516 770 100 | info@drmax.cz | O nás

Opravdu se Vás diabetes netýká?

Zjistěte více o onemocnění cukrovkou, které může hrozit i Vám.

Začátek jara bývá spojený s úklidem nejen domácnosti, ale také s přáním udělat něco dobrého pro své zdraví. Přání „jarního úklidu“ bývají obvykle spojená s detoxikací organismu, začátkem venkovní pohybové aktivity či zlepšením jídelníčku a hubnutím „do plavek“. A právě nadváha, obezita, nevyvážený jídelníček, nedostatek pohybu, spánku a s tím související stres jsou jedny z hlavních spouštěčů diabetu, česky řečeno – cukrovky.

Cukrovka je onemocnění charakteristické zvýšenou hladinou cukru v krvi

Tělo cukr jednoduše není schopno správně zpracovat, ten poté koluje nevyužitý v krvi a způsobuje celou řadu poruch. Některé se rozvíjí rychleji (špatné hojení ran, časté a vleklé záněty močových cest apod.), jiné pomaleji, plíživě a často nevratně (zejména srdečně cévní poruchy).

Ještě o století zpátky byla cukrovka smrtelné onemocnění a zásadně zkracovala život. Dnes je sice stále nevyléčitelná, ale lze ji režimovými a medicínskými postupy dobře zvládnout. Počet lidí, kteří mají cukrovku, se neustále zvyšuje. V České republice se jedná přibližně o nárůst 10 000 nových případů ročně. Pokud se situace bude vyvíjet i nadále stejným tempem, bude mít v roce 2035 diabetes každý desátý Čech bez ohledu na věk. Podobný stav zažívají i v ostatních vyspělých zemích na světě a mluví se tak o epidemii diabetu.

Diabetes se dělí na několik typů, přičemž diabetes 2. typu je nejčastější (90 % případů). Rozvíjí se nenápadně, obvykle až v pozdějším věku (po 40. roce života) a pokud nechodíte na pravidelné prohlídky k lékaři, může být diagnostikován i řádově po letech jeho trvání. Odhaduje se, že přibližně 10 % z celkového počtu diabetiků o svém onemocnění doposud neví!

Kdo by si měl dávat pozor? Především lidé, kteří:

  • dlouhodobě trpí nadváhou nebo obezitou
  • často jedí nezdravou stravu s vysokým podílem nasycených tuků, jednoduchých cukrů a soli
  • mají nedostatek pohybu - např. stresující sedavé zaměstnání a nestíhají jej kompenzovat pravidelnou aerobní sportovní aktivitou
  • se léčí na vysoký krevní tlak a cholesterol
  • mají v rodině již někoho s diagnostikovaným diabetem

Cukrovce předchází tzv. prediabetes. Také jeho charakterizuje vyšší hladina glukózy v krvi. A i když není tak vysoká, jako u diabetu, přesto již poškozuje Vaše zdraví. Pokud jeho vznik souvisí s některým z uvedených bodů (kromě genetické zátěže na diabetes 1. typu) a neléčí se, nejpozději do 10 let přechází v diabetes 2. typu.

A právě rychlost přechodu z plného zdraví do prediabetu a následně do diabetu můžete jistou měrou ovlivnit vy sami. Stejně tak můžete působit na účinnost léčby i v případě, že již diabetes diagnostikovaný máte.

Chcete se o problematice diabetu dozvědět více?

V lékárnách Dr.Max Vám rádi poradíme a zodpovíme Vaše dotazy v rámci odborné kampaně, která u nás proběhne ve dnech:

10. – 23. 3. 2016

Najít nejbližší lékárnu

Děkujeme za Vaši přízeň a přejeme
hodně zdraví a pohody

MUDr. Gabriel Pallay, CSc.
manažer odborného vzdělávání

Za tým klientského programu
lékáren Dr.Max

Mgr. Václav Filip
manažer péče o zákazníky