Základní péče o srst krátkosrstých plemen

2. 2. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 4 minuty čtení

Zdánlivě by měla být péče o srst krátkosrstých plemen snazší a všestranně méně náročná než u plemen dlouhosrstých, není to ale tak úplně pravda. Proč je péče o krátkou srst náročná a jak by měla vypadat alespoň v základní verzi?



Neustálé línání

Struktura srsti se liší i mezi krátkosrstými plemeny. Většinou se krátká srst mění rychleji (častěji) než polodlouhé a dlouhé typy srsti. Například vlci, prapředci psů, mění kožich dvakrát do roka, ale jejich krátkosrstí „synovci“ až 12x ročně. Samozřejmě záleží na konkrétním plemeni, řekněme tedy, že krátkosrstá plemena mění srst 4–12x ročně. To znamená, že nejméně jednou za čtvrt roku pejsek shodí svou srst. A to je i při krátké délce opravdu velká hromada chlupů.
Nejčastější jsou krátké a tvrdé jehličkovité typy srsti bez podsady. Podsada slouží jako izolační vrstva, a pokud chybí, psí srst produkuje o desítky procent více mazu, aby vytvořila na srsti ochranný film. Tuková vrstva ale rychle oxiduje a potom začíná pejsek nelibě zavánět. V tu chvíli už většinou v srsti dochází k masivnímu množení kvasinek, bakterií, případně plísní, a vedle zápachu se tak neudržovaná srst stává i potenciálním zdrojem infekce. I krátká srst potřebuje pravidelnou péči, nepodceňujte ji.


Péče o krátkou srst krok za krokem

Kartáčování

Kartáčování je pro krátkou srst klíčovým momentem péče. Kartáčováním se totiž odstraní odumřelé chlupy společně s částí tukového mazu, kterým jsou obaleny, kůže se ale také navíc krásně promasíruje, prokrví a díky mechanické distribuci mázku i promastí. Ke kartáčování krátké srsti je nejvhodnější gumový kartáč se středně širokými gumovými štětinami nebo moderní a velmi účinné gumové rukavice s krátkými, středně silnými gumovými hroty.

Frekvence takového kartáčování by však měla být častá. V odborných veterinárních publikacích najdete i doporučení ke každodennímu krátkému prokartáčování srsti, ale frekvence závisí také na plemeni. Obecně platí, že minimálně byste měli pejska vykartáčovat tak často, jako zaléváte květiny, takže zhruba dvakrát týdně. Pak už si ale na kartáčování vyhraďte alespoň 10–30 poctivých minut podle velikosti pejska a vykartáčujte nejenom hřbet a boky, ale i hlavu, krk, nohy a šetrně i zarostlé oblasti na bříšku, nezapomínejte ani na ocas. Pravidelné kartáčování pomůže udržet srst v dobré kondici. Po čase – záleží na typu plemene, fyzické aktivitě a převážném místě pobytu (doma nebo venku) – se v srsti nahromadí mázek, který je ideálním místem pro množení bakterií, plísní nebo kvasinek. Pak by mělo přijít na řadu koupání.


Koupání

Koupel krátkosrstých plemen není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát v porovnání s koupelí dlouhosrstých příbuzných. Krátkosrstá plemena mívají totiž pokožku náchylnější k vysušení. Jejich kůže je po většinu času chráněna tukovým filmem, který se koupelí odstraní (při koupeli za použití šamponu se často odstraní téměř dokonale), a kůže tak zažije šok. Může následovat celá řada reakcí, od vysušení, šupinatění, popraskání až po rozvoj seriózních dermatologických onemocnění, jako je třeba seborea, kterou znají i lidé, často například rodiče miminek, kdy přesušená kůže reaguje nadměrnou produkcí mazu, jenž vytváří na pokožce silnou žlutou krustu.

Pokud zatím srst nezavání, doporučuje se koupat bez šamponu. Pokud již srst zavání
a chovatel má důvodné podezření na přemnožení kvasinek a dalších choroboplodných organismů, je zapotřebí použít šampon. Pak se ale doporučuje i následná péče, kdy se vykoupaná a očištěná (a především odmaštěná) pokožka zase promaže speciálním kondicionérem nebo krémem. Vždy však používejte přípravky určené pro typ srsti Vašeho pejska, případně se svěřte do rukou profesionálního psího salonu.


Pravidelně prohlížejte srst a pokožku svého pejska

Pro některé chovatele je to samozřejmost. Většinou to dokonale zvládnete při kartáčování, ale přesto klademe důraz na nutnost vědomě pozorovat srst a pokožku pejska. Jakákoliv infekce, potíž nebo jinakost srsti a pokožky mohou již v brzké fázi odhalit celou řadu počínajících komplikací, ať už se týkají výhradně kondice pokožky a srsti, nebo ukazují na jiný zdravotní problém.

Články k tématu Základní péče o srst krátkosrstých plemen

  • Barfování - jak začít a výhody

    Barfování - jak začít a výhody

    · 5 minut čtení
    Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
  • Blechy u psa

    Blechy u psa

    · 6 minut čtení
    Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
  • Blechy u kočky

    Blechy u kočky

    · 7 minut čtení
    Jak poznat kočičí blechy? Jak se mohou dostat do vaší domácnosti? Jak se jich zbavit a co dělat, když má blechy koťátko ? Přečtěte si tipy na odblešení koček včetně správného výběru pipet, sprejů, šamponů i obojků na ochranu vaší kočky proti blechám.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora