Jak odstranit klíště u kočky

2. 5. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 8 minut čtení

I u klíšťat platí, že je lepší účinná prevence než následné řešení problému. Jaké jsou možnosti ochrany kočky před klíštětem? Více si přečtěte v našem novém článku na Dr. Max VET.



Jak vytáhnout klíště kočce1
Kočka může klíště chytit téměř kdekoliv, kde se vyskytuje vyšší tráva či křoví.

Klíště u kočky

Klíšťata jsou běžně považována za hmyz, ve skutečnosti ale patří do čeledi pavoukovců, podobně jako roztoči nebo pavouci. Jsou to nepříjemní parazité, kteří se živí krví svého hostitele – zvířete nebo člověka. Nebezpečná jsou zejména proto, že přenášejí různé nemoci. Při sání krve se k hostiteli pevně přichytávají a poměrně dlouho si jich nemusíme všimnout. Bakteriální infekce včetně lymské boreliózy mohou být přenášeny klíšťaty na kočky, a dokonce i na lidi. Ztráta krve při kousnutí klíštětem je minimální, pouze u koťat či starších koček, které mají velké množství klíšťat, může být úbytek krve významnější, a vést dokonce k anémii (chudokrevnosti). Pokud není klíště nasáté, je velké asi jako špendlíková hlavička. Po nakrmení, které trvá obvykle 2–7 dní, se klíště zvětší přibližně na 1 cm a samovolně odpadá. Během přisátí se kromě velikosti mění také barva a tvar klíštěte. Zpočátku je hnědé s tmavou oblastí kolem sacího ústrojí, později, když se nalije krví, je kulatější a barva tělíčka je šedá.

Na klíšťata můžete nejčastěji narazit mezi jarem a podzimem, ale aktivní mohou být během celého roku. Běžně se vyskytují v lesích, na loukách, ale i v zahradách. Klíšťata číhají na svého hostitele na špičkách stébel trávy nebo na větvičkách nízkých křovin. Jakmile se hostitel o stéblo trávy otře, klíště se zachytí pomocí háčků na nožičkách.


Jak odstranit klíště u kočky?

Jak už jsme si řekli, klíšťata jsou významnými přenašeči nemocí, a proto je důležité co nejdříve odstranit všechna, které se přichytí na srst nebo kůži kočky. Rychlé odstranění snižuje riziko onemocnění. Každý večer je vhodné kočičce zkontrolovat kůži a srst. Během hlazení hledejte malé kulaté hrbolky na povrchu kůže. U dlouhosrstých koček se možná budete muset více snažit – použijte prsty jako zuby hřebene. Zvýšenou pozornost věnujte oblastem, jako jsou slabiny, podpaží, tlapky i vnitřní část uší. Malá bulka na kůži může být jen kožním výrůstkem, dospělé klíště však poznáte podle viditelných nožiček.

Pokud na kůži kočky objevíte klíště, najděte si nejdříve pohodlné, tiché a dobře osvětlené místo. Před odstraňováním klíštěte si nasaďte rukavice, protože infikovaná klíšťata mohou přenášet nemoci prostřednictvím slin i na člověka. U klíštěte opatrně rozhrňte srst a místo přisátí na kůži vydezinfikujte. Nepoužívejte k udušení parazita vazelínu ani olej! Na mastné látky totiž může klíště reagovat tím, že se „zavrtá“ ještě hlouběji do kůže nebo vyvrhne do rány střevní obsah s nebezpečnými bakteriemi.

Pro šetrné odstranění klíštěte je nejvhodnější speciální háček na klíšťata. Háček umístěte pod klíště a pomalu, opatrně táhněte. Zkontrolujte, zda je klíště celé. Pokud v kůži zůstala hlavička, sledujte v následujících dnech ránu, jestli nevykazuje známky infekce. Objeví-li se zarudnutí, které do 24 hodin nevybledne, navštivte veterináře. Vytažené klíště můžete bezpečně zlikvidovat několika způsoby – spláchnout do toalety, polít alkoholem nebo přilepit na kousek lepicí pásky a vyhodit do koše. Ranku po klíštěti znovu ošetřete dezinfekcí a důkladně si umyjte ruce. Po úspěšném zákroku nezapomeňte na odměnu pro statečného kočičího pacienta. 


Jak vytáhnout klíště u kočky
Účinnou prevencí proti klíšťatům představují antiparazitální obojky, spot-on pipety, spreje či tablety.

Přípravky proti klíšťatům pro kočky

I u klíšťat platí, že je lepší účinná prevence než následné řešení problému. Existuje několik způsobů, jak kočky před klíšťaty chránit. Základním pravidlem je nepoužívat přípravky určené pro psy, protože ty mohou být pro kočky toxické. Pokud si nejste jisti, který přípravek je pro vaši kočičku nejvhodnější, můžete se samozřejmě poradit s veterinářem.

Přípravky proti klíšťatům určené pro kočky existují v podobě pipety, spreje nebo antiparazitního obojku, ev. speciálních tablet. Každý z nich má své výhody, ale i mínusy, výběr závisí na vaší osobní preferenci i individuálních okolnostech. Například obojky proti klíšťatům nejsou zcela vhodné, máte-li v domácnosti malé dítě (zejména v batolecím věku), které bude mít tendenci na obojek sahat a následně si olizovat prsty. Spot-on pipeta je z tohoto hlediska vhodnější, některé kočky se ovšem mohou bránit její aplikaci. 

Na následujících řádcích vám představíme jednotlivá řešení, jejich plusy i mínusy, podrobněji.


Spot-on pipeta

Přípravek ve formě kapek se nanáší na kůži mezi lopatky. Aplikace je velmi snadnáSpot-on neboli pipeta je mezi chovateli velmi oblíbeným prostředkem. Pipetu lze používat i u zvířat, která žijí v domácnosti s dětmi nebo těhotnými ženami. Je účinná k léčbě i prevenci, a to po dobu 3 až 12 týdnů.

Tablety

Přípravek (Credelio) podávaný ve formě tablet působí proti klíšťatům po dobu až 4 týdnů a je také bezpečný při kontaktu kočky s dětmi nebo těhotnými ženami. Nevýhodou je, že klíšťata usmrcuje až poté, co se přichytí a začnou sát krev, a nemusí ve všech případech působit repelentně, tedy nemusí zabránit přisátí klíštěte.

Obojky proti klíšťatům

Obojky proti klíšťatům obsahují účinné látky, které působí jen na kůži kočky a nedostávají se do jejího krevního oběhu. Výhodou obojků je jejich dlouhodobá účinnost (díky postupnému uvolňování účinné látky). Rovněž jsou odolné vůči vodě. Některým kočkám však mohou způsobit lokální podráždění pokožky. Pokud nemají bezpečnostní pojistku, mohou vést i k poranění zvířete. Obojky nasazujte kočce vždy přesně podle instrukcí výrobce, abyste zabránili případnému poranění zvířete.

Kožní sprej

V nabídce najdete spreje, které můžete použít nejen u koček, ale také koťat již od třetího dne věku. Při aplikaci sprejů podobně jako u spot-on pipet nezapomeňte dohlédnout na to, aby vaše kočka zůstala alespoň 48h v suchu, aby nedošlo k odplavení účinných látek přípravku.


  • 4.8
    (19)
    Účinný proti blechám a napadení klíštětem. Chrání společnou domácnost.
  • 5.0
    (2)
    Menforsan přírodní repelentní šampon pro kočky je účinným bojovníkem proti komárům, blechám, klíšťatům, roztočům, vším a štěnicím.
  • FRONTLINE SPRAY 2,5 mg/ml

    kožní sprej roztok 250 ml
    5.0
    (2)
    Rychlá pomoc pro psy a kočky při napadení blechami a klíšťaty.
  • Bolfo 2,5 mg/g

    kožní sprej 250 ml
    4.8
    (6)
    Antiparazitální sprej pro psy a kočky. K ošetření zvířete i pelíšku.
  • 4.9
    (58)
    Hubí blechy a klíšťata a odpuzuje klíšťata po celých 8 měsíců.
  • 4.2
    (5)
    Dlouhodobě působí proti blechám, klíšťatům a komárům.


    Články k tématu Jak odstranit klíště u kočky

    • Barfování - jak začít a výhody

      Barfování - jak začít a výhody

      · 5 minut čtení
      Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
    • Blechy u psa

      Blechy u psa

      · 6 minut čtení
      Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
    • Blechy u kočky

      Blechy u kočky

      · 7 minut čtení
      Jak poznat kočičí blechy? Jak se mohou dostat do vaší domácnosti? Jak se jich zbavit a co dělat, když má blechy koťátko ? Přečtěte si tipy na odblešení koček včetně správného výběru pipet, sprejů, šamponů i obojků na ochranu vaší kočky proti blechám.
    O autorovi
    Mgr. Barbora Jedličková
    Mgr. Barbora Jedličková
    Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
    Číst více od autora
    O autorovi
    Mgr. Barbora Jedličková
    Mgr. Barbora Jedličková
    Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
    Číst více od autora