Prevence syndromu náhlého úmrtí kojence

Zdánlivě je těžké předcházet něčemu, co se objeví náhle a bez varování. SIDS neboli syndrom náhlého úmrtí kojence je stav, kdy miminko ve spánku bez zjevné příčiny přestane dýchat, a pokud se včas na zástavu dechu nepřijde, už se nenadechne nikdy.

Dnes už naštěstí moderní technologie mohou zvýšit pravděpodobnost záchrany života. Společně s Nadací Křižovatka a jejich projektem SIDS forum jsme pro vás sepsali možnosti prevence do nového článku na Dr.Max BABY. 

SIDS prevence

Jak můžeme SIDS předcházet?

Monitor dechu je v prevenci SIDS naprosto zásadní. Všechny ostatní metody mají svůj význam, ale životně důležité je včasné upozornění na zástavu dechu. Jedině toto včasné varování může zvýšit pravděpodobnost záchrany života dítěte. Tato technologie už zachránila život tisícům dětí po celém světě.

Monitor dechu musí mít certifikaci jako zdravotnická pomůcka, což nemají všechny monitory dechu, které jsou na trhu.

Spánek na zádech je důležitou prevencí SIDS a od dob, kdy pediatři začali doporučovat polohu dítěte na zádech, se výskyt SIDS snížil. Ukládejte dítě do polohy na zádech, a pokud zjistíte, že se ve spánku otočilo na bříško, změňte jeho polohu. Zejména při rýmě a jiných respiračních obtížích se doporučuje matraci trochu vypodložit, aby byla hlavička dítěte v mírně zvýšené poloze, nikdy však nedávejte dítěti do 1 roku polštář.

Zabezpečení postýlky spočívá v odstranění všech možných předmětů, které by mohly ve spánku dítěti zakrýt dýchací cesty. Kromě dítěte v zavinovačce nebo ve spacím pytli by v postýlce nemělo být doslova nic dalšího. Nanejvýš textilní ochrana vnitřní strany stěn postýlky, která by však měla být vždy spolehlivě připevněna k postýlce.

! Platí to i pro případy, že chceme dítě zastínit. Nikdy nepoužívejte žádnou přikrývku hlavy. Vždy vymyslete, jak jinak dítě uložit, aby na něj nesvítilo.

Spánek v dětské postýlce v ložnici rodičů je pro uložení dítěte optimální volbou. Nikdy nespěte s dítětem v posteli, hrozí neúmyslné zalehnutí miminka, ale i zamotání dítěte do lůžkovin a následné udušení. Stejně nevhodné je však i uložení dítěte v postýlce v jiné místnosti, kdy by rodiče mohli zaspat krizovou situaci. Navíc spánek ve společné místnosti dítě uklidňuje a rodiče mají možnost děťátko nakrmit nebo pochovat, kdykoliv to potřebuje.

Dudlíky statisticky snižují riziko SIDS. Existuje více teorií, proč tomu tak je. Dítěti dudlík nabídněte, ale pokud ho nebude chtít, nenuťte jej.

SIDS prevence

Dodržování nekuřáckého režimu v domácnosti a nekouření v těhotenství – obojí snižuje riziko výskytu SIDS. Nikotin má totiž tlumicí účinek na dýchací soustavu.

Optimální teplota na spaní je v rozmezí 16–20 °C, dítě by zároveň mělo být adekvátně oblečené. Známkou nedostatečného oblečení jsou studené ruce a nos, přehřátí zase prozradí červené tvářičky. Poměrně spolehlivým místem pro kontrolu teploty dítěte je zátylek, který je při přehřátí na omak vlhký od potu.

Kojení je podle některých vědeckých studií rovněž prevencí SIDS, zejména pro své příznivé účinky na celkový růst a vývoj dítěte.

Varování před SIDS

Jedinou možností, jak zjistit SIDS v okamžiku, kdy dítě přestane dýchat, je právě důsledné používání monitoru dechu. Dítě totiž přestává dýchat ve spánku, nekřičí, nepláče, nikdo by si ničeho nevšiml. Alarm se spustí už při 10vteřinové absenci dechu a často samotný ostrý a hlasitý zvuk alarmu dítě vzbudí (doslova k životu).  

Zapůjčení monitoru dechu je sice cenově příznivější možnost, ale nikdy nevíte, co už má přístroj za sebou, jestli někomu nespadl na zem atd. Koupit nový monitor je o něco dražší, ale vždy jistější volba.

Jak to funguje?

Snímací podložka se vsune pod matraci a snímá vibrace dechu dítěte (je velmi citlivá, takže zaznamená dechovou aktivitu i přes matraci). K podložce je připojen ovládací panel, kde je tlačítko zapnutí/vypnutí, baterie a alarm. Ten se spustí, když po dobu přibližně 10 vteřin nezaznamená dech dítěte.

Jak se monitor dechu používá?

  1. Snímací desku umístíte pod matraci nebo podložku, na které dítě spí. Deska se těla dítěte vůbec nedotýká a nijak jej neovlivňuje.
  2. Přístroj přiděláte na postýlku nebo jej pomocí prodlužovací šňůry zapojíte ve vedlejší místnosti, kde spíte.
  3. Po uložení dítěte zapnete vypínač na přístroji. Každý nádech potvrdí zelená kontrolka bliknutím.
  4. Kdyby došlo k zástavě dechu nebo by dítě dýchalo velmi nepravidelně, začne houkat varovný signál a blikat červená kontrolka.
  5. Chůvička vás dokáže upozornit na případné ohrožení života dítěte. Dá vám tak šanci poskytnout mu první pomoc a přivolat lékaře.

Princip používání monitorů dechu je stejný, instrukce k používání se však mohou v detailech lišit. Vždy si přečtěte návod k obsluze u svého konkrétního typu monitoru dechu. Používejte pouze monitory dechu, které nesou označení zdravotnická pomůcka.

Co dělat, když nastane zástava dechu?

Pokud dítě nedýchá, musíte jednat rychle a racionálně.

  1. Okamžitě zavolejte záchrannou zdravotnickou službu na čísle 155.
  2. Vyprázdněte dítěti ústní dutinu a nos.
  3. V poloze na zádech dýchejte do úst i do nosu zároveň zhruba 30 vdechů za minutu, vdechujte však pouze obsah úst, protože dítě má menší plíce.
  4. Masírujte srdce stlačením dolního okraje hrudní kosti do hloubky pouze 2–3 cm, u novorozenců s frekvencí přibližně 90 stlačení za minutu a v poměru 3 : 1 (3 stlačení – 1 vdech). U kojenců v poměru 30 : 2 (30 stlačení : 2 vdechy).

Nejdůležitější je však zjistit, že dítě přestalo dýchat. Nepodceňujte prevenci a používání technologií pro včasnou detekci SIDS.

Více o rizikových faktorech a samotném SIDS se dozvíte v článku zde a na stránkách SIDS Fórum.

Resuscitace

 

 

---

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

DALŠÍ ČLÁNKY