Cestovní lékárnička - co by měla obsahovat a rady

1. 7. 2019 · 7 minut čtení
K základnímu vybavení každého cestovatele patří lékárnička. Ta by měla být vybavena tak, aby nezabrala celý kufr nebo batoh. Na druhou stranu musí obsahovat vše potřebné na zdravotní obtíže, které Vás mohou na cestách postihnout.

Obsah lékárničky se liší podle délky a místa pobytu, podle způsobu trávení dovolené, podnebí a dostupnosti lékařské a lékárenské péče. Důležitou roli hraje také to, pro kolik osob je lékárnička určena. Záleží na tom, zda cestují pouze dospělí, nebo i děti, případně těhotné ženy. Pokud používáte svou cestovní lékárničku opakovaně, je důležité vždy před cestou zkontrolovat dobu použitelnosti jednotlivých přípravků. Obsah lékárničky chraňte před vlhkem, sluncem a mrazem!

Co by měla cestovní lékárnička obsahovat?

Pravidelně užívané léky

Základem každé lékárničky by měly být léky, které pravidelně užíváte. Dbejte na to, abyste jich měli v zásobě vždy dostatečné množství. Velmi důležité je léky na dovolenou správně zabalit. Aby byly léky přehledné a skladné, je vhodné dát vždy jeden druh léku i s příbalovým letákem o použití do plastového uzavíratelného sáčku. Pokud byste museli o dovolené navštívit lékaře, ten podle příbalového letáku bezpečně pozná, jaké léky užíváte. Na dovolenou se můžete
vybavit také dávkovačem, do kterého si můžete pravidelně užívané léky před cestováním přichystat. Na cesty si s sebou vezměte i rozpis užívání léků na papírové kartičce.

Přípravky na cestovní nevolnost

Cesta na dovolenou většinou začíná nástupem do dopravního prostředku. Zde na Vás může čekat první nepříjemnost v podobě cestovní nevolnosti. Přípravek proti cestovní nevolnosti mějte přichystán nejen pro cestu na dovolenou a zpět, ale i pro případ cestování v místě pobytu. Ať už cestujete autem, nebo například lodí. Důležité je přípravek na nevolnost užít přibližně hodinu před jízdou dopravním prostředkem, aby byla zaručena jeho účinnost.

Přípravky na zažívací potíže

Potíže se zažíváním postihují cestovatele nejčastěji. Může se jednat o pálení žáhy, zácpu, nadýmání, poruchy trávení, křeče nebo průjem. Částečně lze zažívacím potížím předejít používáním balené vody a pečlivým výběrem jídla v rizikových oblastech. Pokud Vás i přesto zažívací potíže postihnou, je důležité dostatečně doplňovat tekutiny a podpořit samoléčbu vhodnou dietou.

Přípravky na ochranu pokožky před sluncem

Pokud cestujete za sluncem, je vhodné pokožku připravit již pár týdnů před odjezdem vhodnými doplňky stravy. Nezapomeňte si přibalit kvalitní opalovací prostředky s odpovídající UVA/UVB ochranou. Myslete na to, že jejich použití je nutné několikrát denně zopakovat.

Přípravky na alergické potíže

Do lékárničky patří také přípravky na alergii. Ty pomohou při kopřivce, poštípání hmyzem nebo u mírných popálenin a podráždění sluncem. Pokud jste na cokoliv alergičtí, poraďte se před cestou s lékařem, jakými přípravky se vybavit. Pokud se budete pohybovat v blízkosti lesa nebo vodních ploch, používejte repelent spolu s vhodným oděvem a obuví. Každý večer prohlédněte kůži celého těla. Pro případ, že dojde k přisátí klíštěte, mějte v lékárničce pinzetu. Po jeho odstranění ošetřete kůži vhodnou dezinfekcí.

Přípravky na mykózu

Pokud budete na cestách delší dobu, je vhodné mít v lékárničce přípravky na plísňová postižení kůže. Opatrní byste měli být při koupání. Teplo a vlhko totiž přejí plísním a kvasinkám. Ženy, které často trpí gynekologickými obtížemi, by měly používat mycí gely určené pro intimní hygienu. Dále je důležité mít s sebou přibalené vhodné přípravky pro případ, že se vzniku infekce zabránit nepodaří. Preventivně lze také před dovolenou a po dobu pobytu užívat lokální přípravky ve formě vaginálních kuliček nebo čípků. S jejich výběrem Vám poradí lékárník.

Přípravky k ošetření drobných poranění

V žádné lékárničce nesmí chybět dezinfekce. Různá škrábnutí nebo pořezání jsou častými úrazy a správné vyčištění rány je velmi důležité. Při ošetření využijete také obvazy (sterilní i nesterilní), náplasti (běžné i voděodolné, s polštářkem i bez něj), gázu a vatu. Pomocníky, které byste v žádném případě neměli opomenout, jsou také nůž nebo nůžky k upravení velikosti náplasti nebo obvazu. Pružné obinadlo Vám pomůže zafixovat podvrtnutý kotník či naražené zápěstí. Pro tyto případy je dobré zabalit také mast nebo gel s obsahem protizánětlivých látek. Na hojení ran, drobné popáleniny a poškození kůže od slunce spolehlivě fungují masti s obsahem hojivých látek. Důležitou součástí lékárničky je také roztok k výplachům očí nebo dezinfekční oční kapky.

Léky na bolest, zánět, zvýšenou teplotu

Velmi nepříjemnou komplikací může být také zvýšená teplota. Do lékárničky si proto přibalte digitální teploměr (je odolnější než skleněný) a léky snižující teplotu. Tyto léky můžete využít i při bolesti zubů, hlavy nebo menstruačních bolestech.

Léky na bolest v krku, kašel a nachlazení

Ani v letních měsících nepodceňujte možnost vzniku nachlazení a mějte v lékárničce léky na bolest v krku, kašel a rýmu.

Hygiena

Na cestování jsou velmi praktické gely, které jsou určené k dezinfekci rukou. Některé z nich není nutné smývat vodou ani utírat. Stačí jen počkat, až ruce samovolně uschnou. Toho využijete především v situacích, kdy nemáte možnost umýt si ruce mýdlem a vodou. Pokud se budete pohybovat v oblastech s problematickým přístupem k pitné vodě, budete potřebovat přípravky pro dezinfekci vody.

Související kategorie produktů

Co by němělo v žádné cestovní lékárničce chybět? 

  • léky, které pravidelně užíváte
  • přípravky proti cestovní nevolnosti
  • sterilní obvaz s polštářkem
  • obvazy různých šířek
  • gáza
  • vata
  • krytí na popáleniny
  • zásoba náplastí různých velikostí (také voděodolné náplasti a náplasti na puchýře)
  • trojcípý šátek
  • pružné obinadlo
  • spínací špendlíky
  • léky na zažívací obtíže
  • nůžky nebo kombinovaný nůž
  • kosmetická pinzeta a pinzeta na klíšťata
  • dezinfekční přípravek na drobná poranění
  • přípravky k ošetření očí (kapky na záněty, kapky na zvlhčení očí)
  • léky tlumící bolest a horečku
  • léky tlumící alergické reakce
  • dezinfekční gel na ruce
  • přípravky na ošetření kůže při poštípání hmyzem

Co ještě přibalit na delší cesty a dlouhodobé pobyty?

  • přípravky proti plísňovým onemocněním
  • krém proti opruzeninám
  • antibiotika (po konzultaci s lékařem)
  • prostředky k dezinfekci vody
  • repelentní přípravky
  • další vybavení (digitální teploměr, opalovací krémy s UV filtrem, sluneční brýle)

Několik rad na závěr

Před odjezdem na dovolenou se vždy zamyslete nad tím, co Vás nebo Vaše blízké běžně trápí, a podle toho obsah lékárničky přizpůsobte. Při rozhodování se o obsahu lékárničky Vám může pomoci, pokud si zkusíte představit různé situace, ke kterým během pobytu v místě dovolené může dojít. S výběrem vhodných přípravků Vám poradí lékárník. S dostatečným předstihem se informujte o vhodném očkování pro oblast, kde budete Vaši dovolenou trávit. Do některých oblastí jsou určitá očkování dokonce povinná. Očkování při cestách do zahraničí provádějí specializovaná pracoviště střediska očkování a cestovní medicíny. Pokud se budete pohybovat na území s výskytem malárie, proberte s lékařem možné preventivní podávání léků proti malárii. Jestliže míříte do oblasti se specifickými podmínkami (vysoká nadmořská výška, prales, tropy a podobně) nebo odjíždíte na delší dobu, poraďte se s lékařem také o dalších vhodných lécích pro Vaši cestu.

Články k tématu Cestovní lékárnička - co by měla obsahovat a rady

  • Cestovní trombóza představuje riziko vzniku krevních sraženin, které mohou ucpat cévy či způsobit život ohrožující plicní embolii. Cestovní trombóza ohrožuje zejména starší či obézní osoby, těhotné ženy, kuřáky při dlouhém cestování, např. letadlem.
  • Vláknina – druhy a potraviny

    Vláknina – druhy a potraviny

    · 6 minut čtení
    Už Hippokrates ve starověku popsal projímavé účinky celozrnné pšenice a byl přesvědčený o tom, že všechny nemoci začínají ve střevech. Účinky vlákniny jsou známé dlouhá staletí i v našich zeměpisných šířkách. Proč je vláknina ve stravě tak důležitá, jaká je její doporučená denní dávka a které potraviny jsou na vlákninu bohaté, vám prozradíme v našem článku.
  • Výživu nepodceňujte ani v létě

    Výživu nepodceňujte ani v létě

    · 3 minuty čtení
    Význam pitného režimu je všeobecně známá věc a mnoho z nás si především v horkých letních dnech dostatečný přísun tekutin hlídá, množství bílkovin a ostatních živin již zdaleka tolik nevnímáme. Na výživu je však třeba být obezřetný, především u seniorů, pacientů po operaci nebo úrazu či při střevních potížích.