Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

7. 1. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 9 minut čtení

Usilovné škrábání je společným příznakem většiny kožních infekcí u pejska. Přečtěte si, jaká další onemocnění mohou vyvolat kožní problémy, kdy vyrazit k veterináři a jak kožním infekčním onemocněním efektivně předcházet, v novém článku na Dr. Max VET.



Jak poznat, že má pejsek problém

Problémy s pokožkou psů patří mezi jeden z nejčastějších důvodů pro vyhledání veterinární péče. I přesto, že je kůže největším orgánem těla (tvoří asi 12% celkové tělesné hmotnosti vašeho psa), je péče o ni často přehlížena. Řada chovatelů si neuvědomuje, že kůže není jen pokrývka těla. Slouží k funkčnímu účelu a přispívá k vitalitě vašeho psa. Kůže je součástí tělesného systému zvaného integumentární systém. To zahrnuje nehty, ušní boltec, ušní kanály, srst a různé žlázy jako jsou potní žlázy a anální žlázy. Dále ocas a lymfa. Poskytuje bariéru, která drží svaly, vnitřní orgány, kosti a pojivovou tkáň uvnitř těla a dává psům pružný tvar.

A jak poznáte, že je s kůží vašeho mazlíčka něco v nepořádku? Na začínající kožní infekci obvykle upozorní usilovné škrábání pejska, které neustává ani v nocinadměrné línání či ztráta lesku srsti. Jasný problém značí také viditelné léze ekzému na pokožce, bolestivost při kartáčování, varovným signálem však může být také zvýšená teplota, až horečka.

Rizikovými faktory rozvoje kožních problémů u pejska jsou vyšší okolní teplota, časté koupání v přírodních vodních nádržích, kontakt s jinými psy, ale také zanedbávání vyčesávání či zhoršené hygienické podmínky.


Jak poznat kožní infekci u psa?

S diagnózou kožní infekce vám pomůže pouze ošetřující veterinář zvířete. Ještě než k němu vyrazíte, pokuste se vylučovací metodou potvrdit kožní infekci.

  • Pejsek drbe jedno konkrétní místo
    To obvykle ukazuje spíš na píchnutí hmyzem, komárem, ovádem, včelou či vosou. Pokud není vpich u důležitých tepen, jako třeba na krku, pak asi k veterináři nemusíte, přikládejte na místo octové obklady. Humánní antihistaminika, která u lidí v podobných případech fungují velmi dobře, například Fenistil, u pejsků zabírají asi jenom z 10–15 %. U zvířat na alergii opravdu spolehlivě fungují pouze kortikosteroidy, se kterými je ale potřeba zacházet nanejvýš opatrně, neboť při dlouhodobém užívání mohou mít nepříznivé vedlejší účinky. To už je ale vždy na zvážení ošetřujícího veterináře zvířete.
  • Jaterní potíže pejska
    Nedobrý stav srsti a celkově nezdravě působící pejsek může poukazovat problémy s játry, kdy nedostatečné trávení zapříčiní nezdravý vzhled zvířete, hubnutí a vypadávání srsti. Pokud máte podezření, že pejsek hubne, vždy vyrazte k veterináři, ať předejdete možnému selhání jater s fatálními následky. Jedním z možných onemocnění jater je například infekční hepatitida neboli žloutenka.

S kožními problémy vždy k veterináři

S podezřením na kožní onemocnění se vždy vypravte k ošetřujícímu veterináři zvířete. Kožní infekce jsou velmi časté, obvykle se jedná o bakteriální nebo mykotické čili plísňové onemocnění.

Nejčastějším původcem jsou kvasinky, ale třeba také klostridie, campylobacter nebo stafylokoky, případně plísňové kultury jako mikrosporie či trichofytie. Může se objevit také roztoč známý jako sarkoptový svrab, což je specifický parazit napadající kůži, nebo infekce chlamydiemi, které u pejsků často napadají oči, ale mohou se rozšířit i na pokožku. Se kterými neřády se váš pejsek potýká, zjistí však pouze zvěrolékař a podle výsledků navrhne adekvátní léčbu. U plísňových infekcí jsou to obvykle antimykotika, u bakteriálních zase antibiotika.

Při podezření na plísňovou infekci bude veterinář hledat spory plísně na pokožce zvířete pomocí tzv. Woodovy lampy, která je odhalí ultrafialovým zářením, a následná kultivace objasní jejich původ. U bakteriálních infekcí zase obvykle napoví další dílčí příznaky či specifické projevy.


Jak začíná kvasinková infekce

Kombinací horkého počasí, častějšího koupání ve venkovních vodních nádržích a následné zapářky vzniká ideální prostředí pro množení kvasinek, ale i dalších infekcí, ať už virových, či bakteriálních.

Dá se kožním infekcím účinně předcházet?

Do jisté míry ano, ale pokud má pejsek dostatek pohybu v přírodě, potkává jiné psy a další zvířata, tak se ani při nejlepší péči nedá infekci 100% zabránit. Není žádným pochybením páníčka, že se pejsek infikoval, ale bylo by závažným zanedbáním, kdyby nereagoval na jeho usilovné škrábání a včas situaci neřešil.

Zejména v létě, kdy pravděpodobnost kožní infekce vzrůstá, je možné doporučit následující opatření:

  • Nevynechávejte vyčesávání a kartáčování srsti svého pejska
    Včasným odstraněním odumřelé srsti, ale i částečným odstraněním mazu, odumřelých kožních buněk a nečistot ztížíte všelijakým infekčním činitelům podmínky. Ideální frekvence se odvíjí i podle plemena pejska, ale není na škodu kartáčovat srst každý den, stačí i 10 minut.
  • Zpřísněte hygienu životního prostředí pejska
    Různé textilie v pelechu nebo v kotci, výkaly ve výběhu, to všechno jsou potenciální zdroje infekce. Jejich uklízení je samozřejmostí, ale v teplých letních měsících zvyšte frekvenci úklidu.
  • Hlídejte „kontakty“ pejska
    Ať už se živými zvířaty, která mohou být zdrojem infekce, nebo s jejich exkrementy. Ono sice není automatické, že se pejsek nakazí – pokud má dobrou imunitu, nic se mu nestane, ale stačí jen mírně zhoršená celková kondice pejska a infekce se u něj snadno rozvine.
  • Posilujte imunitu pejska
    V dnešní době je možné pejskovi pořídit doplňky stravy na posílení imunity. Na výběr je nejenom několik výrobců a značek, ale také různé varianty doplňků stravy při specifických potřebách pejska. Vybíráme pro vás několik univerzálních doplňků stravy, například ve formě tablet nebo sirupu.

Produkty k péči o srst a pokožku



Vyrazte ke zvěrolékaři včas, chráníte tím i sebe

Někteří původci infekčních kožních chorob pejsků jsou přenosní i na člověka, a pokud jim dáme příležitost, rozhodně se pokusí nás infikovat. Je tedy velmi důležité všímat si varovného signálu, který je všem infekcím společný, totiž zjevného svědění pokožky pejska, který se zuřivě škrábe a někdy si agresivně „vykusuje“ svědivá místa nejenom v srsti, ale třeba i na tlapkách. Klíčové je zavčas zpozorovat problém a poradit se s veterinářem. Pokud budete trable pejska ignorovat, brzy mohou být tyto potíže i vašimi vlastními.

Články k tématu Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

  • Barfování - jak začít a výhody

    Barfování - jak začít a výhody

    · 5 minut čtení
    Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
  • Blechy u psa

    Blechy u psa

    · 6 minut čtení
    Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
  • Blechy u kočky

    Blechy u kočky

    · 7 minut čtení
    Jak poznat kočičí blechy? Jak se mohou dostat do vaší domácnosti? Jak se jich zbavit a co dělat, když má blechy koťátko ? Přečtěte si tipy na odblešení koček včetně správného výběru pipet, sprejů, šamponů i obojků na ochranu vaší kočky proti blechám.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora