Zmírněte těhotenské nevolnosti

Proč těhotenské nevolnosti vznikají, jak se jim dá předcházet a jak je řešit, když nastanou? Existuje účinná medikace nebo se můžete spolehnout na babské rady? Malé shrnutí pro vás připravili lékárníci z lékáren Dr.Max.


Proč vznikají těhotenské nevolnosti?

Těhotenské nevolnosti mohou mít různé podoby; žaludeční nevolnosti, únava, malátnost, nechutenství, někdy mohou být srovnatelné s kocovinou nebo začínající střevní chřipkou. U některých žen gradují až do zvracení a neschopnosti vykonávat běžné činnosti.

Příčinou nevolností je kombinace několika faktorů. Jednak prudce rostou hladiny hormonů v těle ženy, což ovlivňuje celý organismus – právě i žaludek a celý trávicí trakt. V prvním trimestru roste zejména hladina hormonu hCG, to je ten, který v moči detekuje vaše těhotenství na těhotenském testu, a také „ženský“ hormon estrogen. Ten kromě oblasti žaludku zpomaluje střevní peristaltiku a může těhotným ženám výrazně přitížit se zácpou.

Další možnou příčinou je vyšší citlivost čichu těhotné ženy včetně lehké modifikace vnímání. Důvodem je zvýšení objemu krve v těle těhotné, díky němuž se více prokrvují i drobounké kapilární cévy mimo jiné právě v čichovém ústrojí. Tím se zintenzivní čichové vnímání a může se i mírně posunout jeho percepce, zkrátka některé celkem obyčejné věci mohou začít ženě vonět nebo naopak zapáchat, a to až k nevolnosti. Příčinou může být květ některé z pokojových květin, vůně kávy, různých jídel nebo parfém, v podstatě cokoliv.

V neposlední řadě může být příčinou „ranních“ nevolností i stres. Ať už bylo těhotenství plánované, či nikoliv, představuje pro ženu psychickou zátěž v podobě uvědomění si zodpovědnosti a nadcházejících povinností, ale třeba i stres z porodu nebo obavy o zdraví miminka. Takové pochybnosti jsou normální a prochází si jimi v různé míře úplně každá žena, chcete-li každý pár nastávajících rodičů.

Jde jim předcházet?

Až 50 % těhotenských nevolností odeznívá během 4. měsíce těhotenství, u některých žen ale přetrvávají až do porodu. U části žen se pro změnu vůbec neobjeví. Zda se projeví u vás, nelze nijak předpovědět, pokud ale trpíte citlivějším žaludkem, pravděpodobnost jejich výskytu se zvyšuje.

Předcházet se jim dá pouze částečně. Hormonální hladinu nelze nijak upravovat a pochopitelně to ani není v zájmu zdravého průběhu těhotenství. Zvýšená smyslová citlivost se rovněž nedá příliš korigovat, jistě se ale můžete vyhýbat pachům, které vám budou vadit. A nepoddávat se stresu je hezká rada, ale hůře se plní.

Metody zmírnění těhotenských nevolností

 • Nenechávejte prázdný žaludek
  Když váš žaludek nebude nikdy zcela prázdný, žaludeční kyseliny nebudou tolik dráždit žaludeční stěny a nebudou mít tendenci k refluxu. S ohledem na řízené přibírání na váze volte nízkokalorické pochutiny, jako jsou dětské piškoty, rohlík nebo banán.

 • Omezte dráždivé potraviny
  Kořeněná nebo tučná jídla, citrusy, někdy i rajčata nebo papriky, větší množství sladkého, perlivé nápoje nebo káva mohou žaludek zbytečně podráždit.

 • Jezte častěji menší porce
  Přecpaný žaludek bolí i lidi, kteří těhotní nejsou. Natož v požehnaném stavu. Střídmost pochopitelně prospěje též vývoji vašeho váhového přírůstku během těhotenství. Jídlo rozdělte do více menších porcí během dne.

 • Žvýkejte žvýkačku
  Žvýkání zvyšuje produkci slin, které v žaludku neutralizují žaludeční kyseliny.

 • Mějte bonbony nebo žvýkací pastilky na žaludek
  Od zázvorových bonbonů přes extrakt zázvoru v pastilkách nebo tabletách až po Omeprazol, Helicid a některé léky na předpis. Některé léky na nevolnost, například Degan – metoclopramid nebo Cerucal, se mohou užívat na začátku, ale nikoliv na konci těhotenství. 

Užívání léků vždy konzultujte se svým ošetřujícím gynekologem, nikdy je neužívejte bez předchozí domluvy s lékařem.

Obrňte se trpělivostí, těhotenství není nemoc, ale je to skutečně jiný fyzický stav a nese s sebou celou řadu plíživých i velmi intenzivních změn. Trvá naštěstí jen 9 měsíců a většina nepříjemných průvodních jevů zase s porodem odezní a vrátí se do normálu.

Přejeme vám co nejméně komplikací a co nejvíce krásných zážitků během těhotenství. A především zdraví vám, miminku i celé vaší rodině.

Zajímá Vás, kterým potravinám se během těhotenství raději zcela vyhnout a jak nenabírat zbytečná kila navíc? Kolik tekutin je v těhotenství zapotřebí a kolik kávy doopravdy můžete vypít? Přečtěte si náš článek o jídelníčku v těhotenství zde.

DALŠÍ ČLÁNKY