Péče o kůži při diabetu

Kůže diabetika je citlivější, velmi často suchá a popraskaná. Zároveň je mnohem náchylnější ke kožním onemocněním (kvasinkovým, houbovým, bakteriálním) než kůže zdravého člověka.

Kůže pokrývá lidské tělo a plní mnoho funkcí. Mezi ty nejdůležitější patří ochrana před vnějšími vlivy, udržování tělesné teploty, vnímání bolesti, tepla a chladu. Kůže diabetika je citlivější, velmi často suchá a popraskaná. Zároveň je mnohem náchylnější ke kožním onemocněním (kvasinkovým, houbovým, bakteriálním) než kůže zdravého člověka. Také rány se hojí hůře. Proto je zapotřebí o pokožku pravidelně a důkladně pečovat a případná onemocnění kůže začít co nejdříve léčit.

Jak správně pečovat o pokožku?

Je vhodné používat pH neutrální mýdla, která pokožku nedráždí a nevysušují. Dávat přednost sprchování před koupáním. Po mytí je důležité kůži vždy pečlivě osušit. Zvýšenou pozornost je nutné věnovat zejména oblastem kožních záhybů. Pro promazávání kůže a další péči o ni existuje speciální kosmetika pro diabetiky. O jejím správném výběru se lze poradit v lékárně.

Pokud dojde k poranění, je nutné ránu umýt čistou vodou a překrýt nepřilnavým sterilním obvazem. K dezinfekci ran není vhodné používat přípravky s obsahem jódu, peroxidu nebo alkoholu – mohou podráždit kůži.

Projevy „diabetické nohy“patří k nejobávanějším komplikacím diabetu. V 75 % případů je však možné jim zabránit.

 

Jak správně pečovat o nohy?

Nohy je vhodné každý den důkladně prohlédnout, pečlivě umýt a osušit. Zvýšená pozornost by měla být věnována oblastem mezi prsty. Také o kůži na nohou se pečuje mastnými nebo hydratačními krémy. Nejvhodnější je používat speciální kosmetiku pro diabetiky. Ztvrdlá kůže se odstraňuje pemzou a nehty se stříhají vždy rovně. Není doporučováno chodit naboso z důvodu možného poranění ostrými předměty. Velmi důležitá je ochrana před otlaky z bot. Před každým obutím je nutné zkontrolovat, jestli v botě nejsou kamínky, shrnutá vložka nebo ponožka.

Nezbytný je výběr vhodné obuvi. Ta by měla mít tuhou podrážku, měkkou vložku a nesmí nikde tlačit. Ideální je obuv bez vnitřních švů, z prodyšného materiálu a s výškou podpatku do 2 cm. Speciální obuv pro diabetiky je k dostání v některých lékárnách a v prodejnách zdravotnických potřeb. Vždy je důležité nosit ponožky. A to i v případě, pokud se jedná o otevřenou obuv.

Příliš horké koupele nohou nejsou doporučovány. Stejně tak je nutná opatrnost při používání nejrůznějších elektrických vyhřívacích podušek. Je zde velké riziko případného popálení. Chodidla by měla být prohlédnuta při každé návštěvě u lékaře.

Pokud dojde ke změně barvy kůže, jejímu olupování, vzniku puchýře či praskliny, je nutné neprodleně navštívit lékaře. I zpočátku malé zranění může vést k závažným komplikacím, v krajním případě až k amputaci končetiny.

DALŠÍ ČLÁNKY