Jak řešit opruzeniny u miminka

Opruzeniny dokážou potrápit snad každé miminko. Pokožka kojenců je ve srovnání s tou naší totiž výrazně tenčí, jemnější a citlivější, snáze proto může dojít k jejímu narušení.

Navíc ještě nemá vyvinutou správnou kožní mikroflóru a na jejím povrchu nenajdeme dostatečně kyselé pH, které ji před patogeny chrání.Kdy opruzeniny u dětí nejčastěji vznikají? Jak pečovat o pokožku miminka, aby se opruzeniny pokud možno neobjevovaly? A co dělat v případě jejich výskytu?

plenky_miminko

Opruzenina je zánětlivé narušení pokožky, které se objevuje zejména v místech, kde se o sebe pokožka tře a kam nemůže vzduch. Nejčastěji postihuje oblast zadečku a třísel, ale může se rozšířit i na další části těla, např. vnitřní stranu stehen, podpaží, oblast krku, uší nebo na jiné kožní záhyby. Prvním příznakem bývá nepříjemné svědění. Pokožka je zarudlá až červená a pálí, objevují se puchýřky a drobné prasklinky. Kůže může být navíc postižena otokem či vyrážkou. Bolestivá ložiska bývají citlivá na dotek a mohou začít mokvat.

 

 

 

miminko_plenkyPříčiny vzniku opruzenin


Nejčastějším důvodem vzniku opruzenin u miminek bývá příliš dlouhá doba, po kterou necháme dítě v jedněch plenkách bez výměny. Plenky jemnou pokožku podráždí a dochází k nežádoucímu zapaření. Kromě nedostatečné hygieny svou roli sehrává nepatřičná velikost plenky. Nepříznivě může působit nadměrná péče o zadeček, především pak časté mytí mýdlem či používání nevhodné kosmetiky, která narušuje ochrannou vrstvu pokožky. Svůj podíl má též zvýšené pocení u miminek, zejména v létě.

Zásady péče o pokožku

Nejdůležitější je udržovat zadeček a další místa pokožky v suchu a čistotě. Důležité je věnovat pozornost pokožce miminka trvale, tedy nejen v případě výskytu opruzenin. Dlouhodobým pečlivým a šetrným přístupem k pokožce snižujete riziko, že se opruzenina u dítěte vůbec vyskytne.

  1. Používejte vhodné plenky. Vybírejte plenky, které odvádí vlhkost po celé své délce a dokonale se přizpůsobí tvaru těla dítěte. Podstatným faktorem je výběr správné velikosti.
  2. Často dítě přebalujte. V moči a stolici se vyskytují agresivní složky, které dráždí pokožku, zvláště pokud je vlhká. Po vykonání potřeby miminku oblast zadečku a třísel důsledně očistěte.
  3. Udržujte pokožku čistou. Kůže by měla být uchovávána v suchu a čistotě. Přípravky pro ošetření dětské pokožky by měly být speciálně vyvinuty pro citlivou pleť miminek, ideálně bez parfémů. Příliš dlouhý pobyt v teplé vodě nebo používání dráždivých parfémovaných přípravků mohou být stejně nevhodné jako nedostatečná hygiena. Zadeček po koupeli jemně osušte.
  4. Větrejte plenkovou oblast. Po umytí pokožku vždy šetrně vysušte jemným přikládáním ručníku, nikoli třením. Dopřejte svému miminku pár minut bez plenky, nechte pokožku volně dýchat.
  5. Ošetřete zadeček mastí. Používejte mast určenou k péči o pokožku miminek. Mazání pokožku pomáhá regenerovat, hojit a chránit. Při výskytu opruzenin na pokožce používejte vhodné masti na opruzeniny.
  6. Použijte antimykotickou pastu. Pokud se vám ani při dodržování těchto zásad a pravidelném nanášení vhodných přípravků nedaří udržet kůži miminka bez opruzenin, lze při výskytu mokvajících míst a červených teček použít antimykotickou pastu. Kdy ji správně aplikovat, vám poradí váš lékárník.
  7. „Změňte všechno.“ V případě, že předchozí body svědomitě plníte, ale stále to nezabírá, změňte plenky, prací prášek, nepoužívejte aviváž či změňte kosmetické přípravky, kterými pečujete o dítě. Je možné, že jedna z obsažených složek kůži vašeho miminka dráždí.
  8. Navštivte lékaře. Pokud se stav pokožky vašeho dítěte ani přes výše uvedená doporučení nelepší, nebo se dokonce zhoršuje, bude nutná návštěva pediatra.

Všechna dětská trápení vyřešit nedokážete. Míru starostí spojených s výskytem opruzenin však ano. Správně a šetrně pečujte o pokožku miminka, vybírejte vhodnou pečující kosmetiku a zavčas řešte každé podráždění, které na pokožce svého dítěte objevíte.

DALŠÍ ČLÁNKY