Jak pečovat o pokožku miminka

Proč se pro dětskou pokožku nehodí mýdla určená pro dospělé, jak často je potřeba promazávat kůži a jak se dá podpořit správné bakteriální osídlení neboli mikrobiom dětské pokožky, si přečtěte v novém článku na Dr.Max BABY.

První měsíce po narození se kůže miminek intenzivně vyvíjí. Kůže malých dětí, zejména novorozenců a kojenců, je v porovnání s kůží dospělých výrazně tenčí, jemnější a méně chráněná. Velmi citlivě reaguje na podněty z vnějšku, ať jsou to změny teplot, vítr, sluneční záření, nebo dráždivé látky. Teprve postupně si zvyká na okolní prostředí.

Pokožka miminek vyžaduje proto pravidelnou péči, které povede k intenzivní hydrataci kůže a k její ochraně. Přirozená vlhkost posiluje ochrannou funkci kůže a podporuje i správné bakteriální osídlení na jejím povrchu. Každodenním koupáním nebo používáním mýdel, jež nejsou určena pro malé děti, můžeme tenkou kůži oslabit a způsobit začervenání, vyrážku a nepříjemné pocity. Důležité je proto používat šetrnou kosmetiku určenou pro nejmenší děti, která pokožku miminek nepodráždí, ale naopak zklidní a vyživí. V případě suché a citlivé kůže je potřeba vybírat speciální přípravky, nejlépe bez parfemace.

Jak pečovat o dětskou pokožku?

Koupání miminek

K mytí používejte mycí krém, mycí olej nebo tzv. syndet, tj. mycí gel bez obsahu mýdla. Vybírejte přípravky určené pro děti od narození, u kterých máte zaručeno, že kůži nedráždí a během mytí o pleť pečují, hydratují ji a chrání. Většinou se mohou použít i k mytí vlasové pokožky, protože neštípou v očích. A jak často by se měly děti koupat? Novorozence stačí koupat jednou za 2–3 dny, kojence, batolata a starší děti klidně každý večer jako součást pravidelného večerního rituálu.

 

 

Péče o pleť miminka

Ideální jsou oleje pro miminka obsahující slunečnicový, mandlový či olivový olej (100% olivový olej pro novorozence ale vhodný není). Mají univerzální využití. Můžete je použít nejen k promazání suché kůže u miminka, k zamezení loupání kůže u novorozence, ale i ke kojeneckým masážím, k vyčesávání případných stroupků z vlásků či jako olej do koupele. I zde vybírejte nejlépe varianty bez parfemace a dalších přidaných složek.

Péče o plenkovou oblast

Často měňte pleny, u novorozenců nejméně 12krát denně, u starších dětí pak minimálně každé 3–4 hodiny, tedy alespoň 6krát denně a vždy ihned po stolici. Volbou vhodné velikosti plen předejdete tření kůže. Pokožku v plenkové oblasti omyjte čistou vodou nebo šetrnými mycími přípravky bez mýdla. Pro ochranu před negativním působením moči, stolice a jiných dráždivých látek používejte při každém přebalování ochrannou mast proti opruzeninám. Stačí ji nanést v tenké vrstvě.

 

 

Ochrana miminka před sluncem

Dětská pokožka je nejen velmi tenká, ale také málo pigmentovaná a bez dostatečné ochrany proti UV záření. Činnost potních žláz je v raném věku nízká, a proto nejmenší děti nemohou využívat pot ke snižování vysokých teplot. Účinná ochrana před sluncem je u nich proto naprosto nezbytná.

Děti do 1 roku nevystavujte slunečním paprskům vůbec a děti do 3 let jen výjimečně. Dohlédněte na dodržování dostatečného pitného režimu. Chraňte děti před sluncem pobytem ve stínu, volným světlým oblečením, pokrývkou hlavy a dětským „opalovacím“ přípravkem, nejlépe s minerálními filtry, SPF 50+ a vysokou odolností proti vodě.

Dítě není malý dospělý, nezapomínejte na to ani v péči o kůži.

DALŠÍ ČLÁNKY