Mýty a fakta o hormonální antikoncepci

Jak hormonální antikoncepce funguje a proč nikdy nenahradí kondom? Způsobuje dlouhodobé užívání antikoncepčních pilulek hormonální změny a opravdu dokáže zlepšit kondici Vaší pleti?

Budete těhotná. Pořád.

Hormonální antikoncepce upravuje hladiny příslušných hormonů a tělo „si myslí“, že čeká dítě. Právě takto by se zjednodušeně mohl popsat účinek antikoncepčních pilulek. Ve skutečnosti užívání antikoncepce tlumí přirozené cyklické uvolňování pohlavních hormonů v těle ženy a z vaječníků se neuvolňují zralá vajíčka. Vaječníky jsou v jakémsi klidovém stavu, který se podobá právě období těhotenství a kojení.

Není to ale jediný účinek antikoncepčních pilulek. Upravená hladina hormonů dále zhutní hlen v oblasti děložního čípku, což výrazně ztíží průchod spermií. I kdyby se bičíkovci probojovali do dělohy, děložní výstelka neboli sliznice je málo prokrvená a vajíčko se nedokáže takzvaně zahnízdit. V neposlední řadě dochází ke zpomalení činnosti vejcovodů. Ty v běžném stavu aktivně napomáhají pohybu vajíčka z vaječníku do dělohy, při užívání antikoncepce pohybu napomáhají jen velmi líně.

Rizika: pravdivá a mytická

Jediné velké, životu nebezpečné a prokázané riziko je riziko přenosu pohlavních chorob. Hormonální antikoncepce v žádném případě nebrání přenosu venerologických onemocnění, jako jsou chlamydie, kapavka, syfilis, v horším případě nákaza virem HIV a následný rozvoj choroby známé jako AIDS.

Pokud nemáte stálého partnera, vždy zároveň s hormonální antikoncepcí použijte kondom. Někdy se v souvislosti s antikoncepcí objevuje riziko trombózy. Co to znamená? Trombóza je stav, kdy se krevní sraženina usadí v cévě a omezí proudění krve. Pokud se taková krevní sraženina uvolní a dostane se až do některého orgánu či přímo do srdce, je ohrožen život člověka.

Ačkoliv některé studie potvrdily souvislost mezi užíváním hormonální antikoncepce a rozvojem trombózy, zpravidla se jedná o případy, kdy v anamnéze najdeme i další rizikové faktory, například genetické předpoklady, kouření nebo cukrovku. Přímá souvislost prokázána není.

Zcela protichůdné efekty má mít vliv užívání antikoncepce na případné následné početí. V některých případech k němu dochází ihned po vysazení pilulek, jindy déle trvá, než se vaječníky „probudí“ a začnou normálně produkovat zralá vajíčka. Ani v tomto případě neexistuje studie, která by vysvětlovala takto extrémně odlišné zkušenosti uživatelek antikoncepce.

Některé druhy hormonální antikoncepce deklarují zlepšení pleti, vlasů a nehtů. Jak to? Může za to právě onen domnělý těhotenský stav. Při skutečném těhotenství se velké části žen skutečně rapidně zlepší pleť, vlasy a nehty. Zdali ale bude mít užívání pilulek tento efekt i u Vás, není nikdy jisté. Nespoléhejte se na účinky antikoncepce a raději věnujte své pleti, vlasům a nehtům špičkovou péči.

Kvalitní a dermatologicky testovanou kosmetiku světoznámých značek najdete v našich lékárnách Dr.Max a na vybrané značky můžete využít i výhodu 5% + 25% slevy na první a další výrobky od stejné značky. Náš personál Vám rád poradí a pomůže s výběrem vhodné dermokosmetiky a vlasové péče.*

* Nárok na slevu mohou uplatnit držitelé Karty výhod Dr.Max při nákupu kosmetických přípravků vybraných značek (A-derma, Avene, Bioderma, Darphin, Ducray, Equilibria, Eucerin, Klorane, Nuance, Nuxe, Uriage) v kterékoliv kamenné lékárně Dr.Max v ČR. Sleva je poskytována po předložení Karty výhod Dr.Max a nelze ji uplatnit pro nákupy provedené prostřednictvím e-shopu. Při nákupu jednoho kosmetického přípravku vybrané značky je držiteli Karty výhod Dr.Max poskytnuta sleva 5 % z běžné ceny. Pokud držitel Karty výhod Dr.Max nakoupí v rámci jednoho nákupu dva a více kosmetických přípravků stejné vybrané značky, je mu na nejdražší z nich poskytnuta sleva 5 % z běžné ceny a na zbylé pak sleva 25 % z běžné ceny. Slevu nelze kombinovat s jinými slevami nebo akcemi. Pořadatel si vyhrazuje právo akci kdykoliv změnit či ukončit; pořadatel je zejména oprávněn měnit seznam značek, na které je tato sleva poskytována. Dostupnost jednotlivých značek v lékárnách se může lišit. Aktuální seznam zapojených značek a úplná pravidla klientského programu Karta výhod Dr.Max jsou k dispozici v lékárnách Dr.Max a na kartavyhod.drmax.cz.

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY