Jak se chránit před chřipkou?

Je tu únor a s ním i období chřipkových epidemií. Chřipka není jen banální nachlazení. Kromě rýmy, kašle či bolesti v krku jsou hlavními příznaky horečka, zimnice a bolesti svalů, kloubů a hlavy. K tomu se přidává velká únava.

Obzvlášť pro starší, dlouhodobě nemocné a pro malé děti může chřipka představovat závažné zdravotní riziko.

CHŘIPKA

Chřipka je virové onemocnění, proto na ni antibiotika nepůsobí. Každoročně jí v České republice onemocní statisíce lidí a bohužel má ročně na svědomí přibližně 2000 lidských životů. Proto je velmi důležité se před ní chránit. Jedním z nejúčinnějších opatření je preventivní očkování – to je ale třeba stihnout ještě před sezónou, nejpozději v průběhu listopadu. 

Jak se před chřipkou chránit v těchto dnech?

Starejte se o svůj imunitní systém. Jezte denně několik porcí ovoce a zeleniny, dostatečně odpočívejte, spěte, ale také si několikrát do týdne zasportujte nebo si dopřejte saunu. Velmi důležité je i důkladně si umývat ruce a v případě zvýšeného výskytu chřipky se raději vyhýbat místům, kde se pohybuje větší množství lidí.

Jak se chřipka projevuje?

Chřipka není pouhá „rýmička“. Bývá provázena vysokou teplotou, či horečkou, zimnicí, bolestí kloubů a hlavy. Často se k tomu přidává suchý kašel, bolest v krku a ucpaný nos. To vše může doprovázet velká únava.

Co když se chřipka objeví?

Léčbu, především klidový režim, nepodceňujte. Jen tak předejdete možným komplikacím chřipky, jako je zápal plic, zánět ledvin či středouší nebo vleklá únava.Léčbu, především klidový režim, nepodceňujte. Jen tak předejdete možným komplikacím chřipky, jako je zápal plic, zánět ledvin či středouší nebo vleklá únava.

A co kašel?

Vleklou obtíží, která chřipku obvykle doprovází, je suchý a dráždivý kašel. Kašel je přitom základním obranným reflexem, který v běžném životě potřebujeme, v tomto případě nás ale může velmi vyčerpat. Proto je vhodné sáhnout po přípravcích, které dráždění ke kašli tlumí. K tomu je třeba také hodně pít – ideálním zdrojem tekutin
jsou průduškové čaje, které účinek léků na kašel ještě podpoří.

  

Děkujeme za Vaši přízeň a přejeme
hodně zdraví a pohody

MUDr. Gabriel Pallay, CSc.
manažer odborného vzdělávání

Za tým klientského programu
lékáren Dr.Max

Mgr. Václav Filip
manažer péče o zákazníky

 

DALŠÍ ČLÁNKY