Spánek miminka – kolik hodin by mělo spát?

22. 4. 2021 · 7 minut čtení

Kolik hodin má spát novorozenec a kolik tříměsíční miminko? Kdy začíná mít dítě ve spánkovém režimu pravidelnost a lze dítěti cíleně upravovat intervaly spánku? Přečtěte si náš stručný přehled a inspirujte se našimi tipy.

 

Spánek miminka – kolik hodin by mělo spát

 

Kolik spánku potřebuje vaše dítě?

Existují orientační údaje o tom, jak dlouho mají spát malé děti od narození až zhruba do věku 3 let. Každé dítě je ale jedinečné a má svou vlastní spánkovou potřebu. Některé děti potřebují spát víc a některé méně, stejně jako dospělí. Nakonec mnohdy jako vodítko poslouží i spánková potřeba rodičů. Je pravděpodobné, že když jsou oba rodiče milovníci spánku, bude i dítě spáč a naopak. Berte následující údaje s rezervou, jsou to průměrné hodnoty. Některé děti dlouhodobě spí více hodin, než popisuje tabulka, některé mohou dlouhodobě spát méně. Rovněž hodiny, které má dítě naspat během dne, se mohou výrazně lišit. Některé děti vynechávají odpolední spánek už kolem roku a půl věku. V případě jakékoli pochybnosti konzultujte dobu spánku s ošetřujícím pediatrem.

 


 

„Tabulkové“ hodiny spánku dětí

Novorozenci (do 14 dnů)

16–20 h

1. měsíc

16–18 h

3. měsíc

15–16 h

6. měsíc

13–15 h (z toho přes den 3–5 h)

9. měsíc

12–15 h (z toho přes den 2–4 h)

12. měsíc

12–14 h (z toho přes den 2–4 h)

Rok a půl

11–13 h (z toho přes den 2–3 h)

Dva roky

11–13 h (z toho přes den 2–3 h)

Tři roky

10–12 h (z toho přes den 1–2 h)

 

Pravidla dětského spánku

Už od prvních týdnů je na místě rozlišovat denní a noční spánek. Denní spánek může být v kočárku i v postýlce, na denním světle i v hlučnější společnosti starších sourozenců nebo ve venkovním šumu. 

Naopak noční spánek by měl být důsledně v klidu a tichu:

  • vyvětraná místnost s nižší teplotou (při otevřeném okně pozor na průvan),
  • tma (v létě pomohou zatemňovací žaluzie nebo rolety),
  • ticho,
  • noční režim při vzbuzení dítěte (přebalování při tlumeném osvětlení, kojení a opětovné uložení do postýlky),
  • vzduch s dostatečnou vlhkostí (v bytech se suchým vzduchem pomůže zvlhčovač vzduchu).

 


Proč se v noci miminko budí?

Důvodů může být celá řada. Nejčastěji prostě proto, že má hlad. Pokud ho stačí nakojit/nakrmit a zase usne, je v pořádku, že se budí třeba čtyřikrát za noc. Jaké jsou nejčastější příčiny hned po hladu? Dítěti může být teplo nebo zima, což spolehlivě poznáte pohmatem vzadu na krku, ale prozradí to i studené ručičky. Přehřátí poznáte podle opoceného krku a zad. Některé děti vzbudí i počůrání nebo stolice. S tím souvisí dětské koliky, na které děti bohužel často trpí. Zaražený prdík je tlačí v bříšku a děti se kroutí, aby mu pomohly ven, a vzbudí se. Rozpoznat další příčiny nočního buzení se občas podobá věštění z křišťálové koule. Může to být hluk z ulice, silně aromatické květenství keře pod okny nebo vůně květin na vašem parapetu, mohou to být i velmi intenzivní zážitky ze dne, které dítě ve snech zpracovává. V neposlední řadě třeba i bolest z rostoucích zoubků, svědění v místě ekzému nebo faldík ze srolovaného pyžama, které dítě tlačí na zádech. Někdy chce prostě jen cítit vaši blízkost, pomazlit se, mít vás u sebe. Nebo mu ve snu vyletěla ruka a děťátko se samo udeřilo do obličeje.



Spánek miminka – kolik hodin by mělo spát 2

Tipy pro dětský spánek

Při dětském spánku vždy zůstávají klíčové základní věci jako hlad, nadýmání, suchý vzduch, teplo/zima nebo bezděčné pohyby dítěte. Přesto máme pár tipů, které vám mohou pomoci.

Úleva od plynatosti
Nechte dítě pár minut před spaním volně se hýbat, případně u dětí, které se ještě neotáčejí, polohujte dítě na bříško. Je šance, že si uleví ještě před usnutím a nadýmání ho bude méně zlobit.

Éterické oleje
S vůněmi je potřeba postupovat opatrně, mohou naopak spánek dítěte rušit, ale můžete vyzkoušet některé dětské oleje po koupeli, které avizují lepší spánek. Na trhu najdete mnoho olejů a krémů, jejichž bylinné složení slibuje příjemné uvolnění před spaním. Vyzkoušejte je, mohou pomoci. Zkusit můžete třeba balzám pro klidnější spánek od značky Mustela. 

Bílý šum
Zejména pro děti mladší 6 měsíců je uklidňující slyšet zvuk podobný bílému šumu. Bílý šum je totiž zvuk, který znají z matčina bříška, a konkrétně se jedná o zvuk průtoku krve matčinými cévami. Má pravidelný rytmus a děti uklidňuje. Vy jej můžete nasimulovat třeba puštěním nahrávky zvuku mořských vln na pobřeží, internet je takových několikahodinových nahrávek plný. Na trhu dnes ale najdete i takzvaná „šumítka“, simulátory bílého šumu, ty nejlevnější seženete už od 300 Kč. U dětí starších půl roku už efekt pomíjí a naopak dítě postupně začíná spíše rušit.

Dudlík
Některé děti dudlík samy od sebe odmítají, pak nemá smysl jej nutit, a v některých rodinách je stanovisko k dudlíku spíše zamítavé. Ale u většiny dětí zkrátka funguje.

Jak přežít noční vstávání

Pro rodiče jsou noci prvního roku života dítěte náročným obdobím. To věčné nevyspání je úmorné, rodičům často docházejí síly i trpělivost. Ale vydržte, děti nebudou malé věčně a toto období zase pomine. Děťátko vás nechce trápit, nedělá vám to naschvál. Rodičovské objetí má pro děti kouzelnou moc, v náruči maminky a tatínka se nakonec každé miminko uklidní a usne, i když to někdy déle trvá. Věnujte svým dětem co nejvíce lásky, něhy a trpělivosti, vaše láskyplná péče se vám vrátí.

 

Články k tématu Spánek miminka – kolik hodin by mělo spát?

  • Přehledné informace k očkování dětí

    Přehledné informace k očkování dětí

    · 7 minut čtení
    Která očkování jsou u dětí povinná a která si můžete zvolit? Kdy očkování začíná, co je potřeba vědět předem a na co se připravit po očkování? Přehledné informace o očkování dětí včetně očkovací tabulky vám přinášíme v našem článku.
  • Mastitida neboli zánět mléčných žláz

    Mastitida neboli zánět mléčných žláz

    · 6 minut čtení
    Bolavá prsa a horečky. Zánět mléčných žláz je onemocnění, které může při neléčení znemožnit další kojení dítěte a v extrémních případech končí na operačním sále. Proč a jak zánět v prsu vzniká , jak se mu dá předcházet, jak jej rozpoznat a jak ho řešit, píše Dr. Max BABY.
  • Syndrom ADHD, někdy také hyperaktivita. To je jedna z nejčastějších dětských psychiatrických diagnóz. Co ovšem ADHD skutečně znamená, jak vzniká a co obnáší život s dítětem, které má ADHD, jsme pro vás shrnuli v novém článku Dr. Max BABY.