516 770 100 | info@drmax.cz | O nás

Připravte svou pokožku na léto

Cílem mnoha lidí je vrátit se z dovolené nejen krásně odpočatí a plni zážitků, ale také s nádherným bronzovým opálením.

Opálená kůže vypadá pěkně, ale je opalování zdravé? Poradíme Vám, jak připravit pokožku na léto, jak se o ni starat a jak ji chránit, aby zůstala nejen krásná, ale především zdravá.

Sluneční záření a naše zdraví

Sluneční záření pro naše zdraví potřebujeme, zvedá nám náladu a je nezbytné pro tvorbu vitaminu D. Krom pozitivních účinků ale může i škodit – spálení kůže, alergické reakce, pigmentové skvrny, předčasné stárnutí a bohužel i rakovina kůže. To jsou důvody, proč je třeba se na slunci chovat rozumně a chránit se před negativními účinky UV záření.

 

Potřebujete Váš zdravotní stav konzultovat s lékařem?

Využijte benefit Karty výhod Dr.Max bezplatnou on-line konzultaci s lékařem.

 
Lékařskou konzultaci zajišťuje

 

 

Víte, proč po pobytu na slunci naše hnědne?

Opálení je vlastně ochranným opatřením našeho těla. Vzniká při něm hnědé barvivo, melanin, které funguje tak jako štít a má za úkol chránit to nejcennější, co buněčné jádro obsahuje, naši DNA. Tato ochrana se ale zdaleka nevyrovná stupni ochrany, který má většina opalovacích přípravků. Proto je bohužel mylná představa, že opálenou kůži již není třeba chránit opalovacími přípravky.

Jak vybrat ideální opalovací přípravek?

Základním údajem, který na všech opalovacích přípravcích najdeme, je ochranný faktor, tzv. SPF. Udává míru ochrany přípravku před UVB zářením a čím vyšší číslo je na přípravku uvedeno, tím vyšší je ochranu naší kůži poskytuje. Hodnoty SPF se na přípravcích pohybují od nejnižší hodnoty SPF 6 po nejvyšší ochranu SPF 50+. Dle aktuálního doporučení Evropské komise by měl opalovací přípravek chránit i před UVA zářením - takové přípravky poznáte dle symbolu UVA v kruhu.

Aby opalovací přípravek spolehlivě chránil naši kůži, je třeba dodržovat několik základních doporučení. Opalovací přípravek nanášejte:

  • 30 minut před pobytem venku,

  • každé 2 hodiny pobytu venku, nebo po každém koupání, pocení, otírání kůže ručníkem,

  • v dostatečném množství – na obličej a krk je třeba přibližně 1 čajová lžička přípravku, na celé tělo přibližně 30 ml,

  • na všechna místa, která nejsou chráněna oděvem – nezapomínejte na uši, krk, nárty,

  • a to nejdůležitější doporučení na závěr – při každém pobytu venku, tj. nejen za slunečného počasí, ale i když je zataženo. Lékařskou konzultaci zajišťuje

A co slunce a léky

Některé léky (ve formě tablet i mastí), doplňky stravy i bylinné čaje zvyšují citlivost kůže k slunečnímu záření. Při jejich užívání a současném vystavení kůže slunci mohou vznikat nežádoucí fotosenzitivní reakce. Často se jedná i o dlouhodobě užívané léky na vysoký krevní tlak, poruchy srdečního rytmu či zvýšenou hladinu cholesterolu. Proto pokud užíváte jakékoliv léky a budete pobývat na slunci, promluvte si o nich s Vašim lékařem či lékárníkem.

Péče po opalování

Po slunění i po běžném pobytu na slunci bývá pokožka dehydratovaná, proto je třeba ji ošetřit speciálními přípravky po opalování, které jí dodají ztracenou hydrataci a postarají se o výživu pokožky. Vhodné je vybírat přípravky, které obsahují i složky s hojivým a antioxidačním účinkem, jako je např. panthenol a vitamin E. Jejich pravidelným používáním předcházíte olupování pokožky.

Nezapomínejte na pokožku nohou

Pokožka chodidel je nejen v létě velmi namáhána. Každý večer bychom ji měli promazat vhodným krémem, a to nejen proto, aby v otevřené obuvi vypadala pěkně, ale především proto, aby na ni nevznikaly bolestivé a obtížně se hojící praskliny. Ke každodennímu promazávání jsou vhodné krémy s ureou, která kůži hydratuje a působí proti jejímu nadměrnému rohovatění.

I přes důkladné promazávání, muže někdy na ploskách nohou a mezi prsty zůstávat suchá, loupající se kůže, která může i svědit. V takovém případě se pravděpodobně jedná o plíseň nohou. Tu je třeba zaléčit speciálními léčivými krémy s obsahem antimykotik. Aby došlo k úplnému doléčení plísně, měla by léčba trvat minimálně 4 týdny. Základním opatřením je také důkladná hygiena, samostatný ručník pouze na nohy a ošetření obuvi sprejem s protiplísňovým účinkem.

Pokud ale:

  • máte Vy, nebo Vaši blízcí chronické kožní onemocnění,

  • měla/a jste v minulosti závažnou kožní reakci, které nebyla dovyšetřena či uzavřena,

  • nebo plánujete dovolenou v oblasti, kterou považujete ze zdravotního hlediska za rizikovou?

Pak můžete Váš zdravotní stav konzultovat s lékařem. Využijte benefit Karty výhod Dr.Max na bezplatnou on-line konzultaci s lékařem. Službu přináší poradna uLékaře.cz a můžete jí využít 2x ročně zdarma.