Průjem u psa - příčiny a léčba

2. 2. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 5 minut čtení

Psi trpí průjmovými onemocněními bohužel poměrně často. Týká se to mimo jiné jejich velké záliby všechno očichat, olíznout a nejlépe i rovnou sežrat. Příčin ale může být více. Jak průjem léčit a jak mu předcházet, si můžete přečíst v novém článku.



Příčiny

Nejčastější příčinou průjmu u psů je požití nevhodné stravy. Počínající plíseň, hniloba, ale také třeba jen vyšší dávka potraviny, která nadýmá. I pejskové navíc mohou trpět různými potravinovými intolerancemi a alergiemi, které bývají příčinou průjmu. A stejně jako u lidí i u pejsků se může průjem objevit také psychosomaticky, tedy z příčin, které souvisí s psychikou. Spouštěčem bývá například stres, změna prostředí, traumatická zkušenost nebo ztráta páníčka.

Na druhou stranu jednorázová vodnatá stolice ještě není důvodem k panice. Spíš pejska nadále bedlivě pozorujte, a pokud se vodnatá stolice objeví znovu týž den, pak zahajte níže popsaná opatření.

Obecné zásady prevence průjmových onemocnění:

  • Udržujte hygienu psího pelíšku/kotce.
  • Zamezte přístupu pejska k lidskému jídlu a k odpadkům.
  • Pravidelně odčervujte a aplikujte antiparazitika.
  • Nenechávejte psa jíst výkaly – ani cizí, ani vlastní.
  • Pravidelně myjte misku na pití a každý den dávejte čerstvou vodu.
  • Dopřejte pejskovi dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

Léčba průjmu

Ať už příčinu zjistíte, nebo ne, je potřeba průjem rychle řešit. Způsobuje totiž akutní dehydrataci a zejména u menších plemen a štěňat může mít fatální následky.

  • Nepodávejte stravu
    Trávicí trakt zvířete se potřebuje vyčistit, odpočinout si a nabrat síly k regeneraci. Další potrava by jej pouze zatížila. U menších plemen dodržte hladovku nejméně 12 hodin, u středních a větších klidně 24 hodin. To však platí pouze u dospělých psů, ohledně štěňátka raději vždy kontaktujte veterináře.

  • Co nejvíce tekutin po malých dávkách
    Převařenou či kojeneckou vodu, případně slabý heřmánkový čaj, který má přirozeně antiseptické účinky, podávejte pejskovi několikrát do hodiny, stačí vždy menší dávka. V žádném případě nepodávejte mléko nebo snad colu, což někdy může pomoci u lidí.

  • Po 12/24 hodinách první, dietní jídlo
    Dietní granule nebo vařená kuřecí prsa s rýží a mrkví. Opravdu začínejte velmi lehce a nabídněte pejskovi spíš menší porci. Nemusíte mít obavy, že bude trpět hladem. Myslete na to, že ho zasytí jen to, co v sobě udrží, a i dietní strava při velkém množství podráždí trávicí trakt.

Kdy vyrazit k veterináři

Pokud se k průjmu přidává zvracení, horečka či apatie, okamžitě vyrazte do nejbližší veterinární ambulance. Průjem může být průvodním znakem i velmi vážných infekcí a chorob, namátkou jmenujme zánětlivá onemocnění střev, selhání jater či ledvin, onkologická onemocnění trávicího traktu, záněty vnitřních orgánů, typicky slinivky nebo žlučníku, či různé typy gastroenteritid.


Dlouhodobá prevence průjmových onemocnění

Vždy je zapotřebí vyloučit skutečně závažné příčiny. Pak už stačí jen pokusit se posílit osídlení střev a kondici (a odolnost) celého trávicího traktu. Po odeznění akutních obtíží posilujte střevní mikroflóru mléčnými výrobky, například nízkotučným nebo polotučným tvarohem. Následně můžete nasadit probiotika určená pro zvířata.

Trápí Vašeho mazlíčka zápach z tlamy? Může se jednat i o zdravotní problém. Jak zjistit, o co se jedná a jak pejskovi pomoct, najdete v našem článku zde. 

Články k tématu Průjem u psa - příčiny a léčba

  • Barfování - jak začít a výhody

    Barfování - jak začít a výhody

    · 5 minut čtení
    Chtěli byste zkusit pro vašeho pejska něco jiného něž granule? Možná jste zaslechli o barfování založeném na přirozené stravě, která je zvířatům od pradávna vlastní. Co přesně BARF krmení obnáší? Jak s ním začít a jak barfovat štěně?
  • Blechy u psa

    Blechy u psa

    · 6 minut čtení
    Jak poznat psí blechy? Jak jim předcházet a jaké jsou možnosti na jejich odstranění? A Co dělat, když má blechy štěně? Přečtěte si naše tipy a zorientujte se v účinných přípravcích k odstranění blech v novém článku na Dr. Max VET.
  • Blechy u kočky

    Blechy u kočky

    · 7 minut čtení
    Jak poznat kočičí blechy? Jak se mohou dostat do vaší domácnosti? Jak se jich zbavit a co dělat, když má blechy koťátko ? Přečtěte si tipy na odblešení koček včetně správného výběru pipet, sprejů, šamponů i obojků na ochranu vaší kočky proti blechám.
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém lékových interakcí, přírodní a veterinární léčiva a zdravý životní styl. Už na vysoké škole jsem objevila kouzlo výživy a pomalu se jí začala věnovat. Mám akreditovaný rekvalifikační kurz výživového poradce, abych mohla pomáhat lidem dosáhnout jejich cílů co se týče hmotnosti nebo abych je naučila zdravě jíst. Ve volném čase ráda poslouchám hudbu, miluji přírodu, fotografování, věnuji se rodině a pejskovi.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Barbora Jedličková
Mgr. Barbora Jedličková
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a následně jsem pracovala 4 roky jako zástupce vedoucího lékárníka ve veřejné lékárně v Brně. Zajímám se o problém...
Číst více od autora