Posilujte imunitu svého mazlíčka

7. 2. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 4 minuty čtení

Imunita funguje u zvířat velmi podobně jako u lidí. Jsme odolní, pokud máme správnou životosprávu a nesužují nás nemoci. Podléháme nemocem, pokud jsme z nějakého důvodu oslabeni. Dnes toho už o fungování imunity mnoho známe a víme, jak ji podpořit.



Jak funguje imunita

Dnes už víme, že nečinnost, polehávání, přemíra jídla a jeho nezdravé složení lidskému organismu neprospívají. Naopak pravidelný pohyb a střídmá racionální strava tělu prospívají. Zvířata to mají naprosto stejně.

Jak by měla vypadat správná životospráva vašeho mazlíčka?

  • Pravidelný pohyb adekvátní potřebě daného plemene na každodenní bázi
  • Kvalitní granule, případně BARF strava
  • Minimum uzenin a masitých jídel určených pro lidi
    (zejména kvůli obsahu soli, ale případně i přepáleného tuku)
  • Občasné přilepšení kouskem zeleniny
    (Pozor na některé druhy ovoce, mnoho druhů nedělá psům dobře. Zejména kvůli případnému nadýmání nebo riziku spolknutí pecky.)

A co doplňky stravy?

U zdravých, silných pejsků, kteří jsou v nejlepším věku, netrápí je žádné zdravotní potíže a užívají si dostatek pohybu i kvalitní stravy, jistě není žádný doplněk stravy zapotřebí.

Ale ne všichni psi (a kočičky) jsou právě na vrcholu svých životních sil a v ideálních podmínkách. Pak je možné imunitu podpořit dvěma způsoby:

  • Zlepšení životosprávy
  • Doplňky stravy

Bez pohybu a zdravé stravy se zdravotní stav zvířete většinou zázračně nezlepší, ale podpůrné medikamenty mohou organismu pomoci v nastartování imunity.

Oleje

Různé oleje mají obvykle velmi dobré výsledky. Například lososový olej se hojně využívá pro posílení kvality srsti, nejenom v době línání. Rybí oleje zase pro svůj bohatý obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselin mají blahodárný vliv na kondici kardiovaskulárního systému zvířete a jejich dlouhodobé užívání příznivě ovlivňuje celou řadu dalších faktorů.

Vitaminy

Stejně jako u lidí, též u zvířat plní vitaminy podobnou funkci v podpoře zachování normálního zdravotního stavu a případné rekonvalescence. Vitaminy můžete pro zvířata koupit podobné jako pro lidi, vitamin C, vitaminy skupiny B, vitamin D (to je ten ze slunečních paprsků, kterého se nám v zimě moc nedostává), vitamin A (který získáváme z jater a polárníci se jím předávkovali po požití většího množství jater arktických zvířat), vitamin E (bohatě zastoupen v olejích, chrání před volnými radikály) nebo vitamin K (nezbytný pro správnou míru srážlivosti krve, mimo jiné).

Každý vitamin ovlivňuje jiné procesy v organismu, některými z nich je dokonce možné se předávkovat. Nikdy proto nepoužívejte u zvířat vitaminové preparáty určené pro lidi, neboť mají jinou míru doporučené denní dávky a zvířeti by mohly ublížit. Rovněž se spíše vyhýbejte multivitaminovým doplňkům stravy a raději volte doplňky stravy přímo určené pro konkrétní typ obtíží zvířete.

Minerály

U nich by byl seznam ještě delší, od vápníku přes hořčík, zinek a železo až po selen nebo jód. I minerální látky hrají v organismu zvířete nezastupitelnou roli, a pokud zvíře trpí zdravotními obtížemi, právě minerální látky mohou podpořit jeho zdravotní stav a posílit jeho imunitu.

Velmi často se prodávají kombinované doplňky stravy, které obsahují některé mastné kyseliny, vitaminy a minerály a jsou určeny přímo pro podporu konkrétní oblasti. Typicky jsou to různé kloubní preparáty, přípravky na podporu správné funkce nervového či kardiovaskulárního systému, ale i specifické směsi na podporu imunity, například v zimním období nebo v období hormonálních výkyvů, typicky pro fenky během mateřství.

Na trhu najdete i doplňky stravy, které jsou určeny pro zvířata alergiky nebo čtyřnohé onkologické pacienty.

V případě konkrétních onemocnění zvířete je však nanejvýš vhodné, aby doplňky stravy schválil ošetřující zvěrolékař vašeho mazlíčka. Rozhodně neuděláte chybu, když budete s veterinářem konzultovat i nasazení běžných podpůrných doplňků stravy, přinejmenším co se týče dávkování.

 


Kupované vitaminy = drahá moč?

Říká se to a jejich podávání zvířatům by bylo ještě před pár desítkami let považováno za vyhazování peněz a zbytečnost. Pohled společnosti na péči o zdraví zvířat se však naštěstí mění a dnes se už nikdo nedívá skrz prsty na pečlivé chovatele, kteří se snaží zlepšit zdravotní stav svého zvířete.

Celou další kapitolu pak tvoří homeopatika, která někteří chovatelé chválí a mají s nimi dobré zkušenosti, jiní vnímají jen placebo efekt a mnozí jim ani nevěří


Na závěr zmíníme také bylinky. Jejich působení a přínos jsou neoddiskutovatelné, tvoří i základ některých seriózních komerčních léčiv. Bohužel ještě není tolik probádaný jejich vliv na organismus zvířat a v mnoha případech není stanoveno bezpečné dávkování. I bylinky ovšem rozhodně mohou v některých případech přispět ke zlepšení nebo udržení normálního zdravotního stavu našich zvířat.

Jaká opatření můžete nyní udělat, aby byla blížící se zima pro Vašeho mazlíčka „na pohodu“, si můžete přečíst v novém článku zde

Články k tématu Posilujte imunitu svého mazlíčka

  • Kočičí rýma

    Kočičí rýma

    · 6 minut čtení
    Co je to kočičí rýma? Jaké jsou příznaky, jak můžete svému mazlíčkovi pomoct či jak dlouho kočičí rýma trvá? A jak ji řešit u koťat, která nemají ještě plně vyvinutý imunitní systém? Přehledné informace si můžete nastudovat v našem článku.
  • Barfování - jak začít a výhody

    Barfování - jak začít a výhody

    · 5 minut čtení
    Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
  • Blechy u psa

    Blechy u psa

    · 6 minut čtení
    Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora