Jak zvládnout silvestrovské rachejtle

7. 3. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 3 minuty čtení

Tradiční ohňostroje, ale i všudypřítomné petardy a další zábavní pyrotechnika jsou noční můrou většiny zvířat. Domácí mazlíčci zažívají v posledních minutách starého roku strach a stres, což samozřejmě trápí jejich chovatele. 



Jaká jsou rizika?

Zvíře prožívá intenzivní strach způsobený náhlými hlasitými zvuky, často doprovázenými jemnými vibracemi, zejména ve městech nebo v těsné blízkosti probíhajícího ohňostroje. A protože netuší, co se děje, může v kombinaci s dalšími faktory jeho aktuálního psychického a fyzického stavu dojít vlivem stresu až k poruchám chování, chcete-li, k nepředvídatelnému chování zvířete. Tehdy si může samo nechtěně ublížit nebo nepochopitelně napadnout další zvířata či lidi.

Vy jste parťák

Významnou pomocí pro zvíře vždy bude Vaše přítomnost. Vaše doteky, Váš hlas, Vaše blízkost. Vy jste nejbližším přítelem vašeho zvířete, a pokud budete v klidu Vy, pomůže to i Vašemu mazlíčkovi.

Dá se na ohňostroj zvyknout?

Několik dní před silvestrovskou nocí můžete zvířeti pouštět zvuky ohňostroje. Začněte na velmi nízké hlasitosti, zvířeti během takových zvuků můžete dávat jídlo, můžete si s ním hrát, zkrátka nasimulujte dojem, že tyto zvuky jsou docela normální a nemohou mu ublížit. Ani při pečlivém tréninku strach z rachejtlí úplně nezmizí, ale už nemusí představovat pro zvíře tak intenzivní stres.


Existuje prevence?

Naštěstí dnes už jsou na trhu veterinární přípravky, které jsou volně prodejné a pomáhají ztlumit emoční prožívání strachu. Například Alavis Calming, který je ve správném dávkování vhodný pro pejsky i kočičky. Přitom se však nejedná o produkt s obsahem opiátů či jiných návykových látek. Je k dostání v klasických nebo žvýkacích tabletách.

Pokud na základě přechozích zkušeností víte, že Váš mazlíček velmi špatně reaguje na ohňostroje, je možné po konzultaci s jeho ošetřujícím veterinářem předepsat i silnější preparáty, například Sileo gel proti stresu. Ten však není volně prodejný a je nezbytné dodržet doporučené dávkování.

Určitou formou prevence je i dostatečná předchozí fyzická námaha, a tedy přirozená únava, dále plné bříško a blízkost člověka, chcete-li, pocit bezpečí. Pozor, přemíra potravy nebo těžké pokrmy mají přesně opačný efekt a zařídí spíš bolest břicha, a tudíž jen další stres.


Několik opatření můžete udělat i Vy sami:

  • Zavřete okna, nenechávejte je ani na mikroventilaci.
  • Zatáhněte závěsy, stáhněte žaluzie – přispějí ke ztlumení světelných efektů i hluku.
  • Věnujte zvířeti více pozornosti, více doteků, hlazení, více na něj mluvte.
  • Pokud se zvíře proviní pomočením nebo něco rozkouše z nervozity, netrestejte ho, jenom byste prohloubili jeho vnitřní děs.
  • Zůstaňte ve známém prostředí. Zvíře zvládá stres lépe doma než na neznámém místě.
  • V žádném případě neberte mazlíčka ven. Vyvenčete ho už odpoledne a na silvestrovskou noc pořiďte absorpční podložku. Prodávají se podložky speciálně pro zvířata, ale můžete je nahradit i přebalovací podložkou pro miminka nebo inkontinenční podložkou do postele.

Kdy už je zle?

Příznaky vnitřního děsu zvířete jsou někdy velmi zřetelné, kdy pes štěká, vrčí, běhá a skáče po nábytku, jindy ale mohou být docela tiché:

  • klopení uší
  • kňučení
  • těžké dýchání
  • slintání, u kočiček olizování
  • třes
  • schovávání se pod nábytek

Protistresová vesta

Úplnou novinkou v prevenci poruch chování v důsledku enormního stresu jsou takzvané protistresové vesty. Principem účinku takové protistresové vesty je trvalý mírný tlak na oblast hrudníku, srovnatelný například s držením zvířete v lidské náruči. Ostatně tato metoda je užívána i v experimentální léčbě u lidí s autismem nebo při zklidnění novorozenců. Pořizovací cena takové vesty se však pohybuje zhruba od 1 300 Kč.

Co pro pejska můžete v zimním období udělat, aby nestrádal, jsme pro Vás sepsali zde

Články k tématu Jak zvládnout silvestrovské rachejtle

  • Kočičí rýma

    Kočičí rýma

    · 6 minut čtení
    Co je to kočičí rýma? Jaké jsou příznaky, jak můžete svému mazlíčkovi pomoct či jak dlouho kočičí rýma trvá? A jak ji řešit u koťat, která nemají ještě plně vyvinutý imunitní systém? Přehledné informace si můžete nastudovat v našem článku.
  • Barfování - jak začít a výhody

    Barfování - jak začít a výhody

    · 5 minut čtení
    Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
  • Blechy u psa

    Blechy u psa

    · 6 minut čtení
    Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora