Kdy na první procházku s novorozencem

26. 2. 2022 · 9 minut čtení

Bezdětným lidem musí tahle otázka znít banálně, ale rodiče, kteří si právě z porodnice dovezli malý uzlíček, mohou mít oprávněné obavy, zda jejich miminko už venkovní procházku zvládne. Za jakých podmínek vyrazit s miminkem ven a jak si počínat v jednotlivých ročních obdobích, objasňuje Dr. Max BABY.



Kdy jít s miminkem poprvé ven?
V zimě je pro novorozence nejvhodnější doba k pobytu venku mezi 11. a 14. hodinou.

Kdy jít s miminkem poprvé ven?

Procházky s miminkem spícím v kočárku patří mezi příjemné chvíle psychického odpočinku pro novopečené rodiče. Také dítěti přináší čerstvý vzduch celou řadu zdravotních benefitů.  Zejména v zimních měsících je ale potřeba délku pobytu venku přizpůsobit aktuálnímu počasí a venkovní teplotě.

Děťátko by mělo vážit více než 3 kilogramy

S procházkami se doporučuje začít u miminek, jejichž váha už přesáhla 3 kg. Dostatečná hmotnost zajišťuje předpokládanou tukovou vrstvu, která dítě udrží v teple. Miminka totiž zatím nemají plně vyvinutý termoregulační systém. Hranice 3 kilogramů je orientační a platí vždy doporučení ošetřujícího pediatra dítěte. V zimních a podzimních měsících podle venkovní teploty zvykejte miminko po příchodu z porodnice na vzduch postupně, nejlépe tak, že budete pravidelně větrat. Po přibližně 5 dnech můžete vyrazit na krátkou procházku.

Pokud zatím děťátko požadovanou hmotnost nemá, nechávejte je spát v dobře větrané místnosti, pochopitelně oblečené adekvátně okolní teplotě. Vyvarujte se průvanu.


Nemělo by být příliš mrazivo či větrno

Obvykle se uvádí, že teploty nižší než -5 °C nejsou pro delší pobyt novorozeňátka do 3 měsíců věku venku vhodné, a to ani pokud je dítě zdravé a mělo porodní hmotnost nad 3 kilogramy.

Důvodem je jednak riziko prochladnutí kvůli nedostatečné termoregulaci, jednak příliš jemná pokožka, kterou by mráz mohl poškodit. U mladších kojenců (6 týdnů až 6 měsíců věku dítěte) pak lze riziko poškození pokožky mrazem zmírnit používáním speciálních ochranných krémů proti mrazu.

Mladší kojenci už mohou na procházku i v chladnějších teplotách, než je -5 °C, pokud je však silný vítr, který snižuje pocitovou teplotu, nebo teploty klesají pod -10 °C, zkraťte procházku na maximálně 30 minut.

Za silného větru také zvažte, zda v ovzduší nepoletuje příliš mnoho prachu nebo pylu. Ve městech je také vhodné sledovat smogovou situaci. Při stupni znečištění 3 a více s dítětem raději nevycházejte.

Pokud chcete nechávat děťátko spát venku a je pod nulou (ale zároveň nejsou silné mrazy), preventivně vždy použijte ochranný krém proti mrazu. Zajistěte, aby do kočárku nefoukalo, a kontrolujte, zda dítěti není zima. Poznáte to například podle studeného nosu, ještě lépe opatrnou kontrolou teploty na zátylku.


Nesmí být ani příliš horko

Ani letní novorozeňátka to nemají jednoduché, vysoké venkovní teploty kolem 30 °C jsou pro malé děti mimořádně náročné. Jejich termoregulace si zatím neumí s vyššími teplotami efektivně poradit a nedokáže organismus ochladit. Ostatně, teploty kolem 30 °C dělají potíže i mnohým dospělým, natož novorozencům.

  • Nechoďte s dítětem ven při teplotách nad 30 °C, počkejte na večer nebo vyrazte brzy ráno. Je škoda zůstávat doma, když je venku krásné léto, ale pro miminko tropické počasí představuje velkou zátěž.
  • Chraňte miminko před přímým sluncem a jeho pokožku vždy namažte speciálním opalovacím krémem, protože při manipulaci s děťátkem nebo jeho přepravě může být pokožka na krátkou dobu vystavena slunci.
  • Novorozence venku nekoupejte, ani ve svém vlastním bazénku, v dobré víře, že jej zchladíte. Samozřejmě ho zchladíte, ale změna je obrovským teplotním šokem. Chlorovaná voda je pro jemnou dětskou pokožku bez (zatím) dostatečné ochranné vrstvy také riziková.
  • V horku děťátku můžete navlhčenou žínku osvěžovat chodidla, ruce a obličej. Žínka nemá být studená, spíš vlažná. K ochlazování přistupujte pouze, když není možné děťátko skrýt do stínu a chladnějšího klimatu.
  • Pozor na zástěnu z plen na kočárku. Maminky někdy připevní na korbu kočárku plenku, aby zajistily, že do kočárku nebude svítit. Pokud na kočárek svítí sluníčko, může teplota začít rapidně stoupat a vnitřní mikroklima přesáhne hravě i 30 °C. S plenkou proto maximálně opatrně, nejlépe vůbec.

V šestinedělí se s vaším novorozeným miminkem vyhýbejte zejména uzavřeným místům s vysokou koncentrací lidí.
V šestinedělí dejte s vaším novorozenečkem přednost pobytu v přírodě před nákupním centrem.

Dítě správně oblečte

Upřímně, chce to cvik, než rodiče vychytají, jak obléct miminko, aby mu nebylo ani horko, ani zima. Jednoduchá poučka praví, že dítě by mělo mít o vrstvu víc než dospělý, a to se v zimních měsících nepočítá fusak.

V zásadě poučka platí odrazte se od toho. Roli hrají i další faktory - právě svítí slunce (což zvyšuje pocitovou teplotu a zahřívá kočárek), právě fouká vítr (což snižuje pocitovou teplotu) nebo jak teplé jsou jednotlivé kusy oblečení, které dítěti oblékáte.

Pokud nepanují tropické teploty, dítě by mělo mít pokrývku hlavy, protože tudy tělu uniká nejvíce tepla.

Neberte dítě na místa s vysokou koncentrací lidí

Typicky jsou to velká nákupní centra. V čem je problém? Vaše děťátko zatím nemá vyvinutou vlastní silnou imunitu, a navíc není očkované. Proto je velmi náchylné k onemocněním, která jsou životu nebezpečná a bohužel se mezi lidmi vyskytují. Uzavřená obchodní centra jsou potenciálně rizikovým místem. V šestinedělí se jim s děťátkem vyhýbejte, na nákupy vyrazte bez dítěte nebo zatím nakupujte on-line. 


Je nutné chodit ven každý den?

Zdravé dítě po šestinedělí může trávit venku na čerstvém vzduchu až 5 hodin denně. V zimních měsících je třeba délku pobytu venku přizpůsobit aktuálnímu počasí a venkovní teplotě.

Rozhodně stojí za to snažit se každý den jednou i dvakrát vyrazit s děťátkem na procházku a dopřát mu pobyt na čerstvém vzduchu. Zároveň však není nutné dělat z toho dogma. Pokud celý den sněží a je -10 °C, je naprosto v pořádku zůstat doma.

Držte se především doporučení ošetřujícího pediatra dítěte, který dítě, jeho zdravotní stav a anamnézu zná a dovede vám kvalifikovaně poradit. V otázkách ohledně správného oblečení se řiďte částečně i vlastní intuicí a zkušeností.

Přejeme vám mnoho šťastně ujetých kilometrů s vaším malým pokladem v kočárku.




    Články k tématu Kdy na první procházku s novorozencem

    • Těhotenská cukrovka

      Těhotenská cukrovka

      · 4 minuty čtení
      Nepříjemný test po 24. týdnu těhotenství a spousta mýtů kolem, to je těhotenská cukrovka. Co přesně ji způsobuje, jaké k ní máte předpoklady a jak vám může změnit těhotenství, se dozvíte v novém článku. 
    • Přehledné informace k očkování dětí

      Přehledné informace k očkování dětí

      · 7 minut čtení
      Která očkování jsou u dětí povinná a která si můžete zvolit? Kdy očkování začíná, co je potřeba vědět předem a na co se připravit po očkování? Přehledné informace o očkování dětí včetně očkovací tabulky vám přinášíme v našem článku.
    • Mastitida neboli zánět mléčných žláz

      Mastitida neboli zánět mléčných žláz

      · 6 minut čtení
      Bolavá prsa a horečky. Zánět mléčných žláz je onemocnění, které může při neléčení znemožnit další kojení dítěte a v extrémních případech končí na operačním sále. Proč a jak zánět v prsu vzniká , jak se mu dá předcházet, jak jej rozpoznat a jak ho řešit, píše Dr. Max BABY.