Podzimní nachlazení

Nachlazení a s ním spojené nemoci dýchacího ústrojí nás trápí převážně v období od podzimu do jara.

Častější výskyt startuje každoročně společně s topnou sezónou. Jakou spojitost zde hledat? A jak se s nachlazením jednoduše a co nejrychleji vypořádat?

chřipka

Proč jsme s koncem léta náchylnější k nachlazení?

Klesající teploty venku znamenají automaticky nižší frekvenci větrání uzavřených domácích prostor. Vzduch v obývaných místnostech se nestíhá dostatečně vyměňovat a pravděpodobnost přenosu virů prostřednictvím kapének mezi osobami, které společně v místnosti setrvávají, tak roste. A právě kapénky jsou nejrychlejšími přenašeči onoho známého „podzimního nachlazení“.

V podzimních měsících navíc nejsou ohroženi pouze jedinci spadající do tzv. rizikových skupin. Osoby s dobrou a vysokou imunitou často bojují v těchto chladných týdnech s nachlazením také. Zde lze hledat příčinu opět v pobytu v přetopených místnostech, případně naopak v chladném, až mrazivém venkovním prostředí.

Začátek našich dýchacích cest je chráněn sliznicí, která má svoji přirozenou vlhkost. Pokud však sliznice vysychá, stává se náchylnější ke kapénkovým nákazám, kterým je standardně vystavena téměř každý den a za normálních okolností jim zvládá čelit. Kombinace suchého vzduchu, typického pro vytopené uzavřené prostory, a chladného počasí je na podzim bohužel více než častá, a tak se kapénkové infekce šíří v tomto období velice rychle.

Lze se podzimního nachlazení vyvarovat?

Vyhnout se podzimnímu nachlazení bývá velmi náročné. Základem je samozřejmě péče o imunitu a zdravý životní styl podporující zvýšení obranyschopnosti organismu.

Tělu můžete pomoci vytvořit silnější imunitu:

  • konzumací zdravých potravin obsahujících dostatečné množství živin
   a vitamínů,
  • správnou spánkovou hygienou,
  • zařazením pravidelných sportovních aktivit,vyvarováním se činností snižujících obranyschopnost organismu, jako je například aktivní i pasivní kouření (právě omezení kouření je silným faktorem v boji proti vysoušení sliznice dýchacích cest).


První příznaky nachlazení

Nepodceňujte příznaky nachlazení a začněte bojovat s nemocí v jejím počátku. Včasným odhalením   nachlazení významně zkrátíte dobu léčby a snížíte riziko dalšího šíření viru v dýchacích cestách.

Pro nachlazení jsou charakteristické následující příznaky:

 •  bolest, škrábání v krku a obtížné polykání,
 •  zarudnutí v oblasti mandlí,
 •  bolest hlavy,
 •  ucpaný nos a tlak v nosních dutinách,
 •  kašel, chrapot,
 •  únava.
Do boje proti podzimnímu nachlazení

I přes veškerou snahu a dodržování všech doporučení bývá dospělý člověk vystaven nachlazení 2× až 3× ročně, dítě dokonce až 8× do roka. Vyšší četnost nachlazení
u dětí je dána jejich častějším pobytem v uzavřených prostorách, pohybem mezi ostatními dětmi a nižší imunitou.

Nachlazení může trvat několik dnů, ale i déle. Čím delší dobu trvá, tím více je váš organismus oslabený, což znamená, že se můžete snáze nakazit i jinou chorobou. Včasná léčba je tak u nachlazení velice důležitá. A rozhodně se nevyplatí léčbu nachlazení podceňovat!

Existují základní domácí pomocníci při nachlazení. Mezi ty osvědčené patří:

 • čaj na nachlazení (např. květ bezu, květ lípy nebo tymián), 
 • zvýšený příjem tekutin,
 • citron (bohatý zdroj vitaminu C),
 • domácí kuřecí vývar,
 • zvlhčování vzduchu v obývaných místnostech,
 • klidový režim.
čaj

Léčba nachlazení není jednoduchý boj a je vhodné domácí tipy doplnit i přípravky proti nachlazení dostupnými v lékárnách. Výhodou je, že i v tomto případě lze jít přírodní cestou, která nebude zbytečně zatěžovat váš organismus. Malé, snadno polykatelné tobolky Soledum®, potlačující zánět a usnadňující vykašlávání, jsou tzv. monosubstanční preparát, který obsahuje jedinou léčivou látku: přírodní substanci s názvem cineol, která je získávána z eukalyptu a má protizánětlivý účinek. Při nachlazení se doporučuje užívat 3× denně jednu tobolku. Přípravek je vhodný nejen pro dospělé, ale i pro děti od 6 let.

Součástí nachlazení je velmi často také bolest krku. Nejrychleji dostupnou úlevu přinášejí pastilky. Jejich postupné cucání zvyšuje tvorbu slin, čímž dochází automaticky ke zvlhčení sliznice. Pastilky neo-angin® obsahují kromě látek potlačujících infekci také léčivou složku levomentol, která mírní bolest v krku působením na tzv. chladové receptory. Léčivá látka tak zchladí zanícené, horké a bolestivé místo, čímž dochází i ke zmírnění otoků a ulehčení polykání. Pastilky neo-angin® jsou dostupné ve třech příchutích a jsou zcela bez cukru. Užívat je navíc mohou kromě dospělých také děti od 6 let věku.

Nenechejte si nachlazením zkazit příjemné období předcházející adventním chvílím s vašimi blízkými.

 

NEO-ANGIN® BEZ CUKRU 1,2 mg / 0,6 mg / 5,72 mg pastilky, NEO-ANGIN® TŘEŠEŇ 1,2 mg /
0,6 mg / 5,9 mg pastilky a NEO-ANGIN® ŠALVĚJ 1,2 mg / 0,6 mg / 5,9 mg pastilky jsou léčivé přípravky k místnímu užití v ústech a krku. Před použitím si pečlivě pročtěte příbalovou informaci.

Soledum® 200 mg enterosolventní měkké tobolky a Soledum® 100 mg enterosolventní měkké tobolky jsou léčivé přípravky s léčivou látkou cineolum. Před použitím si pečlivě pročtěte příbalovou informaci. NA_SOL/2021/10/01/CZ