516 770 100 | info@drmax.cz | O nás

Lékárnička na cesty

Ať už se chystáte strávit dovolenou jakkoli, jedním z nezbytných doplňků, které bychom měli mít vždy s sebou, je lékárnička na cesty.

Její obsah se odvíjí nejen od cílové destinace a délky pobytu. Při její přípravě je vhodné zohlednit také Váš zdravotní stav, obtíže, kterými obvykle trpíte a také fakt, zda s Vámi cestují i děti.

Možná, že máte cestovní lékárničku již sbalenou z poslední dovolené. Nejprve si ji ale důkladně prohlédněte a ujistěte se, zda léky, které tam máte, jsou stále v pořádku. Každá krabička, lahvička i blister (platíčko) léků jsou označeny dobou exspirace, tj. dobou, po jejímž uplynutí by se léky již neměly používat. U mnoha kapek, sirupů i sprejů je důležité také hlídat dobu, která uplynula od jejich prvního otevření. Například většina očních kapek se smí používat pouze po dobu 4 týdnů od prvního otevření. Najdete-li doma některé přípravky s uplynulou dobou expirace, nevyhazujte je prosím do obyčejného odpadu, ale dejte je do sáčku a zaneste do kterékoli lékárny. Tam se postarají o jejich bezpečnou likvidaci.

 

Co by měla obsahovat lékárnička na cesty:

1. Vaše pravidelně užívané léky

2. Přípravky k ošetření drobných poranění – dezinfekce (pro děti vybírejte takovou, aby neštípala), několik obyčejných náplastí, náplast na puchýře, obvaz, krém/gel na podporu rychlejšího hojení, gel/pěnu na kůži spálenou od sluníčka.

3. Přípravky pro případ akutní bolesti hlavy, zad, zubů apod. ve formě tablet a pro případ bolesti kloubů i ve formě krému či gelu.

4. Přípravky pro případ trávicích obtíží – léky na průjem, na zácpu (v případě že na ni v novém prostředí trpíte), léky na podporu trávení či na zklidnění pálení žáhy, rehydratační roztok pro případ průjmu a při zvýšené ztrátě tekutin pocením.

5. Přípravky pro případ infekcí horních cest dýchacích – něco na rýmu, kašel, bolest v krku či horečku – velmi často se s nimi kvůli klimatizaci setkáváme i v letním období.

6. Další – například repelent, kapky do očí, sprej do uší, pinzeta, malé nůžky, léky pro případ alergie či ženských obtíží, teploměr.

7. Opalovací přípravky – ty z loňska nechte raději doma – sluníčko a horko s nimi již udělalo své. A nezapomínejte, že na 1 natření 1 dospělého je potřeba nejméně 30 ml přípravku, vybavte se proto dostatečným množstvím.

Do příruční tašky je vhodné přidat také léky na případnou cestovní nevolnost a desinfekční gel na ruce – ne vždy je během cestování na blízku tekoucí voda a mýdlo.

Jakou formu léků vybrat?

Do cestovní lékárničky jsou vhodnější přípravky ve formě tablet či sáčků, které se rozpouští ve vodě či sypou rovnou do úst bez zapíjení. Tablety je vhodné, aby byly baleny v blistrech – jsou tak chráněny před možným znečištěním a vlhkostí. Sirupy a kapky jsou zbytečně těžké a objemné, neobejdete se ale bez nich v případě, že cestujete s malými dětmi. Abyste měli všechny léky pohromadě, dejte lékárničku do speciálního obalu, případně stejně dobře poslouží i kosmetická taštička. Tu chraňte před sluncem i mrazem – většinu léků je totiž vhodné uchovávat při teplotě do 25°C.

Jak to udělat, aby lékárnička nezabrala celý kufr

Nechcete-li s sebou na cesty vozit celé krabičky léků, můžete sbalit jen pár blisterů, nebo ostřihnout jen pár tablet. Tyto blistery si raději vždy označte fixou či lepícím štítkem, aby nedošlo k záměně. Kromě názvu je vhodné si na ně poznačit také dávkování. Příbalové letáky si s sebou raději vezměte také, nebo si je můžete stáhnout na stránkách kartavyhod.drmax.cz.

Chcete se dozvědět více?

Obraťte se na odborníky v našich lékárnách. Rádi Vám poskytnou další užitečné rady a informace.

 

POTŘEBUJETE PORADIT?

Obraťte se na odborníky v našich lékárnách Dr.Max. Rádi Vám poskytnou

užitečné rady a informace.

 

 

Děkujeme za Vaši přízeň a přejeme
hodně zdraví a pohody

MUDr. Gabriel Pallay, CSc.
manažer odborného vzdělávání

Za tým klientského programu
lékáren Dr.Max

Mgr. Václav Filip
manažer péče o zákazníky