také nejčastější příčinou ledvinného selhání. Pokud pacient trpí navíc vysokým krevním tlakem, její riziko se ještě zvyšuje.

             Pacienti s diabetem 2. typu:

    • mají 2–5násobně vyšší riziko srdečního selhání než lidé bez diabetu
    • 2x vyšší riziko rozvoje chronického onemocnění ledvin
image

U pacientů s diabetem se vyskytují i přidružená onemocnění, která dále zvyšují pravděpodobnost vzniku jejich komplikací. Jsou to zejména vysoký krevní tlak, porucha metabolismu tuků či obezita.

Je proto velmi důležité Vaše příznaky včas rozpoznat, sledovat je a mluvit o nich s Vaším lékařem. Ten Vás díky tomu může včas odeslat na potřebná vyšetření, která pomohou stanovit správnou diagnózu, což usnadní volbu vhodné léčby.

Jak se cukrovka léčí?

Základem léčby je zlepšit Váš způsob života. Jíst méně, ale pravidelně, více se hýbat. Pokud kouříte, přestaňte! Do 1 roku po zanechání kouření bude vaše riziko infarktu srdce poloviční v porovnání s někým, kdo kouří. Může se sice stát, že přiberete, ale např. 2–3 kg navíc v prvním roce je významně méně rizikové než kouření. Po roční abstinenci se vrhněte na snížení váhy.

image

Diabetes je ovšem velmi komplexní nemoc, a tak je téměř vždy nutné Vašemu snažení pomoci léky. Nastane-li čas na léčbu, každý diabetik by měl užívat metformin, pokud není nějaký zásadní důvod se tomuto léku vyhnout. Metformin vylepšuje fungování inzulinu a potlačuje výrobu glukózy v játrech, často též pomáhá při redukci hmotnosti. Kromě tohoto základního léku je velké množství dalších, které se u jednotlivých pacientů různě kombinují podle konkrétních potřeb. Zpočátku budete pravděpodobně užívat tablety, později však může dojít i na inzulin. Tablety účinkují různými způsoby – zvyšují výdej vlastního inzulinu ze slinivky břišní, zlepšují působení inzulinu v těle či vylučují přebytečný cukr z těla močí. Takto působí poměrně nová třída léků – glifloziny.

Glifloziny kromě udržení normální hladiny krevního cukru působí i na přidružená onemocnění cukrovky. Pomáhají snížit tělesnou hmotnost (vylučováním cukru z těla) i krevní tlak. Tyto léky také prokazatelně chrání srdce a ledviny pacientů s diabetem a významně snižují riziko komplikací v budoucnu, jako jsou například srdeční selhání či chronické onemocnění ledvin.

Na vhodnost této léčby pro Vás se můžete informovat u svého lékaře.

Vybrané léčivé přípravky z této lékové kategorie jsou nyní v Dr.Max bez doplatku.

 

image
 
 
 
 
 
Partnerem tohoto vzdělávacího cyklu je AstraZeneca.

DALŠÍ ČLÁNKY