Léto a naše zažívání

Léto je již v plném proudu, cestujeme a poznáváme nové kraje a s nimi nové chutě. Více než kdy jindy potřebujeme, aby naše trávení bylo v pořádku.

 

 

Potřebujete Váš zdravotní stav konzultovat s lékařem?

Využijte benefit Karty výhod Dr.Max bezplatnou on-line konzultaci s lékařem.

 
 
 
Lékařskou konzultaci zajišťuje

 

Je to právě léto, kdy naše zažívání dostává nejvíce „zabrat“ – špekáčky na ohni, grilování, spousta zmrzliny, cizokrajné speciality, vždyť i jen odlišné prostředí představuje zátěž. To vše dokáže našemu zažívání pěkně zavařit. Co tedy dělat, abychom v létě udrželi naše trávení v pořádku a letní radosti si užili naplno?

 

Nejčastější obtíž, která léto a letní dovolené provází, je průjem. Příčin může být mnoho: nadměrné množství čerstvého ovoce, nevhodné kombinace jídel a při cestách do zahraničí především různé infekce. Takový cestovatelský průjem nám často znepříjemní nejen valnou část dovolené, ale může přetrvávat i několik dní po návratu domů. U cestovatelského průjmu jsou na prvním místě dostatečná preventivní opatření. Pamatovat bychom měli na zásadu pěti „O“:

 • originál,
 • otevřít,
 • omýt,
 • oloupat,
 • ovařit.

 

Co to v praxi znamená?

 • Pít jen balenou vodu.
 • Na to, že voda z kohoutku není pitná, je třeba myslet i ve sprše či při čištění zubů!
 • Vyhýbat se nápojům s ledem.
 • Vyhýbat se syrovým a nedostatečně tepelně upraveným potravinám (vejce, majonézy, maso).
 • Omýt a oloupat zeleninu a ovoce před konzumací.

Samozřejmostí by měla být rovněž dostatečná hygiena rukou – tam, kde není čistá voda k dispozici, pomohou gely na dezinfekci rukou.

 

Když už nás průjem přece jen potká, je na prvním místě v léčbě dostatečný příjem tekutin. Ideálním nápojem je čistá voda, vlažný čaj či ředěný džus. Nápojům s bublinkami se raději vyhněte. Pít je třeba často a v malém množství, a to i když se nevyskytuje pocit žízně. Obzvlášť důležité je to v horkém počasí a u malých dětí. Pro rychlejší doplnění vody a ztracených minerálů je možné připravit rehydratační roztok. Dá se koupit ve formě sáčků v lékárně a naředí se vodou. Samozřejmě si ho můžete připravit i sami z domácích surovin (vody, soli, cukru a džusu) ve správném poměru. Druhým nezbytným opatřením při průjmu je dieta. Vhodnými potravinami jsou například suchary, vařená rýže a mrkev, které je dobré jíst po malých porcích. Naopak nevhodná jsou smažená, tučná a kořeněná jídla, a to ještě pár dnů po odeznění obtíží.

Pokud se k průjmu přidají horečka, malátnost nebo krev ve stolici, vždy vyhledejte lékaře.

 

Změna prostředí může u některých cestovatelů vést k potížím zcela opačným: k zácpě. Nejlepším způsobem, jak se zácpě vyhnout, jsou opět preventivní a režimová opatření – dostatek tekutin, vlákniny (tu najdete především v ovoci, zelenině, celozrnných obilovinách a semínkách) a dostatek pohybu. Pokud zácpou v novém prostředí trpíte, vezměte si s sebou raději léky k rychlé úlevě od potíží. Existují buď ve formě čípků, které uleví do několika minut, nebo jako kapky, které se podávají večer před spaním a úlevu přináší druhý den ráno. Jen nezapomínejte, že se jedná o krátkodobé řešení a neměli bychom po něm sahat nadměrně často.

 

K létu patří také kulinářské zážitky, například ochutnávání nových exotických jídel a grilování. Na ně může naše trávení někdy zareagovat pocity plnosti až křečemi, pálením žáhy nebo nadýmáním. Tady je hlavním doporučením střídmost. V případě obtíží lze sáhnout po lécích, které zmírní pálení žáhy či pomohou vytrávit a utlumí pocity plnosti.

 

A na co je třeba při cestě na dovolenou také nezapomínat, je cesta samotná. I přesto, že netrpíte cestovní nevolností v autě či autobuse, může vás potkat například během plavby na lodi. Abyste se jí vyhnuli, během jízdy si nečtěte ani se nedívejte do telefonu, hlavu mějte opřenou a pomalu a klidně dýchejte. Pomoci mohou cucavý bonbon či žvýkačka, ale jistotou jsou léky proti cestovní nevolnosti. Aby se jejich účinek plně projevil, je třeba je užít 1 hodinu před nástupem na cestu.

 

Chcete se dozvědět více? / Máte otázku, na kterou jste zde nenašli odpověď?

Obraťte se na odborníky v lékárnách Dr.Max. Rádi Vám poskytnou další užitečné rady a informace.

 

Pokud však:

 • máte Vy nebo Vaši blízcí chronické trávicí obtíže,
 • máte přetrvávající trávicí obtíže po návratu z dovolené,
 • plánujete dovolenou v oblasti, kterou považujete ze zdravotního hlediska za rizikovou,

pak můžete nad rámec běžných konzultací v našich lékárnách využít další benefit Karty výhod Dr.Max. Nabízíme Vám možnost ZDARMA konzultovat otázky na toto téma s týmem více než 250 odborníků v online poradně uLékaře.cz.

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY