Onemocnění prostaty

K nejčastějším „ryze mužským“ nemocem patří nejrůznější onemocnění prostaty, která mohou být zhoubného i nezhoubného charakteru. Jak rozpoznat první příznaky a jaká onemocnění jsou nejčastější?

Kdo je víc náchylný k prostatickým chorobám a v jakém případě musíte ihned vyhledat lékařskou pomoc? Připravili jsme pro vás krátké shrnutí.

Co je vlastně prostata?

Prostata se nachází v malé pánvi v blízkosti močové trubice. Jejím úkolem je tvořit a skladovat tekutinu (prostatický sekret), která je součástí ejakulátu. Nemoci prostaty se v převážné míře projevují tak, že prostata se zvětší a vyvíjí tlak na močovou trubici. Proto jsou různá onemocnění prostaty doprovázena často velmi podobnými příznaky souvisejícími s močením.

Kdo je nemocemi prostaty více ohrožen?

Riziko onemocnění prostaty rapidně narůstá s věkem. Zatímco u mužů do 40 let se tato onemocnění vyskytují jen velice zřídka, u mužů nad 65 let jsou poměrně častá. Přesto jsou zde i faktory, které mohou riziko zvyšovat bez ohledu na věk. V prvé řadě je to dědičnost, pokud se ve vaší rodině onemocnění prostaty již vyskytlo, choďte každý rok na preventivní prohlídku. Významnou roli má i životní styl. Kouření, konzumace tvrdého alkoholu a červeného masa ve větším množství prokazatelně zvyšují riziko onemocnění prostaty.

 

Jaké jsou příznaky onemocnění prostaty?

 • Časté nucení na močení
 • Noční močení
 • Oblížné močení
 • Slabý proud moči
 • Pocity nutné a náhlé potřeby močení
 • Pocit neúplného vyprázdnění při močení
 • Přerušované močení

Pozdější stadia rakoviny prostaty mohou doprovázet i další příznaky – například krev v moči a ejakulátu, hubnutí, slabost a trvalá bolest v bocích.

 Jaké jsou nejčastější onemocnění prostaty a jejich příznaky?

 • Nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty) je jedno z nejčastějších onemocnění mužů - vyskytuje se přibližně u poloviny 60letých mužů a téměř u 90% mužů 80letých. Vliv na zvětšování prostaty mají především mužské pohlavní hormony. Jedním z prvních příznaků bývá časté noční močení. Toto onemocnění lze léčit mnoha různými léky, z nichž některé jsou rostlinného původu. Nezbytné je vždy pozorné sledování příznaků. 
 • Nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty) je nejčastějším nádorovým onemocněním mužů. Výskyt tohoto onkologického onemocnění je stále častější, ale díky moderní diagnostickým metodám se jej daří zachytit v dřívějších stadiích, kdy je větší šance na úplné uzdravení. V součastnosti je většina případů rakoviny prostaty odhalena díky vyšetření krve a zjišťování hladiny tzv. prostatického specifického antigenu (PSA).

Příznaky nezhoubného zvětšení prostaty a rakoviny prostaty jsou od sebe téměř neodlišitelné. Proto je při jakýchkoli příznacích souvisejících s močením nezbytné vždy navštívit lékaře! Také je-li vám více než 50 let, navštěvujte svého lékaře pravidelně.

Věděli jste, že…

 • Rakovinou prostaty je ohrožen každý sedmý muž.
 • Většina nádorů prostaty je diagnostikována u mužů nad 65 let.
 • Příznaky zhoubného nádoru (rakoviny) prostaty a nezhoubného zvětšení (benigní hyperplazie) prostaty jsou v začátcích stejné, při jakýchkoliv potížích souvisejících s močením proto ihned vyhledejte lékaře.

 


Mgr. Václav Filip, manažer péče o zákazníky
  

DALŠÍ ČLÁNKY