Zpříjemněte mazlíčkovi jízdu autem

8. 2. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 4 minuty čtení

Některým chlupáčům vadí stísněný prostor, jiné láká škrábat sedačky, další to těžce nesou a Vy trpíte s nimi. V dnešní době už však existuje celá řada možností, jak zvířeti pomoct překonat jízdu autem s menší psychickou újmou.



Příprava před cestou

Možná Vás čeká jen dvouhodinová cesta, ale i 2 hodiny v autě mohou být pro některá zvířata úmorná. Zkuste před delší jízdou autem vždy dodržovat režimní opatření.

Klid a odpočinek
V letních měsících ještě přidáváme: chlad a stín.
Někdy chovatelé naopak volí strategii co nejvíce zvíře unavit, aby v autě spalo. Ale tahle strategie nemusí vyjít a unavené, vyčerpané zvíře rozhodně není nejlepším společníkem, pokud se mu nepodaří usnout.

Střídmé jídlo a pití
Před cestou šetřete s pamlsky, naopak si je schovejte po skončení jízdy. I žaludek by měl cestovat „nalehko“, takže žádné ochutnávky z páníčkova talíře.

Medikamenty
Pokud to není nezbytně nutné a na základě předchozích zkušeností si nejste jisti jejich přínosem, doplňky stravy na zklidnění raději nepodávejte.


  • Alavis Calming Extra silný

    30 žvýkacích tablet
    3.0
    (1)
    Čistě přírodní veterinární přípravek pro potlačení stresu a nervozity u psů např. při změnách prostředí, při ohňostrojích a bouřkách, při cestování.
  • 5.0
    (6)
    Pro potlačení stresu a nervozity u psů a koček. Čistě přírodní přípravek s rychlým nástupem účinku určený pro psy a kočky, které vykazují nervozitu, hyperaktivitu nebo úzkost.
  • 5.0
    (1)
    Woykoff Relaxis je přípravek s obsahem esenciální aminokyseliny L-theanin určený pro rychlé zklidnění psů s hmotností od 10 kg.
  • 3.0
    (2)
    Woykoff Relaxis mini je přípravek s obsahem esenciální aminokyseliny l-theanin určený pro rychlé zklidnění psů s hmotností do 10 kg.

    Pokud však víte, že cestování znamená pro vaše zvíře utrpení, neváhejte mu ulehčit pomocí volně prodejných léčiv, která zvíře mírně utlumí. V lékárnách Dr. Max najdete takové preparáty například u značek Woykoff nebo Menforsan.

    Místo pro cestování v autě

    Volně puštěný pes, ale ani kočka a další domácí mazlíčci v autě během jízdy nejsou v dnešní době povoleni a riskujete pokutu od policistů. Ještě hůře – nepříjemnosti na palubě nebo autonehodu. 

    Zvířata může rozrušit nějaká vnější situace, mohou se leknout a začít divoce skákat a trhat polstrování sedaček. Při prudkém pohybu vozu spadnou a poraní se, nečekaná situace je může vydráždit i k agresi vůči lidské posádce vozu, jakkoliv by za jiných okolností pejsek ani kočička nikdy svým blízkým neublížili.

    Jízda autem není pro zvířata přirozená a představuje pro ně (většinou) stresovou situaci. Proto opravdu nikdy, ani na krátké vzdálenosti, nevozte zvíře v prostoru pro posádku na volno. Nikdy nevíte, co se může stát.


    Správné varianty:

    • Menší zvířata v uzavřené přepravce nebo v kleci na podlaze vozu v části pro cestující.
    • Větší zvířata na volno v kufru vozu, pokud máte jistotu, že nepřelezou do přední části auta.
    • Střední a větší plemena se mohou přepravovat i v prostoru pro cestující, pouze pokud jsou zajištěni speciálními bezpečnostními pásy určenými pro psy.
    • Zvířata v uzavřené přepravce či v kleci v kufru vozu.
    • Psi nebo koně ve speciálním přívěsu určeném pro přepravu zvířat.

    Co je to psí přívěs?

    V Česku zatím není psí přívěs úplně běžný, přitom ale přináší mnoho užitečných funkcí.

    Jedná se o uzavřený vozík, speciálně navržený a vybavený pro pobyt psa. Vždy má systém větrání, většinou i jedno či více oken. Má klasické silniční pneumatiky, jaké znáte z jiných přívěsů za auto, a připevňuje se na tažné zařízení auta. Má SPZ a musí být vyroben s certifikací, aby směl do silničního provozu. Velkou výhodou je, že na místě určení, ale i například při přenocování na dlouhých cestách, slouží zároveň i jako kotec pro pejska. Je to jeho vlastní království, hájemství a poskytuje mu tolik potřebný pocit bezpečí a jistoty v prostředí, které zvíře nezná. Má tam přece „své obydlí“.

    Přestávky

    Nerezignujte na potřeby svého zvířátka, i když už byste nejraději byli v cíli a nikde se moc nezdržovali. Zastavujte nejméně každé 2 hodiny a pauzu natáhněte alespoň na 20 minut. Projděte se se zvířetem (platí spíše pro pejsky) po okolí, nadýchejte se čerstvého vzduchu, nechte zvíře vykonat potřebu a poskytněte mu osvěžení vodou v horkých dnech. Samozřejmostí je pak lehká svačina a tekutiny.

    7 tipů na věci, které Vám i Vašemu mazlíčkovi cestování usnadní najdete zde

    Články k tématu Zpříjemněte mazlíčkovi jízdu autem

    • Kočičí rýma

      Kočičí rýma

      · 6 minut čtení
      Co je to kočičí rýma? Jaké jsou příznaky, jak můžete svému mazlíčkovi pomoct či jak dlouho kočičí rýma trvá? A jak ji řešit u koťat, která nemají ještě plně vyvinutý imunitní systém? Přehledné informace si můžete nastudovat v našem článku.
    • Barfování - jak začít a výhody

      Barfování - jak začít a výhody

      · 5 minut čtení
      Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
    • Blechy u psa

      Blechy u psa

      · 6 minut čtení
      Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
    O autorovi
    Mgr. Barbora Jedličková
    Mgr. Barbora Jedličková
    Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
    Číst více od autora
    O autorovi
    Mgr. Barbora Jedličková
    Mgr. Barbora Jedličková
    Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
    Číst více od autora