Diabetes: Přílohy a ochucovadla

8. 2. 2021 · Mgr. Lukáš Novotný · 3 minuty čtení

Všechny potraviny, které jíme, jsou složeny z několika málo základních skupin živin, i když mohou mít velmi různorodou chuť. Abychom mohli správně dávkovat inzulín a mít příznivou glykémii, musíme se naučit správně určit množství těchto živin ve své stravě a zamyslet se nad tím, jaké jídlo budeme jíst. Stejně tak důležité je pro člověka s diabetem i způsob úpravy jednotlivých surovin. Vybraným potravinám a jejich zpracování se detailněji věnujeme v následujících řádcích.



Přílohy a ochucovadla

Přílohy

Přílohy určitě není vhodné zcela vylučovat, je však potřeba snížit jejich množství a ideálně část přílohy vždy nahradit zeleninou. Určitě byste se měli vyhnout smaženým přílohám v podobě hranolků, bramboráků, kroket apod.

U ostatních příloh (těstoviny, rýže, knedlíky, brambory), které jsou především zdrojem sacharidů, záleží spíše na množství a na tom, co si k příloze přidáte (smetanové omáčky, máslo, zapékání se smetanou či tučným sýrem apod.).

Nejméně kalorickou přílohou jsou brambory, nejvhodnější jsou brambory vařené. Při výběru rýže je vhodné dát přednost rýži basmati, parboiled nebo tmavé natural, které mají nižší glykemický index. U těstovin a kuskusu je lepší volit celozrnné varianty.

V malém množství můžete občas konzumovat i knedlíky (např. dva houskové nebo tři bramborové knedlíky), musíte však dát pozor na smetanové či zahuštěné omáčky, se kterými je většinou konzumujete. Zařazovat byste měli i méně známé přílohy, jako je pohanka, bulgur, quinoa apod.


Luštěniny

Výhodné jsou též luštěniny, které obsahují – na rozdíl od obilninových příloh – více bílkovin, významný je také obsah vlákniny, vitaminů, minerálních látek a řady dalších prospěšných látek. Luštěniny by se měly v jídelníčku objevovat určitě pravidelně, vhodné jsou například i luštěninové saláty, polévky nebo pomazánky. Pro snížení trávicích potíží je vhodné luštěniny nejdříve namočit a uvařit je v nové vodě. Velmi vhodné je také naklíčení luštěnin, během něhož se snižuje obsah látek, které způsobují nadýmání. Pokud na konzumaci luštěnin nejste zvyklí, začněte raději s menším množstvím a postupně porce zvětšujte.

Přísady, ochucovadla

Pozor byste si měli dát na nejrůznější přísady a ochucovadla v podobě majonézy, tatarské omáčky, majonézových dresinků na salát apod. Majonéza sice obsahuje kvalitní tuky, ale energeticky je hodně vydatná a není vhodné to s množstvím přehánět. Tyto přísady byste měli raději omezit nebo volit méně tučné varianty dresinků (např. octové nebo jogurtové). Kečup sice neobsahuje tuk, ale bývá bohatým zdrojem cukru. U sójových omáček je zase problém s vysokým obsahem soli.

KategorieNejméně vhodnéVhodnějšíNejvhodnější

Přílohy

smažené hranolky, krokety, bramborák, bramborový salát s majonézoutěstoviny, rýže loupaná, bramborák bez tuku, bramborové hranolky pečené nasucho, pečené brambory, bílé pečivo, knedlíkyvařené brambory, bramborová kaše, celozrnné těstoviny, kuskus, rýže natural, pohanka, quinoa, celozrnné pečivo
Luštěniny sójové boby, fazole sterilované s omáčkoucizrna, čočka, fazole, hrách, sterilované
luštěniny v nálevu
Ochucovadlamajonéza, majonézové dresinky, tatarská omáčkakečup, hořčice, majonéza light, sójová omáčka, rybí omáčkakoření, ocet, octové dresinky, jogurtové dresinky

Nebojte se vyzkoušet luštěniny, kombinací, jak je chutně připravit, je nespočet, tak jen do toho!

Vypracováno ve spolupráci se STOB.

Články k tématu Diabetes: Přílohy a ochucovadla

  • Diabetici často netuší, proč je pro ně péče o nohy tak důležitá. Péče o nohy, chodidla a o kůži vůbec musí být prioritou hned od zahájení léčby cukrovky. Jak správně pečovat o nohy a jak je chránit před hrozícími komplikacemi při cukrovce?
  • Nejlepší volbou v diabetické dietě jsou potraviny s nízkou hodnotou glykemického indexu. Jsou pomalu tráveny a vstřebávány, což znamená pomalejší a menší vzestup hladiny cukru v krvi. Skvělou volbu představuje černý bez, borůvky, jablka, cibule, česnek či kysané zelí.
  • Co znamená diabetický stres a kdo je touto specifickou formou psychické zátěže ohrožen, jak souvisí se syndromem vyhoření a proč je potřeba zavčas řešit počínající úzkost především otevřenou a ohleduplnou komunikací, si můžete přečíst v novém článku.
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora