Svátky jara…na co si mají dát diabetici pozor

Co neodmyslitelně patří k svátkům jara.

Pomlázka a s ní vajíčka. Ať už slepičí, či čokoládová, u obou je třeba v případě diabetu střídmost. Čokoládová obsahují mnoho cukru, proto o jakémkoliv přínosu pro zdraví nemůže být řeč. Se slepičímu už je to trochu jinak. Ty si dopřát můžete, obsahují bílkoviny, vitaminy, minerály a stopové prvky, tedy látky, které jako diabetik ve stravě nezbytně potřebujete. Co ještě najdeme ve žloutku, tak jsou tuky a s nimi i cholesterol, a proto se doporučuje jejich konzumace jen v omezeném množství. To znamená ne více, než 2 vejce denně. Raději, než ve formě majonézové vajíčkové pomazánky si je ale dopřejte v zeleninovém salátu či na celozrnném chlebu se šunkou.

A jako k Vánocům patří vánočka, tak na Velikonoce v mnoha domácnostech nesmí chybět na stole mazanec. Nebojte se letos pustit do jeho zdravější varianty. Vláčnost těstu dodá nastrouhané jablko či mrkev, místo bílé mouky můžete sáhnout po celozrnné, a kromě ní vlákninu mazanci dodají také ovesné vločky. Výborná je také varianta s tvarohem – ten je opět zdrojem cenných bílkovin. Jen pozor na jednu věc – i u takového zdravějšího mazance by Vám měl stačit jeden či dva plátky. Ani zdravějšími variantami běžných potravin totiž není vhodné se přejídat.

Většina velikonočních návštěv se neobejde bez bohatého pohoštění, jednohubek, chlebíčků, domácích klobás. I zde je na místě střídmost. Ochutnat v malém množství můžete, ale opravdu zůstaňte jen u něj a vybírejte varianty s libovou šunkou, tvarohem či zeleninou. A čím takovou dobrotu „spláchnout“? Nejlepší je čistá voda.

Nepodceňujte zrádnost dubnového počasí.

Časné jaro bývá počasím velmi často nepředvídatelné. Mnoho lidí, ač zimu přečkalo bez významnějšího nachlazení, právě v těchto dnech doplatí na vrtochy počasí. Rána jsou ještě velmi chladná, během dne se výrazně oteplí, a jakmile slunce zajde za mrak a trochu zafouká, je rázem opět zima jako v únoru. Proto počasí v těchto dnech nepodceňujte a vždy se dostatečně oblečte. Raději si vezměte o jednu vrstvu oblečení více. Vždy ji můžete sundat, dát do tašky nebo batohu a v případě potřeby po ní opět rychle sáhnout.

Na výlet, svižnou procházku či některou z oblíbených venkovních aktivit, při nichž se můžete zapotit, si nezapomeňte s sebou přibalit suché oblečení na převlečení Z mokrého propoceného oblečení můžete v případě ofouknutí velmi snadno prochladnout.

Slunečné jarní počasí nás láká nejen k procházkám, ale i k venkovnímu posezení na lavičkách v parcích, či venkovních zahrádkách kaváren. I zde dejte pozor na prochladnutí. Obzvlášť citlivá na chlad je oblast močových cest a u diabetiků to platí dvojnásob. Proto s pikniky a venkovním posezením vyčkejte ještě pár týdnů. Teplých dnů si letos určitě užijeme ještě mnoho.

Nové boty pro novou sezónu.

Aby tím, co Vám po jarních procházkách zůstane na památku byly jen krásné vzpomínky, myslete také na vhodnou obuv. Výběru nové obuvi proto vždy věnujte mimořádnou pozornost. Ideální obuv pro diabetiky je dostatečně prostorná ve špičce, bez většího podpatku, nikde nedře ani netlačí a v noha v ní není stísněna, ani v ní naopak neklouže. Můžete sáhnout po jednom z ověřených výrobců speciální diabetické obuvi, nebo klasickou pohodlnou botu dovybavit speciálními vložkami z gelu či paměťové pěny, díky nimž jsou chodidla jako v bavlnce.

Obuv, která tlačí, dře a způsobuje tak puchýře či odřeniny je pro diabetiky naprosto nevhodná. Hojení takové odřeniny či puchýře trvá totiž u diabetiků mnohem déle a v případě nedostatečné péče může přerůst až ve velmi závažný stav, kterému se říká diabetická noha. Chodidlům proto věnujte pozornost každý večer, důkladně je prohlédněte a promažte je zvláčňujícím a změkčujícím krémem na nohy. Jeho nanášení můžete spojit i s jemným promačkáním a promasírováním chodidel, což po náročném dni určitě oceníte.

A ještě poslední tip pro Vás – než si i tu nejpohodlnější obuv nazujete, pro jistotu ji prohlédněte, zda do ní nespadl například nějaký kamínek, který by mohl během nošení tlačit a chodidlo i poranit.

Přejeme Vám krásné svátky jara, ať si naplno, a především aktivně vychutnáte jarní přírodu spolu se všemi krásami a radostmi, které nám nabízí!

DALŠÍ ČLÁNKY