Péče o první zoubky

Objevení prvního zoubku bývá radostnou novinkou, která se hlásí babičkám. Společně s ním ale přichází také další etapa v péči o dítě, a to pravidelné čištění zubů. Jak na to u malých dětí do jednoho roku?

Co jsou mléčné zoubky?

Zdánlivě banální otázka, že? První, tzv. mléčné zoubky dětem vyrostou během prvních dvou až tří let věku a v průběhu prvního stupně základní školy zase všechny vypadají a naroste trvalý chrup. Nejsou to však žádné zoubky na zkoušku, jejich kvalita totiž ovlivňuje i kondici trvalého chrupu a je potřeba o ně důsledně pečovat.

Při zanedbání péče o mléčný chrup se mohou zoubky postupně trvale poškodit, můžete se setkat s označením „medové zoubky“.  Jsou to zčernalé pahýly zubů, které získaly jméno od svého původce, medu, obecně od jednoduchých cukrů.

Takto poškozené mléčné zoubky mají bohužel silnou tendenci k rozvoji infekce, která může následně zdeformovat dásně a v krajních případech také proniknout do krve a způsobit život ohrožující stavy sepse (otravy organismu). Samotné slovo sepse pochází z latinského slovesa sepo, tedy hnít, a v případě medových mléčných zubů je toto označení zcela výstižné.

Nedostatečná péče o mléčný chrup se tak může závažně vymstít.  

Kdy začít čistit zuby?

Je nutné začít ihned, jakmile se vyklube první zoubek. Ačkoliv děti do jednoho roku pochopitelně nemají na jídelníčku čokolády a cukrovinky, přesto přijímají velké množství cukrů, zejména v ovocných přesnídávkách, ale i v mléčných kaších. Tento cukr je prospěšný a děti jej potřebují ke zdravému růstu a vývoji (to neplatí u uměle doslazovaných přesnídávek a kaší, těm se raději vyhněte). Už to ale znamená, že zoubky čelí působení cukrů, tvoří se na nich zubní plak a sklovina je vystavena podobné zátěži jako chrup dospělých.

Zatím však není nezbytně nutné používat zubní kartáček a pastu. První zoubky stačí otírat čistou vlhkou gázou nebo textilním kapesníkem. Už kolem prvních narozenin dítěte, případně při dřívějším prořezání první stoličky, už je ale načase pořídit dětský kartáček s měkkými štětinami a přiměřeně velkou kartáčovou plochou a zubní pastu, která je určena výhradně pro zoubky dětí ve věku 0–2 roky.

Jak pečovat o mléčný chrup?

Podle stadia prořezávání chrupu čistěte gázou či kartáčkem zoubky každé ráno a každý večer. Velkou výhodou je, že děti si na tento rituál navyknou a nebudou v příštích letech tolik protestovat proti čištění zubů.

Ještě než se dostaneme k samotným zubním kartáčkům, zvažte ještě pořízení atrap zubních kartáčků. Na trhu totiž najdete celou řadu kousátek, která i vzhledem připomínají zubní kartáček. Slouží zároveň jako hračka i jako efektivní masážní nástroj, který dětem pomůže ulevit od bolesti prořezávajících se zoubků. 

U samotného čištění dětské zoubky rozhodně nedrhněte silou. Stačí velmi jemné čištění za použití minimální dávky pasty, přibližně velikosti zrnka čočky nebo menší, a celý proces nemusí být delší než 2 minuty, stačí i méně.

Čím menší a užší je zubní kartáček, tím lépe vyčistíte všechna zákoutí v malé pusince dítěte. Pro začátek volte ty nejmenší typy, postupně můžete velikost mírně zvětšovat. Měkké štětiny dětských kartáčků se dříve opotřebí, zpravidla i proto, že děti mají tendenci kartáčky kousat a všelijak žmoulat. Aby zůstala zachována čisticí funkce, připravte se na to, že budete kartáček měnit i častěji než po dvou měsících. Zubní kartáček je vhodné vyměnit i po prodělání infekčního onemocnění.

Pro mléčný chrup nejsou příliš vhodné elektrické zubní kartáčky, jejich (u dospělého chrupu ceněný) výkon může být pro dětské zuby příliš intenzivní a může docházet k přílišnému obrušování zubní skloviny. S nástupem druhého chrupu ale klidně mohou děti začít elektrické kartáčky používat. Opět však platí, že by neměly kartáčkem příliš tlačit na zuby, aby nedocházelo k poškozování zubní skloviny a odření dásní.

Dětské zubní kartáčky najdete i v e-shopu drmax.cz zde.

Pastu na zuby vybírejte vždy výhradně takovou, která je určena pro děti ve věku 0–2 roky. Můžete ji používat již na první zoubky, určitě byste ji ale měli začít používat nejpozději po prořezání první stoličky.

Tipy na vhodné dětské zubní pasty najdete zde.

Samotné čištění je u malých dětí nesnadný úkol. Mělo by se jednat o pomalé krouživé pohyby po zoubcích s použitím jen minimálního tlaku. Rodiče ale vědí, že někdy se čištění zubů podobá spíš boji se sedmihlavým drakem. Rozhodně se však vyvarujte horizontálního silového přejíždění po vnější straně chrupu, které (stejně jako u dospělých) vede k zanedbání mezizubních prostor, poškození zubní skloviny v ploché části zubu a ošklivým poraněním dásní.

TIP: Účel světí prostředky, a tak neváhejte proměnit čištění zubů v hru a udělat tak čištění zubů pro děti zábavnější. Děti si mohou například samy měřit délku čištění zubů pomocí přesýpacích hodin, mohou v zrcadle pozorovat celý proces čištění zoubků, nebo se rozptýlit jinou oblíbenou hračkou.

První návštěva u zubního lékaře

Nezapomínejte na pravidelné prohlídky u zubního lékaře. Ideální je absolvovat preventivní prohlídku každých 6 měsíců, přičemž první návštěva by měla proběhnout po prořezání prvního zoubku, nejpozději do prvního roku dítěte. Jednak může lékař poskytnout další instrukce k péči o konkrétní zoubky, rovněž ale může kontrolovat, zda zoubky rostou správně a případně zachytit potíže související s křivě rostlým chrupem již v zárodku.

Nevzdávejte to

U mnoha dětí je čištění zoubků boj. Ale nevzdávejte ho, ač se často zdá, že nevyhráváte. Péče o mléčný chrup je důležitá jak pro stav chrupu, tak pro celkové zdraví dítěte, a to nejenom nyní, ale i do budoucna.

Zajímá Vás, kdy je ten správný čas odložit plenky? Více k tomuto tématu jsme pro vás sepsali do článku zde.

DALŠÍ ČLÁNKY