Kojení – šance, která se neopakuje

Setkání s nově narozeným dítětem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči.

Tato touha předchází samotnému porodu, vždyť i proto většina maminek a tatínků věnuje velkou pozornost zařizování dětského pokojíčku, nakupování oblečení, kočárků a mnoha dalších pomůcek už dlouho před příchodem děťátka. Po porodu jsou tyto snahy zaměřeny na to, aby mohlo klidně spát, aby okolí mělo správnou teplotu, aby ho nerušil hluk. Výživa miminka je přirozeně dalším důležitým aspektem péče o dítě, má navíc zásadní význam z krátkodobého i dlouhodobého hlediska.

Kojení

Mateřské mléko je pro dítě tou nejlepší stravou

Mateřské mléko usnadňuje dítěti vstup do života a chrání ho před některými nemocemi ještě dlouho po ukončení kojení. Vzájemná souhra organismu matky a kojence v průběhu kojení je neopakovatelná. Tělo matky mění složení mateřského mléka spolu s vývojem dítěte – vždy obsahuje látky, které nejlépe odpovídají potřebám jejího děťátka v tomto konkrétním období jeho života.

Kojení je nejpřirozenější cestou, jak dosáhnout lepšího zdravotního stavu nejen kojených dětí, ale i žen, které kojí nebo kojily. Jsou samozřejmě i případy, kdy kojení není z nejrůznějších důvodů na straně matky nebo kojence možné.

Někdy může být ze začátku problém s osvojením správné techniky kojení. Proto jsme v Dr.Max BABY ve spolupráci s Ústavem pro péči o matku a dítě Praha – Podolí připravili edukační videa s laktační poradkyní, která názorně vysvětluje, jakým způsobem dítě přikládat k prsu a dosáhnout úspěšného kojení.

Videa najdete na našem webu.

Podle posledních celosvětových statistik lze kojením každoročně zabránit více než 800 tisícům úmrtí dětí a 20 tisícům úmrtí žen.

Jaké jsou hlavní výhody kojení pro KOJENCE?

  • snižuje riziko náhlého úmrtí kojence
  • snižuje riziko vzniku infekčních i alergických onemocnění
  • zlepšuje rozvoj mentálních schopností
  • snižuje riziko rozvoje některých civilizačních chorob v dospělosti
  • snižuje riziko vzniku některých nádorových onemocnění 

Jaké jsou hlavní výhody kojení pro kojící MATKU?

  • snižuje riziko poporodního krvácení
  • napomáhá rychlejšímu návratu dělohy do původního stavu
  • napomáhá rychlejšímu návratu k původní váze
  • snižuje riziko vzniku rakoviny prsu i vaječníků
  • snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu

U zdravého prospívajícího kojence Česká pediatrická společnost doporučuje výlučné kojení do ukončeného 6. měsíce.

Už od roku 1992 každoročně v termínu od 1. do 7. srpna probíhá Světový týden kojení, který slouží jako mezinárodní osvětová kampaň na podporu kojení a šíření osvěty o prospěšnosti kojení jak pro dítě, tak pro matku.

Dr.Max BABY se ke Světovému týdnu kojení s radostí připojuje. I my fandíme kojení.

Kojení je nejlepší volbou pro maminku i miminko

Kojící matka by měla pečlivě dodržovat zásady zdravé výživy. Nemusí jíst „za dva“ – měla by jíst dvakrát zdravěji. Pravidelná strava, dostatečný příjem tekutin, vitaminů a minerálů a vyloučení alkoholických nápojů a kouření – to vše by mělo být přirozenou součástí každodenního režimu kojící matky. Kojení navíc přináší benefity i pro kojící ženu – pomáhá jejímu tělu vrátit se do stavu před otěhotněním, má přímý vliv na zavíjení dělohy a obvykle redukuje hmotnost ženy.

Pro kojené dítě je v prvním půlroce života tím nejlepším výlučné kojení. Zdravému kojenému dítěti není třeba do 6. měsíce věku přidávat žádné jiné tekutiny ani potraviny, pokud lékař nedoporučí jinak.

Co dělat, když se kojení nedaří

Náhradní kojenecká výživa / mléko je určena pro děti, které nemohou být z různých důvodů kojeny. Je nutné si uvědomit, že se skutečně jedná pouze o náhradu určenou pro situace, kdy selhaly všechny snahy o zahájení nebo udržení kojení. Všechna mléka musí splňovat přísné legislativně definované normy na obsah základních živin, vitaminů a minerálů. Složení náhradního kojeneckého mléka musí zároveň zohledňovat i rozdílné vývojové a výživové nároky dětí v různém věku, proto se vyrábějí v několika základních typech, obvykle označovaných číslicemi 1, 2, 3, 4 a 5.

Pokud není kojení z nějakého důvodu možné, je žádoucí správně zvolit vhodné kojenecké mléko, které bude obsahovat všechny potřebné živiny a zajistí správný růst a vývoj děťátka.


Náhradní kojenecká výživa musí zohledňovat především věk kojence, ale i jeho aktuální zdravotní stav – proto je vhodné se při jejím výběru poradit s lékařem nebo lékárníkem.

V našem e-shopu najdete širokou nabídku kojeneckých a pokračovacích mlék. Doporučit můžeme například kojenecká a pokračovací mléka BEBELO®, která mají optimální poměr živin, ale zároveň je pořídíte za přijatelnou cenu.

Chcete se dozvědět více o značce BEBELO®? Přečtěte si výsledky spotřebitelského testování kojeneckých a batolecích mlék BEBELO® 2 a 3.

Žádná kojenecká výživa však nikdy nemůže plnohodnotně nahradit mateřské mléko, které produkuje tělo matky pro její vlastní dítě.

Role kojenecké výživy v budoucí imunitě člověka

Dítě se před porodem vyvíjí ve sterilním prostředí, po porodu začnou jeho tělo osídlovat mikroorganismy. V dospělosti organismus zdravého člověka obsahuje 10krát více mikrobiálních buněk než vlastních tělních buněk. Mateřské mléko obsahuje i látky, které organismus kojence není schopen vstřebat – tyto látky zůstávají ve střevě kojence a ovlivňují prvotní mikrobiální osídlování jeho střeva. Mikrobiální osídlování je zásadní pro vývoj imunitního systému a řadu dalších dějů, které ovlivní celý následující život dítěte. Je to období, které se už nikdy nezopakuje – náš imunitní systém i celý organismus už nikdy nebudou „nepopsaným listem papíru“. To je pouze jeden z mnoha příkladů toho, čím je kojenecký věk výjimečný a v čem je kojení v životě každého člověka unikátní.

Novorozenecké a kojenecké období jsou jedinečné a zcela zásadní pro celý zbytek lidského života. Mateřské mléko a kojení jsou klíčovými faktory, které může dítěti zajistit pouze matka.

Kojení je to nejlepší pro dítě i pro matku – je to šance, kterou v životě dostáváme všichni jenom jednou.

 

DALŠÍ ČLÁNKY