516 770 100 | info@drmax.cz | O nás

Nenechte si znepříjemňovat život alergií

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na neškodné látky v okolním prostředí. Jedná se o velice častý problém — některým typem alergie trpí každý třetí Čech.

Někdy bývá jediným projevem rýma či svědění očí, často však dochází i ke kombinaci s dalšími alergickými onemocněními, jako je potravinová alergie, astma či ekzém. Se všemi příznaky se v dnešní době dá bojovat. Základem je soupeře dobře poznat. 

Co je to alergie?

Při alergii imunitní systém nepřiměřeně reaguje na tzv. alergeny, látky z okolního prostředí, které zdravému tělu běžně neškodí. U alergiků jsou však tyto látky organismem vnímány jako ohrožení, proti kterému je potřeba se bránit.

Mezi nejčastější alergeny patří:

  • zvířata - jejich srst, sliny, jed (včely), roztoči,
  • rostliny - pyly, pryskyřice,
  • potraviny - pšenice, ořechy, mléko, měkkýši, vejce,
  • léky, plísně, kovy, latex aj.

  

Mnoho pacientů má i tzv. zkříženou alergii, která vzniká na základě strukturní podobnosti několika různých alergenů. Zkřížená alergie znamená, že například pacient, který je alergický na pyly břízy, může současně trpět alergií na jablka, celer či kiwi. Tato alergie se po jejich konzumaci v syrovém stavu projevuje pálením rtů a jazyka nebo vyrážkou. Tepelná úprava tento alergenní vliv obvykle ruší.

Kdo je více ohrožen?

Alergií neustále přibývá. Viníků je přitom mnoho, není to jen genetika, i když ta hraje ve výskytu alergií nejvýznamnější roli. Velmi důležité je už samotné těhotenství, způsob porodu (klasicky či císařským řezem) a rozhodující jsou první roky života dítěte, tj. zda bylo kojeno a jak dlouho, jaké byly první příkrmy, kdy se začalo se zaváděním určitých potravin a jaké bylo domácí prostředí (kouření, nadměrná hygiena aj.). Čím přirozenější vše je, tím nižší je riziko rozvoje alergií. Na to by měly obzvláště myslet maminky, které samy některou z alergií již trpí.

 

Jak se alergie léčí?

Látkou, která se při alergii v těle vyplavuje a která má na svědomí velkou část alergických příznaků, je histamin. Právě proti němu působí tzv. ANTIHISTAMINIKA, léky, které se v léčbě alergií používají nejčastěji. Dnešní moderní antihistaminika pozitivně ovlivňují i imunitní systém a obvykle je stačí podávat v jedné denní dávce. Ke zvládnutí příznaků alergické rýmy se kromě antihistaminik často používají i NOSNÍ KORTIKOIDY. Ovlivňují všechny příznaky alergické rýmy, včetně ucpaného nosu a na rozdíl od mnoha jiných nosních sprejů se mohou používat dlouhodobě. Před použitím je třeba je protřepat, ale o tom Vás lékárník nikdy nezapomene informovat.


Jak můžete léčbu podpořit?

Oba zmiňované typy přípravků jsou v lékárnách dostupné i bez lékařského předpisu. Do rukou lékaře patří ještě tzv. specifická alergenová imunoterapie. Při ní se pravidelně podávají nízké dávky alergenu (injekčně či pod jazyk) a tělo si tak na něj postupně přivyká a přestává na tuto látku nadměrně reagovat. Přímo se tak působí proti příčině alergie a je možné dosáhnout dlouhodobého účinku.

Základním opatřením je se alergenům, pokud možno, vyhýbat, nebo alespoň kontakt s nimi co nejvíce omezit. V případě pylů například nevětrat v době jejich výskytu, venku nosit sluneční brýle a po návratu domů se převléci a omýt obličej vodou, aby se pyly smyly z pokožky. Zvláštní péči vyžaduje nos, ten je třeba po pobytu venku od pylů vždy vypláchnout roztokem mořské vody. Tu je vhodné použít i před podáváním léčivých sprejů do nosu, aby se nejprve vypláchly případné nečistoty.

S domácími alergeny je to těžší. V domácnosti alergika by neměly být koberce, závěsy a další „lapače prachu“, vhodné je pořídit speciální ložní prádlo nebo čističku vzduchu.

Nezbytné je také dopřát tělu dostatek vitaminů a minerálů, nejlepším zdrojem je čerstvé ovoce a zelenina. Ne vždy jich ale konzumujeme dostatek - pak je dobré sáhnout po některém z doplňků stravy.


I kůže vyžaduje zvláštní péči.

Kůže alergika je obvykle citlivější a křehčí a může více reagovat na případné alergeny a další podněty z vnějšího prostředí (pyly, prach, zima, sluneční záření aj.). Proto vyžaduje mimořádnou péči, protože jen vyživená a hydratovaná kůže se dokáže dobře bránit.

Péče o kůži začíná již ve sprše. Sprchový gel by měl být co nejšetrnější s obsahem vyživujících složek. Následně je třeba pokožku co nejdříve promazat. Zvláštní péči vyžaduje obličej a především oční okolí. Nezbytnou součástí péče v létě jsou také přípravky chránící kůži před negativními účinky UV záření (opalovací krémy). V lékárnách Dr.Max najdete kosmetické přípravky vhodné i pro tu nejcitlivější kůži.

Chcete se dozvědět více? / Máte otázku, na kterou jste zde nenašli odpověď?

Obraťte se na odborníky v lékárnách Dr.Max. Rádi Vám poskytnou další užitečné rady a informace.

Pokud ale:

  • máte opakované-/-dlouhodobé potíže, které mohou být projevem alergie, ale zatím jste nebyli vyšetřeni lékařem,
  • máte chronické alergické potíže, které se přes veškerou léčbu nelepší,
  • nebo se Vám k jednomu typu alergie přidaly další potíže, které ukazují na další možnou alergii.

 

Pak můžete nad rámec běžných konzultací v našich lékárnách využít další benefit Karty výhod Dr.Max. Nabízíme Vám možnost ZDARMA konzultovat otázky spojené nejen s alergií s týmem více než 250 odborníků v on-line poradně uLékaře.cz.

 

 

 

POTŘEBUJETE PORADIT?

Obraťte se na odborníky v našich lékárnách Dr.Max. Rádi Vám poskytnou

užitečné rady a informace.

 

 

Děkujeme za Vaši přízeň a přejeme
hodně zdraví a pohody

MUDr. Gabriel Pallay, CSc.
manažer odborného vzdělávání

Za tým klientského programu
lékáren Dr.Max

Mgr. Václav Filip
manažer péče o zákazníky