Proč kočky trpí na onemocnění ledvin, jak to poznat a jak to řešit?

7. 1. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 5 minut čtení

Kočičí ledviny nejsou přehnaně náchylné, jenom nejsou tolik přizpůsobeny kočičímu soužití s lidmi. Jaké jsou skutečné příčiny onemocnění ledvin u koček, jak je páníček může poznat a řešit a také jak jim účinně předcházet, si můžete přečíst na Dr. Max.



Selhání ledvin = selhání „filtru“ 

Ledviny fungují v kočičím (stejně jako v lidském) těle jako filtr. Přes ledviny proudí krev, z níž orgán filtruje odpadní látky a močí je vylučuje pryč. Ledviny též produkují některé hormony a enzymy, které plní další funkce, například při krvetvorbě, a podílí se i na regulaci krevního tlaku.

Díky přirovnání ledvin k filtru si lze snadno představit, jakým způsobem může vzniknout poškození či onemocnění ledvin. Zpravidla se tak děje dvěma způsoby: Toxické látky, které ledviny nedokážou odbourat, jsou příčinou otravy. To mohou být například jedovaté rostliny, které kočka sní, a celá paleta jiných chemických látek. Kočička požije čistidla v domácnosti nebo pozře trávu ošetřenou chemií na hubení plevele a podobně. U venkovních koček je nejčastější příčinou pozření hlodavce, který má v sobě jed, případně sama kočka sežere návnadu. V druhém případě dochází ke zvýšené hustotě krve v důsledku dehydratace, tedy „ucpání filtru“. Dehydratací jsou více ohroženy kočičky, které se trvale krmí granulemi. Ty ani při vysoké kvalitě neposkytují dostatek tekutin a zvíře dlouhodobě přijímá méně vody, než kolik by potřebovala. Na to platí jediná rada: nabízet kočce častěji vodu a zařadit do jídelníčku také například kočičí kapsičky a obecně vodnatější BARF stravu, která je založena především na kvalitním syrovém mase.


Další možné příčiny selhání ledvin u koček

Dalším důvodem může být (ale nemusí) stárnutí kočiček. Pokud jsou ledviny více namáhány, dochází k předčasnému opotřebení a oslabení funkce orgánu. To vede až k nedostatečnému fungování a následného poškození ledvin. příčinou mohou být také vrozená či o poznání vzácnější získaná ledvinová onemocnění.

Vrozená či získaná ledvinová onemocnění

  • polycystické ledviny (polycystická choroba ledvin)
  • ledvinové kameny
  • chronická bakteriální infekce ledvin
  • lupus
  • glomerulonefritida

Příznaky selhání ledvin pak mohou být také průvodním jevem eskalace jiného onemocnění, například diabetu nebo onemocnění slinivky břišní.

Jak se onemocnění ledvin dá poznat

Bohužel časné stadium onemocnění ledvin má poměrně plíživé příznaky, a pokud páníček od kočky často odchází do práce a za jinými povinnostmi, lehce takové varovné signály přehlédne. Pokud s kočičkou netrávíte mnoho času, zintenzivněte frekvenci preventivních prohlídek u ošetřujícího veterináře kočky, předejdete tak nejen pozdnímu odhalení onemocnění ledvin, ale celé řadě dalších chorob, které nejsou na první pohled vidět.

Projevy pokročilejšího ledvinového onemocnění u koček rozdělíme na akutní a chronické. Akutní se týkají nejčastěji otravy kočky či prudké dehydratace:

  • časté močení
  • zjevná žízeň až žíznivost
  • nechutenství
  • nepříjemný a výrazný zápach z úst (prozrazuje nastupující uremii, tedy selhání funkce ledvin)
  • apatie, dezorientace
  • suché dásně beze stop slin
  • někdy zvracení a průjem

! Pokud pozorujete některé výše uvedené příznaky, ihned jeďte do nejbližší veterinární ambulance. Čím dříve se kočce dostane pomoci, tím se zmenší rozsah trvalého a nevratného poškození ledvin.


První pomoc 

První pomoc je podání vody s rehydratačním roztokem, v naší nabídce například od značky Aptus, který zajistí neprohlubování stavu dehydratace. Rehydratační roztok se vyplatí mít doma v zásobě i pro jiné případy, kdy je nutné organismus zvířete rychle zavodnit, ať už je důvodem přehřátí, průjem, nebo zvracení.

Chronická onemocnění ledvin mají zpravidla kombinovanou příčinu, tedy jsou následkem souběhu více faktorů, které se podílejí na vzniku onemocnění. Příznaky však lze pozorovat v čase a mezi ty nejčastější patří hubnutí kočky, zhoršení kvality srsti, tvorba vředů v tlamičce nebo změny v dásních, zpravidla blednutí.

I při takových příznacích je nezbytné navštívit veterináře, ačkoliv několik hodin či dní už není otázkou života a smrti jako u akutního selhání ledvin. Nikdy ovšem nevíte, jak moc jsou ledviny poškozeny a kolik času do akutního selhání ledvin zbývá. Pokud pozorujete příznaky chronického onemocnění ledvin, na nic nečekejte a jeďte k veterináři.


Jak se onemocnění ledvin dá léčit?

Vždy záleží na příčině, podle ní se upraví strava a pitný režim zvířete nebo složení jídelníčku, případně se léčí vnitřní infekce pomocí antibiotik. Optimální objem tekutin u kočky je přibližně 250 ml denně.

Pokud jsou však ledviny již poškozeny, obvykle bývá nezbytná dlouhodobá léčba, která má především za cíl uchránit před zasažením zbývající zdravou část ledvin. Takovou léčbu a prognózu onemocnění ledvin u koček vždy určuje veterinář.

Onemocnění ledvin raději předcházejte

Pokud se totiž ledviny jednou poškodí, obvykle je takové poškození trvalé.

  • Vědomě hlídejte pitný režim kočičky, zejména pokud ji krmíte granulemi.
  • Schovávejte své léky.
  • Vyměňte pastičky v domě za mechanické, aby vaše vlastní návnady nebyly příčinou otravy. Pokud je kočička venkovní, choďte častěji preventivně na testy krve.
  • Důsledně schovávejte úklidové, čisticí a mycí prostředky a zavírejte toaletu. Kočky ledacos rády olizují.
  • Když máte příležitost, věnujte pozornost močení kočky. Časté močení velkých objemů je vždy příznakem choroby.
  • Zabraňte rozvoji obezity u kočky, ušetříte ji vyšší pravděpodobnosti rozvoje mnoha onemocnění, mimo jiné i onemocnění ledvin.

Klíčem k včasnému zásahu je vnímavý páníček, který si všímá změn a nezvyklých projevů kočky. Nepodceňujte signály, jako jsou zašedlá srst bez lesku či bezkrevné dásně. Právě tyto vzhledové změny mohou být prvním příznakem, že se něco děje.

Články k tématu Proč kočky trpí na onemocnění ledvin, jak to poznat a jak to řešit?

  • Barfování - jak začít a výhody

    Barfování - jak začít a výhody

    · 5 minut čtení
    Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
  • Blechy u psa

    Blechy u psa

    · 6 minut čtení
    Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
  • Blechy u kočky

    Blechy u kočky

    · 7 minut čtení
    Jak poznat kočičí blechy? Jak se mohou dostat do vaší domácnosti? Jak se jich zbavit a co dělat, když má blechy koťátko ? Přečtěte si tipy na odblešení koček včetně správného výběru pipet, sprejů, šamponů i obojků na ochranu vaší kočky proti blechám.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora