Jaký šampon pro psy vybrat?

Šampony pro psy jsou vyvinuté s ohledem na specifika psí pokožky, která se od lidské v mnoha ohledech liší. Existuje mnoho druhů šamponů pro psy, vybrat si můžete přesně podle potřeb svého pejska.

Na trhu je mnoho výrobků pro psy, a tak možná přemýšlíte, co je pro vašeho mazlíčka opravdu nezbytné a bez čeho se může obejít. Například takový šampon – opravdu potřebují psi svůj speciální šampon? Lze k mytí psa používat šampon pro lidi? Stručná odpověď zní: ne. V našem článku se dozvíte důvody, proč by i psi měli mít svůj vlastní šampon.

Jaký šampon vybrat pro psa

Šampon pro lidi vs. šampon pro psy a hlavní rozdíly

Možná vás překvapí, že psí kůže je mnohem citlivější než ta naše. Zatímco my máme 10–15 vrstev kožních buněk, psi jich mají pouze 3–5. Lidská pokožka má obvykle pH v rozmezí 5,5 až 5,6, ale pokožka vašeho čtyřnohého přítele má pH blíže k neutrálnímu, mezi 6,2 a 7,4. Při pravidelném používání lidských šamponů tak může dojít k narušení rovnováhy pH kůže vašeho pejska, takže zvíře bude výrazně náchylnější k vysoušení a šupinatění. Kromě toho šampony pro lidi zpravidla obsahují umělé vůně a barviva, které mohou u psů vyvolat alergické reakce.

Naše pokožka je obecně mastnější než pokožka zvířat. Sulfáty (např. SLS) používané jako pěnivé složky šamponů mají příliš velkou čisticí sílu, a proto mohou pokožku zvířat vysoušet a dráždit. Místo plánované očisty pak paradoxně dochází k rychlejší tvorbě kožního mazu a vzniku zápachu. Tyto složky šamponů jsou rovněž dráždivé pro oči a mohou zvířeti způsobit poranění rohovky.

Opakované používání lidských šamponů může narušit citlivou kožní bariéru psů, což se projevuje svěděním nebo bakteriálními, plísňovými a kvasinkovými infekcemi kůže.

Pro běžné koupání psů je nejvhodnější jemný hypoalergenní šampon bez obsahu mýdla. V ideálním případě by složení mělo obsahovat zvlhčující látky udržují hydrataci, zvláčňující látky, které změkčují kůži a srst, a esenciální mastné kyseliny, které podporují a vyživují kůži.

Pokud je však koupel psa nezbytná, došel vám psí šampon a obyčejná teplá voda k očistě nestačí, je samozřejmě možné v krajním případě použít lidský šampon. V tom případě doporučujeme zvolit šampon s neutrálním pH a bez umělých vůní a barviv, například dětský šampon. Jednorázové použití šamponu pro lidi psí kůži nepoškodí.

Kromě výběru šamponu je velmi důležitou součástí koupání oplachování. To by mělo trvat mnohem déle než samotné mytí šamponem. Důkladným opláchnutím odstraníte zbytky šamponu a udržíte kůži svého psa čistou a zdravou. 

Jaký šampon vybrat pro psa


Druhy šamponů pro psy – co je na výběr?

Šampon pro psy proti svědění obsahuje protisvědivé a protizánětlivé složky. Kůže psů může svědit v důsledku alergické reakce, podráždění nebo kvůli přítomnosti parazitů. Příčinou svědění může být také kvasinková infekce.

Šampon pro psy proti klíšťatům/parazitům obsahuje složky, které hubí blechy, klíšťata, vši, všenky a jiné parazity. Některé z těchto šamponů mají dokonce reziduální účinek, což znamená, že zůstávají v srsti psa ještě několik dní po použití a pomáhají odpuzovat další nevítané hosty. Vždy se snažte dodržovat pokyny výrobce a vyhněte se tomu, aby se šampon dostal psovi do očí a do tlamy.

Suchý šampon pro psy
Suchý šampon pro psy díky svému složení absorbuje přebytečný maz z kůže a srsti, obnovuje lesk a dodává objem a tvar. Nezbavuje však srst nečistot a není vhodný pro pravidelné dlouhodobé používání.

Přírodní šampon pro psy
Šampon pro domácí mazlíčky, který obsahuje přírodní složky, je vždy skvělou volbou, protože je šetrný a méně dráždí pokožku. Je proto vhodný pro citlivé a alergické psy.

Bělicí šampon pro psy
Máte-li bílého pejska, jistě víte, že jeho srst má tendenci žloutnout nebo hnědnout, proto existuje šampon, který ji dokáže vybělit. Tento typ „vybělovacího“ šamponu podporuje přirozenou barvu psa, rozjasňuje srst a dodává jí lesk.

Bezoplachový šampon pro psy
Bezoplachový šampon pro psy je obvykle přípravek ve formě pěny nebo spreje, který se nemusí oplachovat. Používá se, pokud pes nemá rád vodu nebo pokud není možné psa v dané situaci vykoupat. Šampon se jednoduše nastříká na srst a prsty napění. Poté stačí vysušit psa ručníkem.

Šampon proti lupům pro psy
Šampon proti lupům pro psy má velmi jemné složení, které pomáhá předcházet tvorbě lupů, hydratuje kůži a zmírňuje svědění při kožních onemocněních.

Hypoalergenní šampon pro psy
Hypoalergenní šampon pro psy minimalizuje alergické reakce a také zbavuje pokožku alergenů vašeho domácího mazlíčka. Nedráždí kůži psa a působí proti svědění a olupování kůže. 

 

DALŠÍ ČLÁNKY