Péče o oči pejsků

2. 2. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 4 minuty čtení

Uslzené či zarudlé oči, povytažená vnitřní víčka či hnisavý výtok z očí jsou některé z běžných potíží, které umí psy a jejich chovatele potrápit. Dnes jsme se zaměřili na příčiny různých podobných projevů i jejich možnou souvislost s alergií.



Co platí vždy

Jakmile zpozorujete změny na oku zvířete nebo jakýkoliv z níže popsaných příznaků, ihned zahajte zvýšená hygienická opatření. Nejdříve oční okolí opatrně očistěte namočeným vatovým tamponkem a oči (vždy obě, byť příznaky jsou patrné jen na jednom) vykapejte běžnými volně prodejnými očními kapkami určenými pro psy, případně borovou vodou. Očistu opakujte i několikrát denně v závislosti na rychlosti obnovy obtíží. Pokud ani při opakovaném šetrném a důkladném čištění očí nedochází ke zlepšení (tedy například se nevyplaví nečistoty, které oko dráždily a byly příčinou potíží), ihned si domluvte návštěvu u ošetřujícího zvěrolékaře Vašeho pejska.


1. Uslzené oči
Váš pes nepláče, nic jako pláč na základě emocí pejskové ani neumí, byť jinak jsou na emoce odborníci, a proto je tolik milujeme. Uslzené oči bez dalších projevů většinou způsobuje mechanická nečistota. Velmi často je to zcela banální důvod – přerostlé nebo zkroucené chloupky, které dráždí povrch oka a nutí k trvalé zvýšené sekreci slz. Vzácnějším, ale rovněž možným vysvětlením je tzv. syndrom suchého oka, kterým častěji trpí velká plemena s velkýma očima jako německé dogy, ale například i rasy s vystouplými očními bulvami, jako kokršpanělé nebo mopsíci. Co s tím? Pokud slzení přetrvává i po důkladné úpravě možných překážejících chloupků v očním okolí, je nezbytné poradit se na dalším postupu s ošetřujícím zvěrolékařem.

2. Povytažená vnitřní víčka
U některých plemen je vnitřní neboli třetí víčko viditelnější než u jiných a je zapotřebí důkladně nastudovat, jaký je zdravý vzhled očí pejska Vaší rasy. Pokud však pozorujete změnu polohy vnitřního víčka, zdá se vám povytažené, odchlípnuté, mění-li barvu či strukturu, většinou jsou takové změny příznakem onemocnění. Jedinou výjimku tvoří mechanické podráždění, kdy z horního či spodního víčka roste řasa „dovnitř“, což je i pro zkušené chovatele někdy těžké rozpoznat. Tehdy stačí šetrné odstranění pinzetou, ale i to může být spíš práce pro zvěrolékaře než pro chovatele.

Změny na třetím víčku mohou bohužel indikovat celou řadu vážných onemocnění. Některá z nich mohou být vrozená, přesto se projeví až postupem času. Další potíže může způsobit odchlípnuté třetí víčko, jež odhaluje citlivou spojivku, která je následně extrémně náchylná k zánětům, ale i k fyzickému poranění. Například baseti však mají víčka tímto způsobem odchlípnutá přirozeně, proto je vždy důležité porovnávat stav očí se specifikacemi plemene. U kříženců pak mohou tyto genetické pozůstatky působit četné „plané poplachy“, ale naopak i vážnější zdravotní komplikace. Co s tím? Po vyloučení přirozeného projevu plemene je nejjistější navštívit zvěrolékaře, do doby návštěvy ordinace se doporučuje používat alespoň základní oční kapky určené pro psy k dostatečné hygieně oka. Ty můžete koupit v lékárnách Dr. Max bez receptu.


3. Zarudlé oči
Oko, oční víčka i oční okolí jsou navíc i „oblíbeným“ místem pro několik druhů bakterií a plísní, které zpravidla doprovází velmi silné zarudnutí, zvýšená citlivost oka a někdy i zhoršené vidění. Zde je naprosto nezbytná konzultace se zvěrolékařem a mezitím zvýšená hygiena oka, nejlépe volně prodejnými kapkami do očí, které zpomalí množení bakterií, a tedy i postup onemocnění.

Volně prodejné kapky však infekci nevyléčí a je nezbytné absolvovat léčbu doporučenou zvěrolékařem, zpravidla s antibiotickými očními kapkami, případně vnitřně užívanými antibiotiky.


4. Výtok, hnisavý výtok
Přesná specifikace takového výtoku z očí je nelehká záležitost. Jednak se může lišit i mezi jednotlivými rasami a rovněž svou texturou či barvou. Ani pozorný chovatel neurčí podle typu výtoku diagnózu, a proto je vždy nezbytné navštívit zvěrolékaře.

Výtok z oka dokonce ani nemusí být příznakem choroby, někdy stačí pobyt ve vysoce prašném prostředí, nebo dokonce na poli v okamžiku, kdy plodiny kvetou (typicky řepka) a hutná zakalená sraženina se může objevit i v oku zcela zdravého pejska, přičemž jde skutečně pouze o směs slz a mechanických nečistot. Někdy může oko výtokem reagovat i na alergii, ačkoliv u psů jsou častějšími projevy alergie kýchání, nadměrné škrábání srsti, tření o zem, svědění uší, otoky v obličejové části nebo průjem či zvracení. Velmi záleží na druhu alergie a dávce alergenu, jíž je pejsek vystaven.

Výtok je typický pro klasickou konjuktivitidu neboli zánět spojivek, tak jak jej známe i z lidské medicíny, ať už je infekce zavlečena do oka „špínou“, kdy například pes zuřivě hrabe v zemi, nahází si hlínu do oka a pak si ji ještě rozmaže packou (stejně tak jako se to stává lidem, často dětem, které si do oka sahají špinavýma rukama), nebo nakažením od jiného zvířete, které právě zánětem spojivek trpí (většinou se to stává u psů, kteří žijí v jedné domácnosti). Další, vzácnější nemoci, které může signalizovat výtok z oka, jsou některá z autoimunitních onemocnění, ale například i některé choroby kůže.

Zajímá Vás, co všechno má vliv na kvalitu srsti Vašeho pejska? Více v článku zde

Články k tématu Péče o oči pejsků

  • Barfování - jak začít a výhody

    Barfování - jak začít a výhody

    · 5 minut čtení
    Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
  • Blechy u psa

    Blechy u psa

    · 6 minut čtení
    Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
  • Blechy u kočky

    Blechy u kočky

    · 7 minut čtení
    Jak poznat kočičí blechy? Jak se mohou dostat do vaší domácnosti? Jak se jich zbavit a co dělat, když má blechy koťátko ? Přečtěte si tipy na odblešení koček včetně správného výběru pipet, sprejů, šamponů i obojků na ochranu vaší kočky proti blechám.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora

Obsah článku