Připravte se na alergii

Konečně je tu jaro a s ním svěží jarní vzduch plný krásných vůní kvetoucích stromů a drobných květů, dny naplněné sluncem, zkrátka počasí vybízející nás k procházce.

Pro mnohé z nás ale začíná období plné kýchání, svědících očí a stovek papírových kapesníčků – období pylové alergie.

Co je to alergie?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na látky v okolním prostředí, které jsou pro většinu lidí zcela neškodné. Znamená to, že Vašemu tělu vadí nějaká poměrně běžná látka, na niž reaguje citlivě. Takovou látkou jsou nejčastěji pyly, prach, roztoči, některé potraviny, chemické látky či zvířata (jejich srst, pot, sliny, jed atd.).

Projevy alergií bývají různé, od svědění očí, kýchání, vodnatého výtoku z nosu, brnění jazyka, svědící vyrážky na kůži až po život ohrožující stavy vyžadující rychlou lékařskou pomoc.

 Koho se alergie týká?

Alergie může propuknout kdykoliv v průběhu života, i v dospělosti. Jestli se tak stane, záleží na mnoha faktorech, hlavní roli přitom hraje náš imunitní systém. Některým druhem alergie trpí v současnosti přibližně každý třetí Čech.

Důvodů, proč alergií v populaci přibývá, je celá řada: genetika, znečištěné prostředí, kouření v rodině, nevhodná strava či nadměrná hygiena.

Jak se alergie projevuje?

Nejčastějším projevem alergie je alergická-/-senná rýma. Jejím hlavním příznakem je vodnatý výtok z nosu, kýchání a svědění. K tomu se často přidává i ztráta čichu a pokud trvá alergická rýma delší dobu, potom bývá hlavním projevem především ucpaný nos. Na alergeny často reagují i oči – svědí, jsou oteklé a slzí.

Co dělat při pylové alergii?

Pokud jste alergičtí a víte, které pyly Vám vadí, potom se jim pečlivě vyhýbejte. Venku pobývejte pokud možno co nejméně a vždy noste sluneční brýle. Alergizující pyly nejúčinněji odstraníte po příchodu domů tím, že si co nejdříve opláchnete obličej, nos si propláchnete roztokem mořské vody a převléknete se, případně se osprchujete. Větrejte nejlépe jen po ránu nebo po dešti, případně používejte okenní protipylové sítě.


Jak se alergie léčí?
 

Než se dostanete k lékaři, můžete si některé přípravky na zmírnění příznaků alergie koupit i sami v lékárně. Nejčastěji se používají tzv. antihistaminika, která zmírňují především svědění a kýchání. Dostupná jsou jak ve formě tablet, tak i přípravků k lokálnímu použití – do nosu či do očí.

Nezapomínejte ale na lékaře!

Přesto, že alergií trpíte jen pár dnů či týdnů v roce, je vhodné o ní vždy informovat svého lékaře. Neléčená alergie se může totiž dále šířit dýchacími cestami a vést i k rozvoji astmatu.

Chcete se dozvědět více?

Obraťte se na odborníky v našich lékárnách. Rádi Vám poskytnou další užitečné rady a informace.

 

POTŘEBUJETE PORADIT?

Obraťte se na odborníky v našich lékárnách Dr.Max. Rádi Vám poskytnou

užitečné rady a informace.

 

 

Děkujeme za Vaši přízeň a přejeme
hodně zdraví a pohody

MUDr. Gabriel Pallay, CSc.
manažer odborného vzdělávání

Za tým klientského programu
lékáren Dr.Max

Mgr. Václav Filip
manažer péče o zákazníky

 

 

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY