Oční komplikace u diabetika

2. díl

DÍKY ZRAKU SE MŮŽEME RADOVAT Z KRÁS NAŠEHO ŽIVOTA,
PROTO JE DŮLEŽITÉ SE O NĚJ STARAT

Oko je orgán s nejsložitější stavbou v lidském těle, který umožňuje člověku nejcennější smyslový vjem – zrak. Vědci uvádějí, že pomocí zraku vnímáme 80 % našich každodenních podnětů z okolí. Naše oko je v podstatě fotoaparát – optické části jako brýle, rohovka a čočka zaostřují obraz stejně jako objektivy fotoaparátů, ostrý obraz potom dopadá na sítnici stejně jako ve fotoaparátu na film (u digitálního na čip). Pokud se porouchá „objektiv“, lze to ve většině případů napravit: posílit brýle, odoperovat šedý zákal, operovat rohovku. Když se rozbije „film/čip“, je náprava téměř nemožná.

Cukrovka neboli diabetes mellitus je chronické onemocnění, u něhož zaznamenáváme v posledním desetiletí výrazný nárůst. V současnosti je v České republice evidováno více než 860 000 diabetiků. Důvodem vzniku očních komplikací diabetu je hyperglykemie (vysoká hladina cukru v krvi). Tělo není zvyklé na vysoké koncentrace cukru v krvi. Výsledkem je poškození stěn malých cév, které jsou náchylnější k prasknutí. V důsledku daných poškození má po 20 letech na očích změny každý pacient s cukrovkou bez ohledu na její typ. Porušený metabolismus cukrů vede k vyššímu výskytu šedého zákalu, glaukomu, vzniku diabetické retinopatie a otokům sítnice.

Diabetická retinopatie je hlavní příčinou slepoty u pacientů s cukrovkou a až 90 % z nich přichází o zrak zbytečně. Jde o nezánětlivé onemocnění charakterizované poškozením cév sítnice, které se velmi rychle rozvíjí a vede k významnému poškození zraku.

Šedý zákal (katarakta) je zákal oční čočky a projevuje se viděním  jako přes špinavé sklo nebo pomalu zamrzající okno. Nemoc se dnes  léčí nahrazením zakalené lidské čočky tenkou umělou čočkou. 

Glaukom (lidově zelený zákal) je označení pro poškození zraku,  jehož podstatou je poškození očního nervu. Předpokládá se, že  obvyklým způsobem vzniku  poškození je vysoký nitrooční tlak, ale  nemusí to být  jediná příčina. Glaukom je často označován jako  tichý  zloděj zraku, dlouho probíhá bezpříznakově.

Otoky sítnice vznikají v důsledku poškození cév sítnice. Jde o hromadění tekutiny v jejích vrstvách, které je  spojeno se
značnou ztrátou zrakových funkcí.

VÝZNAM HOŘČÍKU U PACIENTŮ S CUKROVKOU

Pacienti s cukrovkou vylučují v nadměrné míře moč, která obsahuje přebytečný cukr. Tento cukr na sebe jako „houba“ váže hořčík. Diabetická retinopatie přímo koreluje s nižší hladinou hořčíku v těle. Suplementace hořčíkem podporuje využití inzulínu, lepší kontrolu metabolismu cukrů a podílí se na snížení rizika vzniku a rozvoje diabetické retinopatie.

PROTECTUM VITAL poskytuje vyváženou kombinaci vitaminů, karotenoidů a minerálů: lutein, zeaxanthin, vitamin C a E, hořčík a zinek, který přispívá k udržení normálního stavu zraku. Nutriční suplementace se může podílet komplexně nejen na ochraně oka, ale i celého organismu. Brání rozvoji očních komplikací u diabetu a udržuje normální funkce sítnice.

Dalším krokem pro   ochranu sítnice diabetika pak mohou být umělé slzy bez konzervačních látek se schopností chránit sítnici před škodlivým UV zářením.

Dávno jsme si zvykli starat se o své zdraví – měřit si cholesterol, tlak, kontrolovat váhu. A přesto zdraví očí bereme často jako samozřejmost. Například proměnlivé vidění během dne může být známkou nestabilní hladiny cukru a nerozpoznané cukrovky. Pravidelné prohlídky u očního lékaře jsou důležité pro včasné odhalení onemocnění zraku.

Závěrem je nutné zdůraznit, že pro ochranu sítnice pacientů s diabetem je nezbytné dodržovat dietní opatření a lékařem zavedenou léčbu cukrovky spolu s pravidelnými (nejméně jedenkrát za rok) kontrolami u očního lékaře.

DALŠÍ ČLÁNKY