Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

8. 3. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 2 minuty čtení

Kožní plíseň je časté infekční onemocnění u pejsků, jež má zpočátku plíživé příznaky, a bohužel se také může přenést na člověka. V praxi se tak často děje u dětí, které mívají s pejsky intenzivnější kontakt. Léčba kožní plísně u zvířete, ale nakonec i u člověka je bohužel běh na dlouhou trať.



Co je kožní plíseň a jak ji bezpečně poznat?

V prvním stadiu nákazy pejsek nemá žádné příznaky. Už je infekční, ale chovatel nemá valnou šanci to poznat. A tak mazlíček roznáší plíseň, aniž by to kdokoliv mohl zjistit.

V druhé fázi přicházejí viditelné příznaky:

  • časté a intenzivní škrábání,
  • viditelné léze na pokožce, zarudlá ložiska,
  • řídnoucí osrstění a pod ním viditelné žlutavé šupiny,
  • ložiska nažloutlých krust, podobných například seboroické dermatitidě.

 

 


Projev kožní plísně však vždy začíná škrábáním zvířete a tehdy je potřeba vyloučit nákazu blechami a dalšími vnějšími parazity. Při kontrole srsti už mohou být patrné výše popsané změny a pak je diagnóza již velmi pravděpodobná. Může se však ještě zaměnit s herpetem, odborně herpesvirózou.

Kožní plíseň způsobují dermatofyty Microsporum canis a přenáší se jak bezprostředním kontaktem, tak případně skrze nositele – vnější parazity, jako jsou blechy, zákožky nebo vši.


Akutní léčba

Léčba kožní plísně u pejsků začíná vždy v ordinaci zvěrolékaře, který posoudí stadium rozvoje infekce a navrhne odpovídající léčbu.

Co je však velmi důležité, souběžně se zvířetem by svého lékaře, nejlépe přímo specialistu dermatologa, měli navštívit i všichni členové společné domácnosti, u nichž automaticky vzniká riziko nákazy.

Bohužel kožní plísně (mykózy) se často u zvířat i u člověka vracejí a komplikovaně a zdlouhavě se léčí.

 


Preventivní léčba

Dobrou zprávou pro chovatele je možnost nechat očkovat psy proti dermatofytům Microsporum canis. Vakcína je zajímavá tím, že nejen preventivně chrání před rozvojem plísně, ale také napomáhá probíhající léčbě. Psi musí dosáhnout minimálního věku 2 měsíců pro očkování a očkuje se ve dvou dávkách. Pouze pokud je očkování součástí léčby již probíhajícího plísňového onemocnění, pak se přidává ještě jedna dávka vakcíny. Přeočkování se doporučuje každoročně. Vakcíny nejsou volně prodejné, lze je zakoupit a aplikovat pouze u ošetřujícího zvěrolékaře. Veterinář, který zvíře a jeho anamnézu zná, vám nejlépe poradí s léčbou i dalšími preventivními kroky včetně očkování. 

Více o tom, co všechno má vliv na kvalitu srsti vašeho pejska, se dozvíte zde

Články k tématu Jak poznat a účinně řešit kožní plíseň u psa?

  • Kočičí rýma

    Kočičí rýma

    · 6 minut čtení
    Co je to kočičí rýma? Jaké jsou příznaky, jak můžete svému mazlíčkovi pomoct či jak dlouho kočičí rýma trvá? A jak ji řešit u koťat, která nemají ještě plně vyvinutý imunitní systém? Přehledné informace si můžete nastudovat v našem článku.
  • Barfování - jak začít a výhody

    Barfování - jak začít a výhody

    · 5 minut čtení
    Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
  • Blechy u psa

    Blechy u psa

    · 6 minut čtení
    Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora