Tipy pro lepší spánek dítěte

Některé děti krásně spí celé noci a rodiče neznají noční vstávání. Jiné děti se v noci budí i několik let. V čem tkví rozdíl, není zcela jasné. Máme pro vás ale několik tipů, které by mohly dětský noční spánek podpořit.

Spánkový rituál

V životě dětí hrají důležitou roli rituály. Opakující se rutinní úkoly děti uklidňují a dodávají jim pocit jistoty. Svět je pro ně zatím velmi složitý, ale když se mohou spolehnout na to, že večer se vykoupají, vezmou si pyžamko, vyčistí si zoubky a půjdou spát, mají ve svém malém světě pevné body.

Pravidelný denní režim pak podporuje rovněž kvalitu spánku, protože svět dítěte zkrátka běží tak, „jak má“.

 • Nastavte si pořadí večerních činností (večeře, koupel, mazání, čištění zoubků, ukládání do postýlky) a tento stereotyp pak dodržujte. Zda se bude večeřet před koupáním, nebo po něm, to už je na vás.
 • Snažte se u rutinních úkonů dodržovat stejný čas.
 • Držte se svých rituálů i v jiném prostředí – u prarodičů nebo na dovolené.

Síla vůní

Mezi dětské rituály mohou patřit i vůně. Náš mozek je zvyklý vnímat vůně spíše podvědomě, přesto velmi působí na naše emoce a nálady. Děti jsou na vůně (a pachy) mnohem citlivější než dospělí, proto správný výběr vůně produktu navodí uklidňující pocit před usínáním.

Určité vonné esence mají uklidňující účinek, a proto se v posledních letech cíleně přidávají do dětské kosmetiky, kde plní svou podpůrnou roli při zkvalitnění dětského spánku. Právě pečlivě vybrané vůně mohou vytvořit podvědomý zvyk a později si děti danou vůni automaticky spojí s usínáním.

Vybrali jsme pro vás ze sortimentu lékáren Dr.Max jeden příklad za všechny:

Balzám pro klidnější spánek Mustela obsahuje výtažky z heřmánku, medu, lipového květu a nevtíranou vůni borovice. Tato kombinace má sama o sobě relaxační účinky, při pravidelném používání se ale zároveň stane rituálem a samotná vůně dítě naladí na spánek.

Balzám pro klidnější spánek Mustela jsme testovali společně s našimi zákazníky. Zajímalo by vás, jak byl hodnocen? Přečtěte si o tom zde.

I další produkty francouzské dětské dermokosmetiky Mustela mají vlastnosti, díky nimž pomáhají dětem příjemně se naladit na usínání. Ať už je to šetrná koupel, která nevysuší pokožku, šampon, který neštípe v očích, nebo masážní olej pro krásný večerní rituál něžné masáže po koupání.  

Jemná pečující koupel s mycími gely Mustela, které kůži nevysouší, a děti tak při usínání netrápí pocit napnuté pokožky či svědění. Podle typu pokožky pak můžete vyzkoušet i řadu Stelatopia, která je vyvinuta s ohledem na potřeby pokožky s atopickým ekzémem.

Jemný šampon Mustela zařídí mytí vlásků bez slziček. Neštípe v očích a díky tomu nepěstuje dětský odpor k mytí hlavy. Zároveň zachovává vlasovou pokožku hydratovanou a vyživenou.

Masážní olej Mustela využijete především u dětí v kojeneckém věku. Olej šetrně pečuje o křehkou pokožku miminek a něžnou masáží se děťátko krásně uklidní. Jistě jsou to i chvíle, na které bude s láskou vzpomínat každý rodič.

Pěnu do koupele Mustela zase využijete, až děti povyrostou a vana pro ně bude revírem večerních her a řádění. Díky vysoké kvalitě a snášenlivosti dětské dermokosmetiky Mustela se nemusíte bát, že by pěna do koupele vysušovala dětskou pokožku.

Další tipy pro zkvalitnění dětského spánku:

 • V místě, kde miminko ukládáte ke spánku, by mělo být pokud možno ticho, přítmí
  a nepřetopeno. Před spaním vyvětrejte – snížíte teplotu v místnosti a zajistíte dítěti dostatek čerstvého vzduchu.
 • Dítě oblečte přiměřeně teplotě v místnosti.
 • Zajistěte dítěti dostatečnou aktivitu přes den, zdravá únava mu pomůže k lepšímu spánku.
 • Při kojení vynechte nadýmavé potraviny, aby spánek dítěte nerušily střevní koliky.
 • Držte miminko v suchu – s tím vám pomohou kvalitní plenky.
 • Omezte před spaním příliš dynamické pohybové aktivity.

Přejeme vám co nejklidnější noci s vaším děťátkem.

DALŠÍ ČLÁNKY