516 770 100 | info@drmax.cz | O nás

Nemoc o níž se zbytečně bojíme mluvit: hemoroidy

Hemoroidy jsou poměrně častým zdravotním problémem. Alespoň jednou za život se s nimi potýká více než polovina z nás a k prvnímu setkání dochází leckdy i v poměrně mladém věku.

Není to tedy jen věk, co hraje při výskytu tohoto onemocnění roli. Velmi záleží především na životním stylu, ale o tom více za chvíli.

Nevíte, jestli se to týká i Vás?

Příznaky bývají různé, záleží na tom, kde v okolí konečníku se hemoroidy nacházejí. Mezi typické projevy patří svědění, bolest, krvácení či tlak v konečníku.

Co tedy hemoroidy jsou a jak se projevují?

Jedná se o poruchu žilního systému v oblasti konečníku, tedy něco jako křečové žíly, jen na jiném místě. Podle místa výskytu se rozlišují dva typy hemoroidů – vnější a vnitřní.

Bolestivější jsou obvykle hemoroidy vnější. Typickým nálezem bývá takový malý výklenek, který je možné nahmatat v okolí konečníku. V něm bývá nahromaděna krevní sraženina. Ta se obvykle po několika dnech vstřebá, nebo může výklenek prasknout a krevní sraženina se z něj uvolní. Po větších uzlech může na kůži zůstávat drobná vychlípenina, která dále komplikuje pravidelnou hygienu. Mnohdy přehlíženým prvním příznakem vnějších hemoroidů je svědění v okolí konečníku.

Vnitřní hemoroidy velmi často probíhají skrytě, aniž bychom o nich věděli. Možným příznakem je v počátku pouze nepříjemný tlak jako při zácpě. Upozorní na sebe až krvácením, k němuž dochází obvykle během vyprazdňování. Při zvýšeném tlaku mohou hemoroidy také vyhřeznout ven. V počátečních stadiích se zpět dostanou samy, v pokročilejších stadiích je ale třeba jim trochu pomoci a prstem je zatlačit zpět.

Protože krvácení během stolice může být projevem i mnoha jiných, a někdy i velmi závažných onemocnění, je nezbytné, aby diagnózu hemoroidů vždy potvrdil lékař!

 

Kdo je více ohrožen?

Největší vliv na možný výskyt hemoroidů má náš životní styl, především sedavý způsob života a nedostatek pohybu. Jsou tu ale i sporty, které jsou s hemoroidy často spojovány, jako například cyklistika a vzpírání. Mezi další faktory zvyšující riziko jejich vzniku patří nadváha, těhotenství a období po porodu a například také čtení a dlouhé vysedávání na toaletě. Významný vliv má i strava. Nedostatek vlákniny vede k tuhé stolici a jejímu obtížnému vyprazdňování. Při tom dochází ke zvýšenému tlaku na konečník a možnému vyhřeznutí hemoroidu.


Co se s nimi dá dělat?

Hlavním opatřením při výskytu hemoroidů je důsledná hygiena okolí konečníku a úprava stravy. Díky dostatku vlákniny (zelenina, celozrnné potraviny, luštěniny) a tekutin se změkčí stolice a vyprazdňování je méně bolestivé.

K úlevě od bolesti, zmírnění krvácení či svědění je možné sáhnout po některém z léčivých přípravků ve formě masti či čípku z lékárny. Jelikož je při hemoroidech narušen žilní systém, je vhodné léčbu doplnit také některým z přípravků ovlivňujících kvalitu žilní stěny.

V případě, že nedojde do dvou týdnů ke zlepšení nebo se objeví výrazné krvácení či bolestivost, je třeba co nejdříve vyhledat lékaře. Na něj je vhodné se obrátit také v případě vyhřeznutí hemoroidu. Existuje i celá řada zákroků, jimiž je možné v ordinaci lékaře hemoroidy ošetřit, zmírnit či odstranit.

 

Jak hemoroidům předcházet?

Hemoroidy mají často tendenci se vracet. Abyste jim spolehlivě předcházeli, je třeba každodenně dodržovat některá preventivní opatření. Základem je úprava stravy (dostatek vlákniny a tekutin, omezení kořeněných a pálivých jídel a kofeinových nápojů), pravidelný pohyb, snížení případné nadváhy a každodenní hygiena konečníku.

Chcete se dozvědět více? / Máte otázku, na kterou jste zde nenašli odpověď?

Neváhejte a obraťte se na odborníky v lékárnách Dr. Max - rádi Vám poskytnou další užitečné rady a informace.

Díky Kartě výhod Dr.Max rovněž můžete zdarma využít služeb odborníků na stránkách největší české zdravotnické poradny uLékaře.cz.